Pobednici Prve harmonike u Sokobanji

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Odgovori
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Pobednici Prve harmonike u Sokobanji

Post od DervenD »

Rekoh pa porekoh.Rekoh da cu napraviti pauzu,ali usput procitah par komentara sa "prepucavanjima".Da,razlika u misljenju "mora postojati",time i forum dobija na tezinu,kvalitetu,ali se iznose argumenti na kulturan i civilizovan nacin.Nije lako odluciti se za pisanje komentara,a jos teze je davati pausalne ocene i olaklo vrsiti diskvalifikaciju onog o kome pisemo ili o onom' koji pise komentar.U nedostatku dokaza najcesce se koristi "odbranaska" dokaznica:"o ukusima ne treba raspravljati".Da gospodo,ali kada?Tek onda kad se zadovolje bar osnovni kriterijumi,koji bas nisu nimalo naivni,koji su rekao bi vrlo strogi.
Na ovim ili onim forumima, u" privatnim besedama" vrlo cesto se daju diskvalifikovati cak i velicine poput:Mije Krnjevca,Jovice Petkovica,Dragana Matica,Radojke Zivkovic,Mise Mijatovica,Kemisa , Mirka Kodica ... s jedne strane i :Ismeta Alejbegovica-Serbe, Ljubise Pavkovica,Vlade Panovica,Dragana Aleksandrica....s druge strane.A ko upravo(zapravo) to radi???!!!
Budimo realni,ali ne i prizemni.Treba biti pomalo i zanosa,romantike,zara,ali ne na ustrb drugih.Pogledajmo malo stvarnost i vreme u kome su mnogi ziveli i radili,koje bas nije islo njima na ruku,pogledajmo ondasnju i sadasnju tehniku,pa i konkurenciju.Pogledajmo opus(klasicna,seriozna,narodna muzika),pogledajmo sirinu ne samo u opusu vec i smislu:soliranja("individualno sviranje"),orkestarsko sviranje,te kad govorimo naglasimo u kom smislu govoroimo.Malo je univerzalaca,govorim pravih univerzalaca,a ne samo kao golu frazu.Nemoj da dajemo pausalne ocene zato sto nam se neko svidja kao covek(na osnovu ljudskih osobina),zato sto nam se neko zamerio,zato sto nam je neko prijatelj(po obicaju prijatelje i najvise kritikujem,mislim da je to pozitivno,kazem im sve ono sto mislim sto se ono kaze u brk,ali u cetiri oka).Da, kao covek je takav,kao profesionalac takav.O elementarnim(ono sto me je zivot naucio) kriterijumima drugi put,kada bude vise vremena.Uzput,nebih sada zeleo da razocaram simpatizera Patala.Patalo je solidan,ali gde,u kojim stvarima,elementima-uostalom dal' bi Patalo mogao da vodi Narodni orkestar koji je vodio Pavke ,a sada Vlada i zamislite samo na sekund,kako bi to izgledalo,uz svo moje uvazavanje i duzno postovanje prema Novici Nikolicu Patalu.Moj apel je: suzdrzimo se od teskih reci,cenimo svaciji mukotrpan rad vrstnih umetnika, koji je svakako pregolem,"veci od nasih planina,sevdalija"(citat su reci jedanog od nasih najvecih boema Dragana Tokovica)...
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pobednici Prve harmonike u Sokobanji

Post od Bata Kanda 73 »

Bravo! Jedino sto su moji komentari ostri a ti prijatelju to umes da kazes onako...pesnicki! :jdishddf:
luchhini
16 basova
16 basova
Postovi: 28
Pridružio se: 05 Mar 2011, 11:16

Re: Pobednici Prve harmonike u Sokobanji

Post od luchhini »

Bata Kando kad smo ti i ja u neko vreme prvi put hvatali harmoniku u ruke ,znao se red,znali su se autoriteti koji su svoje ime stvorili znajem i radom pa su zato i bili autoriteti.U sadašnje vreme skoro svako može da dođe do harmonike i da je muči.Dobro je što omladina uči harmoniku,ali bre ne valja što su standardi srozani pa se neki novokomponovani stavljaju ispred pravih kolosa za ovaj instrument.Da bi bio dobar muzičar prvo trba da se bude dobar čovek pa onda ostalo.Neznam što ulaziš u diskusiju sa laicima .(mislim na one nabifluješ dva kola i sad si ti pobednik ,prvak sveta ili eznam šta)
Drugarski pozdrav
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Pobednici Prve harmonike u Sokobanji

Post od DervenD »

