Miodrag Todorović Krnjevac

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Miodrag Todorović Krnjevac

Post od Webmaestro »

Slika

Miodrag Todorovic KRNJEVAC je jedan od vrhunskih stvaralaca srpske narodne muzike koji je za sobom ostavio duboki trag. Gradio je tradiciju srpske muzike i postavio na vrh sve prave i trajne vrednosti u lirici jednog naroda i njegove kulture. Bio je kompozitor koji je imao veliki smisao za konponovanje narodne muzike kao i bogatu muzicku kulturu i sirinu poznavanja narodnog melosa. Ostace tajna da li je Miodrag Todorovic bio veci instrumentalista - harmonikas ili kompozitor.


Rodjen je 10. februara 1924. godine u Ratarima. Nadimak je dobio po ocu Aleksandru Todorovicu (1905-1942) koji je rodjen u selu Krnjevu. Aleksandar je bio vrhunski harmonikas tog vremena, koji je posedovao veliko muzicko iskustvo. Prosao je kroz sve faze razvoja harmonike sa dugmadima i svo svoje znanje je preneo na sina Miodraga. Tako se Miodrag kao dvanaestogodisnjak upoznaje sa tajnama muzike i postaje ne samo ocev ucenik nego i sledbenik u usavrsavanju prstoreda za harmoniku dugmetaru. Pocinje da se bavi muzikom noseci u sebi od detinjstva melodije rodnog kraja.


Rane godine zivota provodi sa roditeljima u Bosni, zato mu melos Bosne isto toliko lezi kao i melos Srbije, sto ce se kasnije odraziti u nekim njegovim pesmama kao sto su pesme: "Jesen stize rana" i "Zasto svices tako rano". Komponovao je preko 700 pesama od kojih se neke smatraju biserima narodne muzike i koje su obogatile srpski narodni melos. Medju njima su pesme: "Znas li dragi onu sljivu ranku", "Oj, Moravo, oj...", "Sumadijo rodni kraju", "Bisenija kceri najmilija" i dr. Ucestvovao je na mnogim festivalima i osvojio mnogobrojne nagrade. Pesma "Docekaj mi majko svate" dobija nagradu na festivalu ILIDZA '66. Od pesama poznatijeg doba njegovog stvaralastva koje su ostale zapamcene su pesme: "Sliku tvoju ljubim", "Za ljubav tvoju", "Ljubav mi srce mori" i dr.


Interesantno je to da prva kompozicija koju je komponovao, bila je zabavna pesma ili tzv. slager "Samo tvoje plave oci", a nesto kasnije je komponovao kompoziciju slicnog zanra po imenu "Ljubav za ljubav mi vrati". Raznovrsnost u komponovanju ga cini jos vecim umetnikom. Svoj kompozitorski opus je obogatio romansama "Pesma harmonici", starogradskim pesmama "Na kraju grada", sansonama "Tri sesira".


Komponovao je preko 150 narodnih kola medju kojima je pokazao i svoju veliku virtuoznost narocito u opusu umetnickih kola od kojih je kolo "Saborski odjek" kompozicija za koju moze mnogo da se kaze. To je jedno od najboljih i najvecih ostvarenja koje je dao srpski narodni melos, zahvaljujuci velikoj obdarenosti ovog izuzetnog kompozitora. Moze se slobodno nazvati >Koncertino narodne muzike u tri stava<. Prvi stav (Andante) govori nam o radosti zivota pred jedno praznicno vece. U drugom delu (Maestoso) ta se radost razigrava do maksimuma da bi u trecem delu (Finale) preslo u nesvakidasnji i nevidjeni ritam i melodiku. Nista manje nema virtuoznosti u koncertnom kolu u kojem je Krnjevac takodje pokazao svoj karakteristican i prepoznatljiv stil, koji ga je po misljenju mnogih muzickih kriticara tada cinilo jednim od nedostiznih Jugoslovenskih harmonikasa. Krnjevac je komponovao i solisticku muziku za "solo harmoniku" (Marioneti; Mariolu; Miolu), za duet (U zanosu tehnike, Pred ciljem), za orkestar harmonika (Veseli harmonikasi).


Miodrag Todorovic KRNJEVAC je umro 25. septembra 1991. godine ali je u njegovoj porodici muzika ostala tradicija. Nastavljaju je sin Aleksandar i cerke Ljiljana i Branka.
Starija cerka ima izuzetan dar za komponovanje koji je nasledila od oca, sin je takodje kompozitor i harmonikas zajedno sa mladjom sestrom vodi skolu za harmoniku.


