Branimir Djokić

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Sasa1969
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Maj 2015, 12:10

Re: Branimir Djokić

Post od Sasa1969 »

pero imam 3 njegova kola sabacki stakato meljacko i mitraljez pozzz
Maestroljubisa
16 basova
16 basova
Postovi: 24
Pridružio se: 08 Jan 2016, 13:23

Re: Branimir Djokić

Post od Maestroljubisa »

Jedini Harmonikas koji ima bas poseban stil,koji osim njega svira jos dva harmonikasa koliko ja znam!
stefan89
16 basova
16 basova
Postovi: 41
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Branimir Djokić

Post od stefan89 »

Branimir Djokic ove godine proslavlja 50 godina umetnickog rada i bice koncert 19 marta u Sava Centru
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Branimir Djokić

Post od DervenD »

Muzicki obrazovan,u skoli ucio klavir i klarinet,a sudbina je htela da postane harmonikas.
Godine 1964 postaje Prva harmonika Srbije,a 1965 Prva harmonika Jugoslavije.

Vrlo mlad postaje clan orkestra RTS-a,po nekima jos dok je Carevac vodio orkestar.Kod Jasarevica postaje prva harmonika orkestra,dok mu se kasnije negde oko sedamdesetih pridruzuje Ljubisa Pavkovic,kao druga harmonika orkestra,uglavno covek koji bi "vukao harmoniju.

Uglavno gaji Obrenovacko-Sabacki stil sviranja na harmonici,mada je izvrstan i u makedonskom,juznom i bosanskom stilu.

Stvorio je svoj prepoznatljiv stil sviranja i jedan je od vrlo retkih harmonikasa sa svojim originalnim stilom koga su imali velikani poput Mije i Ace Krnjevca,Radojke i Tineta Zivkovica,brace Spasojevic,Dragana Aleksica,Novice Negovanovica,Tomice Miljica i Dragana Aleksandrica,Buce Jovanovica,Jovice Petkovica i Ismeta Alejbegovica Serbe.

Jedan od retkih "mitraljez virtouza".

Zasto nije postao sef orkestra RTB-a posle Bokija Milosevica,odnosno Ace Sisica,pitanje je za samog Baneta?!

Veoma visoki reiting ima u Rusiji,a na univerzitetu Lomonosov jedan je od onih koji se proucava po temi "Balkanski melos".

Uz veciti osmeh na licu,ali vro eksplozivan,bez dlake na jeziku,mnogi kazu izuzetno dobar i plemenit covek.

Njegova politicka orijentacija je njegova privatna stvar i meni ne smeta,mada smatram da se umetnost ne treba mesati u politiku i obrnuto politika u umetnost.

Dobitnik je mnogih priznanja,medju kojima i status istaknutog muzickog umetnika.Cinimi se da je mogao vise dati u oblasti komponovanja,kantautorstva.

Cesto se postavljaju pitanja i vrse poredjenja izmedju Baneta i Ljubise,ko je bolji.
Meni je tu sasvim jasno,ali jedna stvar pomalo mi je nejasna i nelogicna:zbog cega ova strana nema vise ucestnika,jer po meni Bane u muzickom smislu zasluzuje da se kaze i pise daleko vise!!!



PS:kao i u svim granama tako i u muzici mora da postoje pravila i vaze kriterijumi odabira kod zaposljavanja.
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Branimir Djokić

Post od DervenD »

"Stvorio je svoj prepoznatljiv stil sviranja i jedan je od vrlo retkih harmonikasa sa svojim originalnim stilom koga su imali velikani poput Mije i Ace Krnjevca,Radojke i Tineta Zivkovica,brace Spasojevic,Dragana Aleksica,Novice Negovanovica,Tomice Miljica i Dragana Aleksandrica,Buce Jovanovica,Jovice Petkovica i Ismeta Alejbegovica Serbe".

