Astor Piazzolla

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Odgovori
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Astor Piazzolla

Post od Webmaestro »

Slika

Nije preterivanje reci da je Astor Piazzolla najvaznija licnost u istoriji tanga. Njegov rad mozemo uporediti sa radom Djuka Elingtona, dzez velikana i kompozitora kolji je uspeo da ne tako cenjenu narodnu muziku uzdigao u sofisticirani oblik visoke umetnosti. Ali cak i vise nego Elington, Piazola je takodje virtuoz na svom izabranom instrumentu - bandoneonu. U Piazolinim rukama tango vise nije strogo muzika za ples. Stvarajuci potpuno nove harmonijske i ritmicke forme, on je tango prilagodio koncertnom izvodjenju. Dosta je eksperimentisao, nije se plasio disonance, ili nagle promene u ritmu ili tempu, a cesto je komponovao komade sa izuzetno kontrastnim raspolozenjima kako bi prekinuo normalan tok i zadobio paznju publike. Slozenost njegovih opusa donela mu je ogromno medjunarodno priznanje, posebno u Evropi i Latinskoj Americi, ali je zadobio i trajno neprijateljstvo od strane mnogih tango cistunaca koji su ga nemilosrdno napali za njegovo, navodno, napustanje tradicije. Ali Piazola je, uprkos svemu, ostao izaslanik tanga sve do svoje smrti 1992.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Astor Piazzolla

Post od Webmaestro »

Jedna od njegovih najpoznatijih kompozicija: Libertango

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RUAPf_ccobc[/youtube]
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Astor Piazzolla

Post od accordionist »

Astor Piazzolla je rodjen 11. marta 1921. godine u Mar del Plata (Argentina). Zapoceo je studije bandoneona 1930., kasnije je studirao klavir uz pomoc Rahmanjinovog studenta Bela Wilda, kako bi klavirsku muziku mogao preradjivati za bandoneon.

U New Yorku ga je Carlos Gardel (najpoznatiji interpretator tanga) pozvao da s njim snimi varijacije na temu za njegov film "EL DIA QUE ME QUIERAS". Piazzolla se 1937. vraca u Argentinu gde svira bandoneon u orkestru Anibala Troila. Godine 1940. nastavlja studije kod Alberta Ginastere, a 1946. osniva svoj prvi orkestar. U to vreme posvecuje se aranzmanima klasicne muzike za orkestre i kamerne sastave. Slede brojne nagrade, a 1955. od francuske vlade dobija stipendiju za studije. U Parizu je studirao kod Nadie Boulanger koja ga potstice da sledi izvornu argentinsku muziku.

Nakon francuskog perioda Piazzolla osniva dve grupe: EL OCTETO DE BUENOS AIRES i LA ORQUESTA DE CUERDAS. U potpunosti menja muzicki stil koji nailazi na negativne ocene kriticara na koje se Piazzolla ne obazire, i nastavlja se baviti muzikom koju voli, 1958. se seli u New York gde snima za razne diskografske kuce, ima zapazene nastupe na radio i TV emisijama. Dve godine kasnije ponovo je u Buenos Airesu, gde osniva kvintet, sve vise uveren da je tango vrsta muzike koju treba vise slusati nego uz nju plesati. Krece na turneju po Argentini, Brazilu, Cileu i u SAD. 1963. godine osvaja HIRSH nagradu i pise kompoziciju "TRES MOVIMIENTOS SINFONICOS" koju izvodi iste godine sa Paulom Kleckyem. Zajedno s pesnikom Horaciom Ferrerom, 1967. godine, stvara kratku operu "MARIA DE BUENOS AIRES" koju prvi puta izvodi 1991. u Houstonu (Texas). Nakon toga pise "TANGAZO" za Ignacia Calderona, clana ENSEBLE MUSICAL iz Buenos Aires-a, "TANGO SEIS" za MELOS ENSEMBLE i "MILONGA EN RE" za violinistu Salvatorea Accarda. 1969. godine "BALADA PARA UN LOCO", pise za pevacicu Amelitu Baltar, postize veliki uspeh u pojedinim drzavama Juzne Amerike. Njegovi koncerti privlace veliki auditorijum koji u Piazzolli prepoznaju autenticnu ekspresiju muzike Buenos Aires-a. U Pariz se vraca 1970. sa Ferrerom pise oratorijum "EL PUEBLO JOVEN", izveden po prvi puta u Saarbruchkenu. 1971.uspesno nastupa u Argentini (CONJUNTO NUEVE) i inostranstvu (Caracas, Rio De Janeiro, San Paolo i Santiago del Chile). 1972. Italijansko-latino-americki institut u Rimu po prvi put poziva Piazzollu u Italiju gde nastupa u vise navrata na Italijanskoj drzavnoj televiziji. Iste godine nastupa u COLON THEATRU u Buenos Airesu, nakon cega sledi poziv Bernarda Bertoluccija da pise soundtrack za film POSLEDNI TANGO U PARIZU, koju Piazzolla odbija. Iste godine premijerno izvodi "CONCIERTO DE NACAR" za devet solista i ENSEMBLE MUSICAL DE BUENOS AIRES od Calderona.

