Bata Kanda

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Bata Kanda

Post od micha56 »

MladenIsakovic napisao:Ali - što se same virtuoznosti tiče, kao instrumentaliste - jeste vi slušali Acu Čergara uživo? :) Mogu vam reći da čovek rastura, ali rastura! :)
Ja cu sad malo da odem u Off, ali izvinjavajte. Necu vise.

Jeste, Aca rastura, ali sta??? - to je prosto velika steta da covek svoju brzinu i virtuoznost (koju ima kao malo koji harmonikas) trosi iskljucivo na ciganski nacin sviranja (popularno nazvan "ciganija"). Znaci - covek maksimalno koristi taj nacin sviranja i ubacuje ciganiju i skale, cak i tamo gde toga nema.
Toliko je usao u takav nacin sviranja, da on prosto ne zna nista drugo ni da svira, jer neprekidno ubacuje skale i od jedne predivne melodije, koja treba da se odsvira sa "dusom" - on napravi neku kavurmu u kojoj ima i brzine i virtuoznosti i cega sve ne, ali duse - NEMA.
Pa on prosto ne ume da odsvira tacno onako kako je neko zamislio, odsvirao i snimio neku melodiju, kompoziciju ili kolo.
E, to mi neoprostivo smeta kod Ace Cergara i bez obzira na njegovu virtuoznost, tehniku, brzinu i sve sto je postigao kao harmonikas (a postigao je, verujem, mnoooogo), on kod mene NE PROLAZI kao dobar harmonikas, za razliku od misljenja mnogih drugih.

Oprostite mi za ovo "ciganija", ali nisam mogao da nadjem drugaciji izraz, niti sam negde cuo.

Pozzz.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Bata Kanda

Post od MladenIsakovic »

micha56 napisao:Jeste, Aca rastura, ali sta??? - to je prosto velika steta da covek svoju brzinu i virtuoznost (koju ima kao malo koji harmonikas) trosi iskljucivo na ciganski nacin sviranja (popularno nazvan "ciganija"). Znaci - covek maksimalno koristi taj nacin sviranja i ubacuje ciganiju i skale, cak i tamo gde toga nema.
Pa šta znam, ja ga nisam nešto preterano mnogo slušao, ali jednom uživo jesam, još jednom nešto kratko; nisam video previše ciganije kod njega, ne znam da li je u poslednje vreme promenio stil, ali itekako ume da svira sa osećajem. Ne znam, nisam ga skoro slušao, ali da ume - ume.
micha56 napisao: Oprostite mi za ovo "ciganija", ali nisam mogao da nadjem drugaciji izraz, niti sam negde cuo.

Pozzz.
Pa to se tako zove žargonski u muzičkom svetu, ti njihovi predudari, neke cake pokupljene iz džeza, itd. Svi to zovemo ciganijom, jer je poteklo upravo od njihovih muzičara. Ali izgleda da je zarazno. Ja takođe to ne volim, ponekad mi, kad je sa ukusom, zvuči lepo, ali svako preterivanje mi se ne sviđa.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Bata Kanda

Post od micha56 »

@Mladene
Pa šta znam, ja ga nisam nešto preterano mnogo slušao, ali jednom uživo jesam, još jednom nešto kratko; nisam video previše ciganije kod njega, ne znam da li je u poslednje vreme promenio stil, ali itekako ume da svira sa osećajem. Ne znam, nisam ga skoro slušao, ali da ume - ume.
Ja nisam rekao da on ne ume da svira - on ne da svira nego RAZBIJA (po tehnici i virtuoznosti), ali previse ima "ciganije" u njegovom sviranju i na kraju ispada da samo takve stvari i svira. Nije kompletan muzicar ni u domenu ostale narodne muzike, a da ne pricamo o muzici ostalih balkanskih i svetskih naroda.
Priznacete da francuska, ruska ili grcka muzika tesko moze da lici na nesto sa elementima ciganije. Jel da?

Pozzz.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Bata Kanda

Post od micha56 »

Administratori
Trebalo bi da na ovom forumu u okviru Off topic napravite Dark Room i da bas na ovoj temi zadnjih 10 postova (zajedno sa ovim) prebacite tamo, a Boga mi ima toga i na drugim temama. Znaci - sve sto ispada iz zadate (naslovljene) teme - odmah prebacujte tamo.

Naravno - to je samo predlog.

