Slavko Mitrović Cale

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Slavko Mitrović Cale

Post od Webmaestro »

Slika

Rođen je 1953. u Smederevskoj Palanci, u muzičkoj porodici. Sa 8 godina počinje da uči harmoniku, a kasnije od svog oca i kontrabas, bas-gitaru i gitaru. Prvi koncerti vezani su za školske priredbe, a tokom gimnazijskih dana osniva i prvi orkestar koji radi pri Domu omladine.


1972. godine, po završetku gimnazije, odlazi u Kragujevac, gde postaje član orkestra KUD "Abrašević". Tada počinju danonoćna vežbanja i nastupi sa izrazito talentovanom generacijom muzičara. Mnogobrojni koncerti u zemlji i inostranstvu doprineli su da ovi muzičari sazru, tako da su danas mnogi od njih vodeći instrumentalisti u zemlji.


1976. godine postaje profesionalni šef to ga orkestra i grupe pevača za koje radi i muzičke aranžmane. U tom periodu vrlo često sarađuje sa najpopularnijim pevačima i muzičarima koji ga i nagovaraju da pređe u Beograd. 1979. godine, to se i ostvarilo, tako da postaje umetnički direktor OKUD "Gradimir", gde vodi orkestar i mešoviti hor, a istovremeno počinje da snima ploče i da sarađuje sa Radio Televizijom Beograd.


1981. ostvaruje mu se san koji sanja svaki muzičar: postaje član nacionalnog Narodnog orkestra RTV Begrad. Vrlo brzo mu šef toga orkestra, Ljubiša Pavković, već legendarni harmonikaš, ukazuje poverenje i postavlja ga za svog zamenika. I opet koncerti, snimanja za radio i televiziju, putovanja sa folklorom, međunarodni festivali, gde predstavlja zemlju.


1987. godine dobija status umetnika


1991. godine postaje solista RTV Srbije


1999. godine dobija status istaknutog umetnika (podatak da od nekoliko desetina hiljada registrovanih muzičara u zemlji, status umetnika ima samo 120, a od toga samo 27 ima status istaknutog umetnika, govori sam za sebe)


U arhivi Radio Televizije Beograd ima preko 100 trajnih snimaka (nacionalno bogatstvo koje se ne sme brisati). Raznovrsnost reprertoara, od klasike do folklora i kvalitet snimaka doprineli su da bude čest gost na televiziji, gde dobija neuobičajeno veliku minutažu. U muzičkoj produkciji ima zapaženo mesto, jer godišnje uradi oko dvadesetak programa (CD) najpopularnijim pevačima. Kao solista ima desetak ploča i CD-a na kojima je uvek zastupljena široka lepeza muzičkih žanrova. Pored nacionalne muzke, tu su: rumunska, bugarska, ruska, zatim francuski valceri i mazurke, italijanska i argentinska muzika, klasika, pa čak i džez.


Sem velikog repertoara, karakteriše ga izrazita virtuoznost, dobar muzički ukus, stilska kultura i senzibilitet, koji harmonici daje dušu (Miša Blam, prof. Konstantin Babić, rade Radivojević...)


Svira uspešno četiri instrumenta, komponuje, piše tekstove i aranžmane, izuzetno poznaje folklor i etnomuzikologiju, radi sa orkestrima i grupama pevača. Dobitnik je mnogih međunarodnih i domaćih nagrada i priznanja. Živi u Beogradu, oženjen, ima troje dece. Sa harmonikom je obišao dobar deo sveta i za sve je zahvalan muzici...


www.calemitrovic.com
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Slavko Mitrović Cale

Post od Webmaestro »

DISKOGRAFIJA


1984.

SLAVKO MITROVIĆ CALE
sa svojim orkestrom

1. Milicino kolo
2. Vlaška igra
3. Čika Ljupčetovo kolo
4. Sirba de la lehliv
5. Olujno oro
6. Soborsko oro
7. Šumadijska šetnja
8. Gankino oro
9. Šumadijski orijent
10. Devojačka pletenica




1990.

SLAVKO MITROVIĆ CALE
Igra virtuoza

1. Markovo kolo
2. Igra virtuoza
3. Čigra kolo
4. Pleteno oro
5. Sitan vez
6. Vlaški korak
7. Jasenički žubor
8. Ciganska pletenica
9. Vlaško-Rumunski splet
10. Stara pesma (instrumental)




1993.

SLAVKO MITROVIĆ CALE
sa svojim gostima

1. A mogli smo srećni biti (Milan Babić)
2. Budi opet moja dobra vila (Milan Babić)
3. Olga (Jovan Popović)
4. Odlazim zauvek (Dušan Urošević)
5. Joj Vlajna garava (Zoran Gajić Grozdinac)
6. Probudi se srećo moja (Dušan Urošević)
7. Zašto si opet tužan i sam (Olga Mitrović)
8. Zaželim opet (Dušan Urošević)





199?.