Bata Kanda 73

Zadovoljstvo mi je druziti se sa Vama na ovom forumu.Predpostavljam da ste u najblizoj rodbinskoj vezi sa Vladetom Kandicem,omiljenim i sarmantnim Bata Kandom.U Vas vidim jednog velikog temperamentnog muzicara,sto je jako vazno za onog ko se bavi estradom,javnim nastupima.Prvi duet harmonika koji sam kao decak slusao upravo je bio duet harmonika Jovan Toka Cirkovic-Vladeta Kandic.Na casu muzickog vaspitanja,posle prvog upoznavanja(morali smo nastavnici prvo da pokazemo svi redom kako pevamo) .Sledecih casova nastavnica bi donela gramofon,sa plocama i tako nam prenosila ljubav prema muzici.Bio sam jako stidljivo dete:pre nego sto bi zapevao,pocrvenim ko rak do usiju(a sta drugo moze ondasnje dete od deset ili jedanaest godina?) i otpevam pesmu "Aleksincu grade kraj Morave" ili "Pesmu Kragujevcu" Dragise Nedovica,koju je tada snimio Aleksandar Aca Danilovic,upravo uz Tokinim orkestrom.
Brzo me je nastavnica spojila sa jednom devojcicom,vrsnjakinjom iz drugog(suprotnog) razreda i od nas napravila duet.Na priredbama smo pevali po jedu solo,i jednu duetsku pesmu("Site devojcinja,mamo se mazija","Zosto si me majko rodilla"..).Ona je lepse pevala kud i kamo od mene,ali ja sam pevao taj drugi glas kao dete,mada u Makedonskim pesmama vrlo cesto u mesovitim duetima zenski glas biva terca.
Pozdrav!
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pobednici Prve harmonike u Sokobanji

Post od Bata Kanda 73 »

Pa bas tako luchhini,ali jbga sta da radim kad nemogu da ocutim!Moje detinjstvo je bilo ispunjeno sasvim drugim vrednostima,celog zivota sam i vaspitavan tako i sada (kao mator ;) ) trudim se da zivim tako...kolko mogu tj.koliko mi dozvoljavaju (pa me smatraju za osobenjaka).I bas zato sto sam takav i u tim godinama NEMOGU da ocutim, a reakcije su mi ponekad ostre (sto po nekad i nije dobro).Nego,nek smo zivi i zdravi i dok je ovakvih ljudi (kao vecina ovde na forumu),kvalitetna muzika sa dusom i nasi velikani ce ziveti! Veeliki pozdrav druze! :svirac:
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pobednici Prve harmonike u Sokobanji

Post od Bata Kanda 73 »

:) eee moj druze DervenD-u :) ne bi imao nista protiv da sam u srodstvu sa onakvo legendom (V.Kandicem) ali...nisam.Mada,imamo dosta toga zajednickog:sličan exterijer :lol: ,temperament,klavirci smo..A harmonika mi je "samo" VEEELIKA ljubav,strast i hobi.Moja estrada je svedena na 16 kvadrata moje sobe,glavni slusaoci su moja porodica a pogotovo moj mali sincic i ponekad par prijatelja.U svakom slučaju PUNO hvala na ovakvim komplimentima-jer porediti me sa ORIGINALNIM :) ;) Bata Kandom je kompliment velik ko Himalaji :) ! Svako dobro! :svirac:
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Pobednici Prve harmonike u Sokobanji

Post od DervenD »

MladenIsakovic napisao:Novica Negovanović je učenik Mije Krnjevca.
To drugo nisam čuo, ne znam.
A evo sta izmedju ostalog
Piše: Sandra Milošević, članak objavljen u časopisu Treće oko, 10. avgusta 2010. godine, br. 539

"■ Mija je neponovljiv. Prvi put sam ga video u Sokobanji 1966. godine, bio je predsednik žirija na takmičenju harmonikaša, na kome sam ja pobedio. Dugo nisam smeo ni da prođem njegovom ulicom jer sam ga mnogo poštovao. Kasnije, kad sam ga bolje upoznao, odlazio sam kod njega, a i on je često posećivao moje rodno mesto Adrane, kod Kraljeva. Mnogo sam ga cenio i trudio se da sve ono što je on svirao verno prenesem na način koji je voleo. Veoma sam ponosan što sam bio u njegovoj blizini i doživljavam ga ne samo kao velikog umetnika, već kao najbližeg rođaka — priča nam Novica Negovanović."
mamula
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 16 Jun 2011, 07:57

Re: Pobednici Prve harmonike u Sokobanji

Post od mamula »

Samo da obavijestim da je nas drugar sa foruma Nikola Tasić apsolutni pobjednik Soko Banje za ovu 2012 godinu, bravo Nidzo cestitam ti od srca! :svirac:
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Pobednici Prve harmonike u Sokobanji

Post od Webmaestro »

Cestitam! :svirac:
Bokic
96 basova
96 basova
Postovi: 108
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pobednici Prve harmonike u Sokobanji

Post od Bokic »

Svaka cast. Cestitam
Sve najbolje.
:svirac:
Odgovori