Verovatno ste primetili da nisu pomenute skole ni akademije koje je Krnjevac pohadjao. Nije ih bilo.... on je bio samouk, ali se sa sigurnoscu moze reci da je imao znanje akademika, pa je sa tim pravom i imao zvanje "Istaknutog umetnika". Takodje, se slobodno moze reci da je Miodrag Todorovic KRNJEVAC "bio Vuk Karadzic" za srpsku narodnu muziku. Ostavio je za sobom bogatu riznicu svog muzickog stvaralastva cije pesme traju decenijama. Da nije stvarao, narodna muzika bi bila mnogo siromasnija jer njegove pesme najautenticnije svedoce o jednom narodu i jednom dobu.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Miodrag Todorović Krnjevac

Post od micha56 »

Za sve jugoslovenske harmonikase Miodrag Todorovic bio je i ostace - SVETI OTAC MIJA KRNJEVAC !
Sva iskustva i umeca predratnih harmonikasa uspeo je da svojim svestranim umetnickim duhom objedini u jedan majstorski harmonikaski stil. Detaljno i temeljito je razradio svoj sistem ( prstored), koji ostaje kao putokaz za ucenje narodnog i notnog sviranja na harmonici dugmetari za buduca pokoljenja harmonikasa i nastavnika harmonike. Taj, takozvani "Mijin raspored" omogucava uspesno i jednostavno sviranje najkomplikovanijih pasaza, sto omogucava njegovim mnogobrojnim ucenicima i sledbenicima virtuozno muziciranje na harmonici - dugmetari.
Takozvano "sumadijsko duplo" sviranje (sviranje u tercama i sekstama) razradio je takodje Mija Krnjevac na nacin koji nikome pre njega nije bio poznat; on je prvi uveo u praksu - DUET harmonika, na sumadijski nacin. To duetsko sviranje na harmonikama je postalo odlika moravskog stila i kasnije uobicajeno u negovanju narodne muzike.
Medju prvim harmonikasima u Sumadiji i Pomoravlju Mija uspeva da razbije nepoverenje prema notnom sviranju.
Vrlo uspesno svirao je i komponovao kako narodnu, tako i zabavnu muziku, ali i muziku lakog zanra (valceri...)
Jedan je od prvih koji je u orkestar ubacio: violinu, flautu i klarinet.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Miodrag Todorović Krnjevac

Post od Bata Kanda 73 »

Upravo tako!Šta reći o čika Miji a da se već nezna.Prvi i jedini otac srbske harmonike.Da nije bilo njega ko zna kako bi današnja narodna ( pa i ostala muzika) izgledala.nama ostaje da se sećamo,poštujemo,učimo i da se poklonimo takvoj veličini!
peca50
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 26 Apr 2011, 01:19

Re: Miodrag Todorović Krnjevac

Post od peca50 »

4DB5DD47.hSlika
Krnjevci su se pored ostalih znacajnih ljudi setili i Mije Krnjevca. Na tradiionalnom Vidovdanskom saboru 2010god, Mesne zajednice Savanovac u okviru naseljenog mesta Krnjevo pored ostalih manifestacija, svecano je otkrivena bista Mije Todorovica Krnjevca. Bistu je otkrio sin pok. Mije, A
leksandar Aca Todorovic. Nazalost ova fotografija biste je snimljena zimus pa i nije najbolje vidljiva, i to jos nocni snimak.

P.S.
A zar nije lepse - kad vec imas tako veliku sliku za postavljanje na forum (1536x2048 piksela) da uradis kopiranje linka sa pogledom - ovako:

Slika

pa onaj ko zeli da vidi sliku u pravoj velicini - klikne na nju i uveca je - ili da je smanjis na neku normalnu velicinu npr. 500x667 piksela - pa je onda prebacis u punoj velicini, ovako:

Slika

Ajd probaj da je uradis prema ovim uputstvima.
Pozdrav i ne zameri.
micha56
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Miodrag Todorović Krnjevac

Post od Webmaestro »

Novinski clanak iz lista "TV novosti" - napisao ga je Aca Kostic nakon ucesca Mije Krnjevca u njegovoj radio emisiji na Studiju B, verovatno 1976 - 77 godina... Intervju oslikava tadasnje stanje u narodnoj muzici i na estradi.

VERAN NARODNOJ PESMI
Slika


U emisiji Studija B. "Sabor ponedeljom" u kojoj gosti ove beogradske radio-stanice i TV novosti biraju najlepse komponovane narodne pesme, cesto se cuju melodije Miodraga Todorovica Krnjevca, a njegovo ime se pominje uz najlepse komplimente. Krnjevac je vrsni stvaralac u nasoj narodnoj muzici, odlican harmonikas, dobar ucitelj mladjima. Mnoge melodije koje je on komponovao jos pre tridesetak godina i danas se pevaju i rado slusaju. Mnogi misle da su to izvorne narodne pesme, da im se ne zna autor. Na primer: "Sumadijo,rodni kraju", "Zasto svices tako rano", Jesen prodje,ja se ne ozenih", "Sliku tvoju ljubim" ,"Ja posadih jednu ruzu belu" i mnoge druge pesme. Mada je na pragu sedme decenije zivota, on i dalje sveze deluje i stvara. Proslog ponedeljka bio je gost "Sabora" i izabrao deset pesama drugih autora. Na pocetku je rekao:

- Pesme koje sam komponovao bliske su nasoj izvornoj narodnoj muzici, a takve melodije volim i da slusam. Pokazalo se da bas takve pesme duze ostaju i na radiju i u narodu. Njima su jedino konkurisale i danas konkurisu takozvane kafanske pesme, koje sadrze specificnu atmosferu, kada se slusaju i pevaju, jer ne treba zaboraviti da se pre radija javno pevalo bas u kafanama.

Kakvu razliku u muzici, tekstu i uopste kvalitetu vidite izmedju pesama koje su komponovane pre vise decenija i onih koje su nastale poslednjih godina?

- Najnovije komponovane pesme nisu samo modernije po melodiji i tekstu, nego i muzicki. Nekad su stvarane jednostavne pesme. Danas je muzika bogatija, aranzmani su puniji, i to je dobro. Ja volim i te modernije pesme koje su ritmicki ozivljene a melodijski lice na nasu staru narodnu muziku. Takve nove pesme su, na primer: "Sumadijo, ko bi tebe ostavio", "Mara, mara, maramica" i slicne. Mogao bih i ja da komponujem melodiju u grckom ritmu, ali ja to ne zelim jer takve pesme ne volim.

Krnjevac je naucio da svira harmoniku od svog oca Ace koji je ziveo u Krnjevu, pa je po ovom selu i dobio nadmak koji je prenet na sina Miodraga, pa na unuka Acu. Mija Krnjevac nije ucio nikakvu muzicku skolu, ali zna note i moze da pise, komponuje, bez instrumenta. Kaze da je izabrao deset pesama koje zaista voli, a pri biranju nije se rukovodio pevacima ili kompozitorima. Na pitanje kakve pevace ceni, odgovorio je:

- Volim pevace koji imaju lepu i toplu boju glasa. Ne volim urlatore, kakvih sada ima dosta i koji cesto postaju i veoma populani. Cudno, ali izgleda da publika sada vise ceni eksplozivne tenore, koji vise vicu a manje pevaju. Meni nekako vise prijaju glasovi kakve su imali, na primer, Vule Jevtic i Nikola Kolakovic. Od mladjih i sada aktuelnih interpretatora dopada mi se Dobrivoje Topalovic. Zatim, Kvaka ima specifican glas koji mi se svidja. Njegova pesma "Dodji, ublazi bol srca mog" je jedna od onih dobrih kafanskih sa puno derta i meraka.

Danas mladi harmonikasi zele pre svega da se istaknu brzinom i tehnikom sviranja. Sta o tome mislite?

- Da, vecina mladih se trudi da tako ostavi utisak, a brzo sviranje ima manje ukrasa i duse. Najbolje je da se u sviranju postigne dobra tehnika , ali i osecanje, dusa.

Elektronika u savremenim orkestrima narodne muzike?

- Ja volim elektronske instrumente. Imam takvu harmoniku, orgulje, sintisajzer. Oni su prakticni, jer mogu da zamene mnoge klasicne instrumente narodne muzike, ali treba ih samo tako i zato koristiti.

Na kraju gostovanja u Studiju B Krnjevac je rekao:

- Danas ima mnogo vise nego ikad i kompozitora i pevaca i muzicara. To je dobro, ali i lose. Ima nas toliko mnogo da jedni druge - ne vidimo!



DESET NAJLEPSIH NARODNIH PESAMA (po izboru Mije Krnjevca):

1. "Sumadijo, ko bi tebe ostavio" (RADE VUCKOVIC) - Rade Petrovic
2. "Jutros mi je ruza procvetala (PETAR TANASIJEVIC) - Milica Popovic
3. "Mito, bekrijo" (RADOSLAV GRAIC) - Vasilija Radojcic
4. "Dodji, ublazi bol srcu mom" (BUDIMIR JOVANOVIC) - Bora Spuzic Kvaka
5. "Makedonsko devojce" (JONCE HRISTOVSKI) - Zenski vokalni sekstet
6. "Rastao sam pored Dunava" (DRAGAN TOKOVIC) - Zoran Gajic
7. "Srce moje, tise, tise" (ILIJA GAVRILOVIC) - Vasilija Radojcic
8. "Mara, mara, maramica" (MILUTIN POPOVIC) - Gordana Lazarevic
9. "Kiso, tiho padaj" (VITOMIR ZIVOTIC) - Radmila Dimic
10."Sestra mi se udaje" (BOZIDAR IVANISEVIC) - Ismet Krcic
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Miodrag Todorović Krnjevac