SLAVKO MITROVIĆ CALE
Kola iz Srbije

1. Moravac
2. Kolubarski vez
3. Kačerac
4. Užičko kolo
5. Šumadijski žubor
6. Ciganski urnebes
7. Vlaško kolo
8. Detlić kolo
9. Markovo kolo
10. Banjski čačak




199?.

SLAVKO MITROVIĆ CALE

1. Pecino kolo
2. Koncertna igra
3. Milicino kolo
4. Šumadijska šetnja
5. Pleteno oro
6. Markovo kolo
7. Vlaško-Rumunski splet
8. Čigra kolo
9. Vlaški korak
10. Ciganska pletenica
11. Geamparalele din barlad
12. Igra virtuoza
13. Jasenički žubor
14. Sitan vez
15. Stara pesma
16. Snežne pahuljice
17. Slavonic dance
18. Mama jo kvero un novio
19. Balada o Olgi (instrumental)
20. Santa Lucia - Carnival of Venice
21. Ornitology



199?.

SLAVKO MITROVIĆ CALE
Narodna kola

1. Moravac
2. Kolubarski vez
3. Užičko kolo
4. Kačerac
5. Ciganski urnebes
6. Bdujski čačak
7. Vlaška igra
8. Momin detlić
9. Pecino kolo
10. Markovo kolo
11. Milicino kolo
12. Šumska šetnja
13. Caletov sa-sa
14. Vlaški korak
15. Ciganska pletenica
16. Jasenički žubor
17. Sitan vez
18. Čigra kolo
19. Igra virtuoza
20. Koncertna igra
21. Stara pesma
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Slavko Mitrović Cale

Post od MladenIsakovic »

Može li neko više reći o ovoj njegovoj harmonici?
Nisam je video nigde drugde nego kod njega, a voleo bih znati, slušam upravo neke njegove uživo snimke, i ima mi nekako mio i lep zvuk.

Slika
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Slavko Mitrović Cale

Post od micha56 »

Ajd ja sad da preuzmem posao i zadovoljstvo Bata Kande 73.
Istrazivao sam malo i dosao do ovih podataka:

Harmonika se zove Zero Sette, proizvodi se (a gde bi drugo) u Castelfidardu u Italiji i postoji brosura o ovim harmonikama:

http://www.zerosetteaccordions.com/pdf_ ... ochure.pdf

Inace harmonika je cetvoroglasna u desnoj strani (2 kabine) i 11 registara + master i 41 dirka, a u bas strani petoglasna sa 7 registara i 120 basova.
Tezina joj je 11,6 kg sto i nije tako lose.

Videcete u ovoj brosuri da ima u ponudi i koncertne harmonike (klavirne i dugmetarske), ali i dijatonke i bayan i td.

Inace i meni se cini da ima mnogo dobar ton.

Pozzz.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Slavko Mitrović Cale

Post od MladenIsakovic »

Svaka čast, Mićo, al' je iskopa Slika
Mnogo dobre harmonike, rekao bih, voleo bih isprobati ovu jednu dugmetaru :)
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Slavko Mitrović Cale

Post od Bata Kanda 73 »

jeste micha,tako je! :D al nemogu da odolim a da ne kažem nešto ;) reč je o izuzetnom instrumentu (zero sette ili ti 07) koja je ćerka firme BUGARI ARMANDO,pa ti sad vidi što je ona tako dobra ;) inače prave harm.za svaku vrstu muzike i uopšte nisu jeftine ali...kolko para tolko i muzike.Veliki pozdrav!
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Slavko Mitrović Cale

Post od micha56 »

E, pa ipak - to je to.
Ja sam uspeo da iskopam sirove podatke o harmonici sto je vec neko napisao, ali Bata Kanda 73 zna mnogo dublje od svih o toj harmonici i to me posebno odusevljava kod njega.
Znaci - BRAVO !!!!!
chemist
120 basova
120 basova
Postovi: 170
Pridružio se: 03 Apr 2012, 16:36

Re: cale mitrovic

Post od chemist »

Pleteno oro, jedno od najlepsih ora, koje bih svrstao u rang sa Pavketovim Nevestinim orom
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GN-GO7wietw[/youtube]
Korisnikov avatar
zoranzlatkovic5
16 basova
16 basova
Postovi: 21
Pridružio se: 30 Avg 2013, 13:39

Re: Slavko Mitrović Cale

Post od zoranzlatkovic5 »

Slavko Mitrovic je opasan harmonikas. Jako davno kada sam bio klinac jos gledao sam ga na novosadskoj TV u emisiji koja se valjda zvala PROMENADA gde je uzivo svirao sa orkestrom na njegovoj Zerosete harmonci. Dali neko ima da stavi snimke od tih starih TV emisija?
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Re: Slavko Mitrović Cale

Post od srks69 »

Odgovori