Miša Mijatović

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
prestovivo
48 basova
48 basova
Postovi: 67
Pridružio se: 31 Jul 2015, 11:42

Re: Miša Mijatović

Post od prestovivo »

Najteze je tacno svirati, a tu je gdin Mijatovic jedan od najjacih harmonikasa uopste na ovim nasim prostorima.
Ko voli varijacije, moze slusati Acu Cergara ili Dejana Kostica, mada kod njih cesto imam osjecaj da oni nikada ne mogu 2x da ponove sto su odsvirali. Ja sam za Pavkovica, a Mijatovic je u tom fazonu i to je to. Za moj ukus je Misa umjetnik.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Miša Mijatović

Post od Koca »

Pavkovic i te kako zna da ulepsa stare narodne pesme i unese novi smek u meri koja to dozvoljava za stare narodne pesme, Misa ipak svira i novokompovanu muziku gde mu je taj prostor mnogo siri ali ga slabo iskoristi pa i neku improvizaciju odsvira ali bolje da je ne odsvira. Dalje, svirati Sumadiju po notama je veoma jednostavno i u tom slucaju ako bi se svi drzali nota ne bi postojale razlike izmedju interpretatora,(cak i pevacima). Kemis takodje ne odsvira 3x isti forspil i to u studijskom snimku, jer bi bilo dosadno, Misa smatra da je tacnost iznad svega. Ako bi se samo tako sviralo ostali bi na nivou Tineta i Radojke koji su svirali tacno i svaki put isto, ali se nacin sviranja promenio a i dalje se sviraju stare pesme i kola. Na mnogo lepsi nacin svira Borko Radivojevic koji je nepredvidiv sta ce i kad ubaciti nesto svoje (ili pozajmljeno) da razbije monotoniju i da se svima slede noge iako nose vunene carape.

To bi ovako uporedio: fakultet zavrsavaju vredni, oni bistriji lakse zavrse i sa vecom ocenom, a za doktora nauke je potrebno napisati nesto svoje u vidu doktorske disertacije sto do sada niko pre njega nije obradio i to se boduje za dodelu doktorske diplome. Takodje nije lako biti dobar govornik sa sirokom lepezom izrazavanja a ne koristiti uvek iste ili slicne fraze, pa se za takve kaze da nisu reciti.
prestovivo
48 basova
48 basova
Postovi: 67
Pridružio se: 31 Jul 2015, 11:42

Re: Miša Mijatović

Post od prestovivo »

Doktorati se uglavnom prepisuju, to su "sabrana djela".
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Miša Mijatović

Post od Koca »

Pa i za to je potrebno ogromno vreme ako bi se eto kao sto kazes samo prepisivalo ( mada nije samo prepisivanje ko sto kazes) ali da ne ulazimo u nepotrebnu raspravu, poenta je da pojedini harmonikasi zive od stare slave "jednom nauceno za uvek", i nemaju potrebe za novim dokazivanjima i tako reci do kraja zivota sviraju to sto znaju, a to brane time kako je samo to dobro i ispravno a ostalo je kic i ciganija, a ne vide da ih je vreme pregazilo jer zive zivot lenjivca. :pozdrav:
prestovivo
48 basova
48 basova
Postovi: 67
Pridružio se: 31 Jul 2015, 11:42

Re: Miša Mijatović

Post od prestovivo »

Da bi se zivjelo od "stare slave", treba prvo postati slavan, a to "lenjivci" ne mogu.
Mislim da "stara garda" uglavnom brani ukus od neukusa na nivou drzave, mada je to relativno sad raspravljati o ukusima.
Ipak, postoje neki standardi i iza takvih stvari stoji drzava i drzavni arhiv.
Dovoljno je pogledati u muzicke arhive Ex-Yu i vidjet cemo ko je sve svirao i pjevao, a ko opet nije - i sigurno nece.
Ovi sto nikada ne mogu da udju u taj krug, brane to time da pod satorima ili negdje u hotelu u Becu, zaradjuju puno vise.
Ovi opet sto su "na drzavnim jaslama" (uglavnom zasluzeno), brane se opet time da se ni za kakve pare ne bi prodali "neukusu" i da im je tako nesto ispod casti, nakon svih tih godina ozbiljnog rada.

Meni su super i jedni i drugi, jer uzivam slusati i gledati obje varijante.
Na kraju treba da pobijedi muzika, to je najljepse u tome.

Pozdrav. :svirac:
Odgovori