Piazzolla po celom svetu nastupa s najznacajnijim argentinskim izvodjacima (Amelita Baltar, Suzana Rinaldi, Jose Angel Trelles...), Italijanskim (Mina, Milva, Domenico Modugno, Fred Bongusto, Edmonda Aldini, Marina Pagano ...), pa sa internacionalnim umetnicima (Guy Marchand, George Mustaki, Jairo, Massiel, Le Clerk, Grace Jones) sa kojima prodaje ploce u milionskim tirazima.
Sledi period kada nastupa sa simfonijskim orkestrima, i sa svojim kvintetom: 1988. godine snima sa Lalo Schrifringom, uz pratnju St. Luke orkestrom " CONCIERTO PARA BANDONEON" i "SUITE PUNTA DEL ESTE". Godinu dana kasnije sa KRONOS kvartetom snima "FIVE TANGO SENSATIONS".

Poslednjih deset godina zivota Piazzolla je napisao vise od 300 kompozicija, i snimio više od 50 kompakt diskova. Saradjivao je sa vise pozorisnih i filmskih rezisera, a Italijanski nacionalni ziri diskografa dodeljuje mu nagradu "za vrednost muzike i za iznenadjujucu inventivnost aranzmana kojima tango dobija potpuno nove dimenzije".

1992. godine, Astor Piazzolla pise jedno od najlepsih svojih dela "OBLIVION", nakon cega umire 4. jula 1992. godine u Buenos Airesu.
Korisnikov avatar
VPValter
16 basova
16 basova
Postovi: 20
Pridružio se: 20 Dec 2012, 01:55
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Astor Piazzolla

Post od VPValter »

Mislim da nema školovanog harmonikaša koji nije upoznat sa Piazzollom... Kad tad nam ponestane repertoara, ili se umorimo od modernih kompozicija, i hoćemo da sviramo nešto lakše za slušanje, a takve literature ima vrlo malo.

Ja ga proučavam i sviram godinama, na temi sa snimcima sam ostavio link za par snimaka iz Slovačke, a od skora sviram i ovde u jednom ansamblu koji svira pretežno njegovu muziku: http://www.facebook.com/Libercuatro (još uvek nemamo ali trebalo bi uskoro da bude i neki snimak).

Evo i jednog teksta koji sam napisao za jedan koncert u Bratislavi o njemu: https://www.facebook.com/notes/libercua ... 3035906177
Casper_8
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 08 Mar 2012, 22:46

Re: Astor Piazzolla

Post od Casper_8 »

Ne znam da li je ovdje mjesto, ali evo mog doprinosa:
Libertango: [hide]http://www.mediafire.com/view/dsos21ptk ... rtango.pdf[/hide]
Oblivion: [hide]http://www.mediafire.com/view/ebd2lswg6 ... Sheets.pdf[/hide]
Angel:
1.La muerte del angel
2.Milonga del angel
3.Resurreccion del angel
[hide]http://www.mediafire.com/view/5rbw777ms ... -Piano.pdf[/hide]
Odgovori