Dragan Aleksic

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.

Pravila foruma

Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.

Nema harmoniku
Pridružio se: 31 Mar 2011, 22:38
PostPoslato: 31 Mar 2011, 22:44
Jedan od najboljih jugoslovenskih harmonikasa.Rodjen 1926 god u Mrcajevcima umro 4 3 207 god.Iza sebe ostavio mnogo kola i pesama.Snimao ploce za JUGOTON,DISKOS,PGP.Pravi virtuoz i umetnik koji je imao apsolurtan sluh.
Korisnikov avatar
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
PostPoslato: 31 Mar 2011, 23:46
@MishelKg

Dobrodosao na nas forum.
Jesi li ti pogledao kako izgledaju postavke za druge harmonikase, koji su ovde postavljeni.
Prvo - obavezno nabaci neku sliku tog harmonikasa.
Drugo - nije biografija da je rodjen i umro tad i tad (napisao si da je umro 4 3 207 - verovatno si mislio 04.03.2007.g.) i snimao za ...

Mora malo vise o tom harmonikasu (gde je rodjen, koju skolu je zavrsio, kod kog ucitelja ucio harmoniku i td), pa izbaci neki video i td.

Ma siguran sam da ti to mozes i bolje od ovoga.

Pozzz.
- i uspesni grese, ali nikad ne odustaju -
Korisnikov avatar
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
PostPoslato: 07 Nov 2013, 19:50
Posle dužeg vremena dobili smo biografiju i ovog velikog harmonikaša. Link ka biografiji: Dragan Aleksić

Hvala Fado :depkvk:
Korisnikov avatar
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
PostPoslato: 23 Jan 2014, 18:39
Kopiram tekst koji je Fado ranije postavio na drugoj temi:

DRAGAN ALEKSIĆ
(Mrčajevci, 29. Danuar 1925 — Mrčajevci, 4. Mart 2007)

Osnovnu školu završio je u rodnom mestu. Muzikom se bavio od 1940. Harmonikaš, kompozitor narodnih pesama i kola, koje karakteriše izvornost.
Snimio je 15 zlatnih i srebrnih ploča u "Diskosu" (Aleksandrovac), deset singl-ploča u "Jugotonu" (Zagreb) i dve u Produkciji Radiotelevizije Beograd
sa najistaknutijim zvezdama estrade.

Dobitnik je zlatne ploče "Diskosa".

O njemu je napisala — Politika:
Samouki harmonikaš i kompozitor nanizao je 15 zlatnih i srebrnih ploča za "Diskos" iz Aleksandrovca i 120 singlova za "Jugoton" iz Zagreba.
Kad su Zagrepčani došli u Mrčajevce i nagovarali ga da pređe kod njih, nudeći da sam napiše koliko novca traži, Aleksić je odgovorio:
"Ne mogu do jeseni, moram da ovršem pšenicu".

Epitaf na spomeniku Aleksiću u Mrčajevcima glasi: "Muzika je iz mog srca ko Morava tiho tekla, što ne stigoh ja da kažem harmoniko ti si rekla".
Stihove je smislio Atanasije – Taso Savić, pesnik iz Čačka i tekstopisac koji je sastavio reči za 300 narodnih pesama,
među njima i "Svirajte samo za nju" za Tomu Zdravkovića.

16 basova
16 basova
Pridružio se: 17 Feb 2014, 18:32
PostPoslato: 09 Avg 2014, 11:01
Ja sam licno poznavao dragan aleksic i iso sam kod njega u mrcaevce da ucim dolazio je par puta kod poznatog niskog menadze i harmonikasa lime.Tu je svirao sa niskim virtuozom predom iz gornje vrezine ciji je ucenik mikica markovic i sa virrtuozom sveletom iz elektronske industrije.KAd je dragan poceo da svira svele nije hteo da uzme nedelju dana harmoniku u ruke jer ga je dragan osranotio.Cika dragi je pred njim i predamnom odsvirao nesto,isprepletao da sam se ja cudio kako je to odsvirao.Virtuoz preda je pobego od sramote jer je menadzeru limi pricao kako je dragana aleksica nadsvirao u sred svadbe.Menadzer ja znao das preda ni nezana licno dragana aleksica pa ga he lima odveo u drugu sobu gde je dragi sedeo.Naravno tema je da je preda slagao menadzera da je nadsvirao dragana koji je bio daleko bolji. :svirac: :svirac:

Nema harmoniku
Pridružio se: 31 Mar 2011, 22:38
PostPoslato: 13 Apr 2016, 19:16
Moj majstor Dragojle Dragan Aleksic rodjen 5 januara 1926 godine u Mrcajevcima umro u Beogradu 4.marta 2007god od oca Miljojka takodje harmonikasa i majke Milke....Osnovnu skolu zavrsio u Mrcajevcima ....Harmoniku ucio kod svog oca Miljojka i kod Nenada Neshe Micovica iz Katrge kod Mrcajevaca ...inace harmonikasa jugoslovenskog ansambla KOLO.Bogom obdaren da se bavi muzikom kao i njegov otac Miljojko i njegova braca Mladjo,Zavisa i Stanoje Aleksic 'Pigo' posedovao je apsolutan sluh.Pedesetih godina proslog veka poceo je da snima singl ploce za zagrebacki JUGOTON .....i za nih snimio oko 120ploca....u pocetku sa Nestorom Gabricem ...a kasnije sa Spasojem Dukicem ,Milojem Baralicem ,Bosom Ovukom ,Radetom Bogicevicem ,Mladjom Uroshevicem ,Stanojkom Joksic,Sidom Markovic,Radojicom Jeremicem 'Mrdalijom',Srbom Milutinovicem 'Samovcem,Dusicom Karapoandzic,Ajsom Markovic,Milomirom Delicem ,duetom Jovanovic Mojsilovic, Misulom Petrovicem,Radojkom Stojkovicem Verom matovic Mijom Aleksicem ,Gojkom Jovkovicem ,Miroljubom Vuckovicem Dobrivojem Topalovicem i naravno snimio je prvu plocu sa Miroslavom Ilicem davne 1966 god za zagrebacki JUGOTON ...Za diskos je snimio oko 20.ploca gde ima i zlatnu plocu sa Stanojkom Joksic 'skoro jesen stize'.Oprobao se i kao pevac ...u duetima ...inace je pisao sve svoje hitove ....i bio je jedan od najboljih pesnika ...Snimio je i za PGP RTB dve ploce a takodje ima i jednu plocu za 'BEOGRADDISK 'tudja zemljo moja cemeriko' i jednu kasetu za ljubljanski HELIDON...Bio je i tvorac Mice 'trofrtaljke'sve njene pesme koje je snimila za DISKOS on je napisao neke i otpratio sa svojim narodsnim ansamblom.Bio je jedan od najboljih jugoslovenskih harmonikasa nastupao je na 'jelisejskim poljima 'sa svojim sinom Zikom Aleksicem .Iza Dragana Aleksica su ostali hitovi i nezaboravne muzicke misli koje ce se prenositi sa generacija na generaciju.Nikada ga nije zanimala slava bogatstvo i publicitet ....bio je skroman u zivotu a sirokogrud u muzici,svirao je toliko moderno i daleko ....i zadao je domace zadatke mnogim kolegama harmonikasima i mnoge neresive enigme!Bio je osnivac i idejni tvorac narodnog ansambla 'RASPEVANA SHUMADIJA'Prenosio je znanje na mladja pokoljena i mnogi poznati harmonikasi su bili njegovi ucenici.Na njegovom spomeniku u Mrcajevcima je ispisan jedan predivan tekst ...Atanasija Savica pesnika iz Cacka ...'Muzika je iz mog srca ...ko Morava tiho tekla....sto ne stigoh ja da kazem harmoniko ti si rekla'.....Postovani majstore ....ostaje nam zal i secanje za vama .....to nije bila samo skola harmonike vec i skola zivota hvala za sve i posebno za ostavljena dela koja ste nam ostavili da ih negujemo i prenosimo generacijama zarad ocuvanja naseg narodnog melosa i nacije uopste.Pocivaj u miru,tvoj ucenik Misa Radosavljevic

48 basova
48 basova
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39
PostPoslato: 12 Jul 2016, 12:26
Hvala svima na ucescu po ovoj temi,pogotovo najopsirnijem postu njegovog ucenika gospodinu Misi Radosavljevicu.

Balkan je stvarno nadaren dobrim harmonikasima.Medjutim postoje i takvi harmonikasi prepoznatljivi "u snu"- kad odsviraju sam par tonova i vi nepogresivo osetite,prepoznate ko je,ko to svira.Takvi se mogu nabrojati vrlo brzo,jer spisak nije dugacak.Radojka,Mija,Vita,Bane Dobravac,Tomica,Buca,Ilija,Jovica,cika Dragan Aleksic...Na svu zalost vrlo malo je ostalo zivih(iz predhonog spiska samo Bane Milutinovic).

To su ljudi koji su stvarali dusom i srcem,pa sve ostalo.Uglavnom,koliko ja znam,niko od njih nije bio karijerista,niti su jurio slavu.Slavu su svi dobili;neko za zivota,neko po njihovom nepovratnom odlasku sa ovog sveta.Kuriozitet je da sve sto vreme odmice, sve su popularniji, trazeniji,jer vreme ne priznaje mito,novac,to su za verme nepojmljive,strane kategorije.Originali se urezuje,originali ostaje vecito u memoriji,za sva vremena.

Po meni,dva najveca virtouza na harmonici za sumadijski melos su svakako dugmetarac Dragan Aleksic i "klavirac" Tomica Miljic.Velemajstori pocivajte u miru,nek vam je vesita hvala i slava.

PS:Ovom prilikom izrazavam javni protest protiv plagijata,pogotovo skrnavljenja originalnih dela.Gde su zastita autorskih prava,gde su nadlezni.Takozvane obrade starih muzickih dela u novom zanru cesto dovode do skrnavljenja.Nemogu nedovrseni "strucnjaci" menjati na svoju ruku tekst,note bez saglasnosti autora,za vreme i posle njihova zivota.Gde je nasa najveca obaveza-cast???!!!

Povratak na Harmonikaši svetski i naši