Pozzz.
Poslednja izmena od micha56 u 19 Dec 2010, 23:48, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Bata Kanda

Post od micha56 »

Darko - nemoj o politici molim te.
Pricamo o harmonici i njenoj muzici i samo to je vazno - sve ostalo nije veruj mi.
Da nije tako zar bi se ovde druzile razne nacije, veroispovesti ili pripadnosti strankama.
Prema tome - ako imas neku zamerku prema muzickom opusu Branimira Djokica, koji je bio prva harmonika Jugoslavije 1964. godine i sta sve jos - o tome mozemo da pricamo.
Upravo sam napisao post na temu Predstavite se, pa da se ne ponavljam - ako volis harmoniku, UOPSTE nije vazno ni koje si nacije, niti vere, niti da li si uopste harmonikas, pa uz to i da li si skolovan muzicar ili nisi.
Jedino je vazno da volis harmoniku i onima koji je ne vole - mislim da je mesto na ovom forumu samo kao gosti i nikako drugacije.
Nemoj mi zameriti, ali na ovom forumu nas je spojila ljubav prema harmonici i molim te da tako i ostane.

Pozzz.
Korisnikov avatar
Administrator
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 142
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Bata Kanda

Post od Administrator »

@darko, o politici necemo! A necemo ovde ni o Vasem sajtu. Za reklamiranje sajta obratite se meni preko licnih poruka. Ovaj put cu samo da obrisem Vase komentare koji su neprikladni za ovu temu. Naslov teme je Bata Kanda, drzimo se toga!
Korisnikov avatar
darko
16 basova
16 basova
Postovi: 33
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

za administratora

Post od darko »







molio bih ako neko ima nota od bata kande tog virtuoza


treba vise nota za sviju ko ima neka to stavi u ovu sekciju
nemam ama bas nista od batakande vjerujete a volio bih da imam orginalne note
ko moze neka pomogne

Slika
Poslednja izmena od Administrator u 20 Dec 2010, 00:24, izmenjeno 1 put ukupno.
Rezlog: DRZIMO SE BATA KANDE!
Korisnikov avatar
EVOMENE
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Bata Kanda

Post od EVOMENE »

Dragi i postovani moji,nemojte mesati stvari,jedno je stvaraoc biti a drugo je presviravati tudje stvari,ja razumem da ljudi nisu obavesteni ili se pak ponasaju navijacki-pristrasno,neznam iz kog razloga:
Onaj ko svira harmoniku on treba da zna kako i koliko zna da svira,e zato postoje slusaoci,postoje majstori,koji su danas ne dostizni:
Treba mnogo jos zivota, dostici Lelo Niku,
A tek kako dostici-neprevazidjenog Dragana Matica.
Pa dragi moji sviraci,mora se priznati da je tesko svirati posle cika Dragana.
Zao mi je za one koji ne znaju ko je taj Genije..
Uz ovo da pozdravim i Dragog Tenisaca..
Posto se ovde radi o Vladeti Kandicu evo i od mene da postavim nesto od Bata Kande.....
Hvala i budimo ljudi......
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Bata Kanda

Post od Dallape 1960 »

Bravo..Jedno je stvoriti neko delo..a drugo navezbati i svirati..o tome sam vec negde ranije i govorio.. nebih zeleo da se neko oseti ponizeno, ili uvredjeno..ali uporedjivti Ljubisu Pavkovica I Acu Cergara.. :asdfnjo: :pudc8: pa to su dva sveta drugari..dve dimenzije..dva stila.. Bata Kanda je veliki umetnik..odlican harmonikas..strahovit dinamicar (mozda i jedan od najboljih)..ali je prilicno manja beba od pavkovica..i sve to nebi bilo tako lose da ostala velika vecina ne dodju tek spermatozoidi za harmoniku ako je Pavke beba.. :jdishddf:
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Bata Kanda

Post od Bata Kanda 73 »

Eto,nisam hteo sve ovo vreme da komentarisem neke stvari (konkretno ovde),mada verovatno jesam na nekom drugom delu foruma.U potpunosti se slazem sa ticher-om i michom ,vidi se iskusni ljudi i sve su lepo rekli i obrazlozili,treba razlikovati B.Kandu umetnika i B.Kandu coveka u privatnom zivotu ( i ne samo B.Kandu).Drugo treba razlikovati dobrog harmonikasa od dobrog muzicara na harmonici.Ovo prvo mozes biti ako imas dobru tehniku i brzinu,ali da bi bio ovo drugo (gde spadaju:Krnjevac,Radojka,Pavkovic.B.Kanda,B.Djokic,M.Souc,J.Petkovic,D.Matic,T.Milic.....itd,sigurno sam ispustio puno imena),treba MNOGO I MNOOOOGO vise od brzine i tehnike u tome je razlika izmedju Cergara,Mocarta,Demirovica....i ostalih iz te "grupe" i malopre pomenutih legendi,mizicara,pedagoga,stvaralaca,gospode svog zanata!!!! Uvek imajte to na umu,da bi mogli kolko-tolko korektno da rasudjujete i komentarisete jer su mnogi komentari dati sa znacajnom dozom nepismenosti (muzicke a i opste),neobjektivnosti,pristrasnosti... itd. Toliko.Pozdrav!
Odgovori