Post od Dallape 1960 »

Sveti otac harmonike..kako negde procitah..da se ustane kad se govori o cika Miji Krnjevcu..hvala mu za sve sto je ostavio iza sebe..i kako kompozitor, i kao harmonikas..
Korisnikov avatar
BOBAN-POLJANA
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 10 Okt 2011, 19:42

Re: Miodrag Todorović Krnjevac

Post od BOBAN-POLJANA »

idemo drugovi na Dane Mije Krnjevca
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Miodrag Todorović Krnjevac

Post od DervenD »

Svako podrucje ima svoju specificnost,svoje nasledje.Vrlo cesto kazem to nasledje neminovno se odrazava po geogravskoj sirini i na umetnickom planu.
Pogledajte molim vas samo "oca terce,duplog sviranja i prvog duetskog sviranja harmonika sumadije i pomoravja" legendarnog cika Miju Krnjevca (s.Krnjevo) i njegovih ucenika,kasnije njegovih najblizih saradnika: cika Vitu Zivotica-s.Oreovica kod Zabara,Milorada Milutinovica Baneta,(s.Dobri Dol),okolina S.Palanke ,klavirskog naslednika "dugmetare"Tomicu Miljica(Novo Selo) kod Velike Plane,sve su to mesta koje pokriva jedan krug poleprecnika ne vise od 15rm.Muziko-etnolozi ,mislim da bi trebali vise da se pozabave nasim prirodnim blagom(bogatstvom) lepe nase zemle,sto se ono kaze i uzduz i popreko:Samo da klasificiram u kracim crtama :Kragujevac-Levac-Jagodina("prodjoh Levac,prodjoh Sumadiju")Krusevacki kraj(Krusevac,Varvarin....),komsiluk Kraljevacki kraj(Trstenik,Kraljevo...),gornje komsije Cacanski kraj(Cacak,G.Milanovac...),Posavina(Obrenovac,Sabac,...),Pozarevacki kraj(Pozarevac,Negotin...),gore lepa Vojvodina(Srem,Banat i Backa),dole temperamentni jug(Nis,Vranje....)A u traganju za cika Mijinim blagom,za koje sam skoro siguran da ni do danasnjeg dana nije svo otkriverno,etno-muzikolozi morace svojim pasosima da krenu na malo duzi put van nasih granica,jer je cika Mijina pesma,muzika "bezgranicna" i bez granica Posto je sada cika Mijin kraj,da tako kazem tema,o cika Viti sam nesto pisao,o Tomici takodje (na njihovm stranama),.hajde malo da cujemo, mozda za sada nenadmasnog velemajstora u duplikatima, jednog od cika Mijininih ucenika(jednog od najboljih njegovih ucenika,koji je nema sumnje u nekim tehnickim elementima "nadvisio" ucitelja,sto je i zadatak svakog ucenika).Dakle maestro

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1fp6q4pm-UM[/youtube]

A sta kazete da se u.........te(ne,nemoj da se ubijete) ,da sednete na duuu......gacka je to prica sto bi rekao deda Paun(opet iz tih krajeva,naravno po seriji "Ljubav na seoski nacin").A ko nebi zaigrao i odigrao ovo predivno kolo:momcadija sa devojackom rukom ispod njegove ,rumenog lica i kika-pletenica,lepe snase ,kolovodja vragolasti sa kecom na suprotnoj strani,deda Paun sa baba Sarom,decurlija u posebnom kolu dok vezba,ili ona vojska u kasarni dok ima voljno sa opasacima umesto devojackih ili ruku snasa.Sta jos reci?Nije ni cudo " mili rode,da devojke kolo vode" kako je pisao,pevao i svirao cika Mija,ne samo kraj Loznice....To nije kraj ove price...
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Miodrag Todorović Krnjevac

Post od DervenD »

Stvarno nebih znao gde je bio najbolji:kao harmonikas,kompozitor aranzer,solista ili orkestarski. Njegovo sviranje bilo je vise orkestarski podredjeno.Njegov orkestar bio je izvanredan.Mnogim pevacima je pomogao i proslavio ih.Setimo se samo u ono vreme mladog i anonimnog pevaca Borislava Boru Drljacu i pesme "Za ljubav tvoju" koja postaje hit i Borina licna karta. Ovom prilikom postavljam jednog drugog pevaca. Poznati tandem Miodrag Todorovic Krnjevac i Panta Radivojevic(tekstopisac) uz pomoc Rajka Jovicica napravili su predivnu pesmu:


http://www.youtube.com/watch?v=t_L4TsBP9z8

Bravo svim akterima!
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: Miodrag Todorović Krnjevac

Post od The Accordeon Player »

http://www.youtube.com/watch?v=-2-UEDAH4I8 :jdishddf:
Odgovori