Uz veliko izvinjenje gornjem citatu dodao bih "zaboravljeni" "pozarevacki stil" sviranja i njihovih predstavnika:pre svih Vitomira Vitu Zivotica,pa onda Dragoslava Jankovica,a svakako ima mesta i za Dragoslava Trosu Zivanovica.
Bokic
96 basova
96 basova
Postovi: 108
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Branimir Djokić

Post od Bokic »

DervenD napisao: Veoma visoki reiting ima u Rusiji,a na univerzitetu Lomonosov jedan je od onih koji se proucava po temi "Balkanski melos".
Jedno pitanje, bez namere da osporavam kvalitet Djokica koji je naravno medju najboljima,
odakle ti to da se Djokic i uopste Balkanski melos proucavaju na Lomonosovu ?
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Branimir Djokić

Post od MladenIsakovic »

Jel ima negde snimak Đokićevog koncerta koji je nedavno održan?
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Branimir Djokić

Post od DervenD »

Ono sto sam jos cuo i jos nesto video:

Mislim da se radi negde oko 1998-me godine,mada moze biti godina nazad ili napred.U to vreme zajedno sam radio u Moskvi sa jednim momkom koji je honorarno radio kod nas,a bio je na muzickoj akademiji u Moskvi.Neznam tacno koji je instrument usavrsavao,ali znam da je svirao i harmoniku,klavirku.Nesto smo poveli razgovor o Ljubisi Pavkovicu,Branimiru Djokicu i drugim harmonikasima sa Balkana,medju njima i nasih istocnih komsija.Znam da je posle naseg razgovora bio toliko radoznao, da je od pojedinih njegovih profesora cak hteo da cuje misljenje i neka poredjenja medju balkanskim harmonikasima.

Nedavno je odrzan velicanstveni koncert Branimira Djokica,a program su vodili Lidija Vukicevic i Zika Nikolic-Sarenica,u neku ruku i Milenko Pavlov je pomagao pored svojih glumackih tacaka.Izmedju ostalih Banetovi gosti bili su i operski pevaci Sergej Putilin iz vojnog ansambla Aleksandrov i Pjotar Glubokij iz Baljsova teatra,koji su usput govorili i o Banetovoj popularnosti u Rusiji,neko od njih je pomenuo i to da je Bane poznat i na Lomanosovu,a Zika savetovao koga put nanese na Lomanosovu,"moze se sresti i sa Banetom"!

Balkanski melos se proucava u mnogim zemljama,ali nisam siguran u kom obimu:fakultativno,ovako ili onako...Ako nista drugo daje se u najmanju ruku,bar osvrt,sve zavisi od zemalja.Znam da recimo etnolozi u SAD pominju balkanski melos,pogotovo makedonski(valda zato sto su davni pecalbari),nas, nasih istocnih komsija rumuna,bugara...Balkanski melos nije nikakva tajna recimo ni za Prag,Bec...
Bokic
96 basova
96 basova
Postovi: 108
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Branimir Djokić

Post od Bokic »

DervenD napisao:Mislim da se radi negde oko 1998-me godine,mada moze biti godina nazad ili napred.U to vreme zajedno sam radio u Moskvi sa jednim momkom koji je honorarno radio kod nas,a bio je na muzickoj akademiji u Moskvi.Neznam tacno koji je instrument usavrsavao,ali znam da je svirao i harmoniku,klavirku.Nesto smo poveli razgovor o Ljubisi Pavkovicu,Branimiru Djokicu i drugim harmonikasima sa Balkana,medju njima i nasih istocnih komsija.Znam da je posle naseg razgovora bio toliko radoznao, da je od pojedinih njegovih profesora cak hteo da cuje misljenje i neka poredjenja medju balkanskim harmonikasima.
Tacno je da u Moskvi, na Muzickom institutu Gnejsinih znaju i postuju neke nase harmonikase.
Pavkovic je bio pozvan i svirao je koncert 1998 na festivalu na istom institutu i zaista jeste veoma postovan.
Ne znaci da su ostali naši harmonikasi, koji nisu bili, loši.
Znaju i postuju i druge, ukljucujuci i Baneta.
Vole da cuju i da sviraju nase stvari, i Rusi i stranci.
Ali tu se uopste ne 'izucava' nas melos.
DervenD napisao:...koji su usput govorili i o Banetovoj popularnosti u Rusiji,neko od njih je pomenuo i to da je Bane poznat i na Lomanosovu,a Zika savetovao koga put nanese na Lomanosovu,"moze se sresti i sa Banetom"!
Pa to je zajebancija, prijatelju. Znas valjda kako mi Srbi umemo da 'zakitimo' ? 8-)
Kakav bre Lomonosov, pa tamo do pre par godina uopste nije postojao muzicki fakultet.
Ne postoji ni sada, vec samo Katedra muzickih umetnosti sa svega tri odseka: Klavir, solo pevanje i kompozicija.
Kakva popularnost u Rusiji, mozda ga zna nekolicina ljudi. Opet, to ne znaci da je Bane los, naprotiv. :svirac:
Odgovori