Rade Mijatović

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Odgovori
omirkoo
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 18 Okt 2011, 14:30

Rade Mijatović

Post od omirkoo »

Molim Moderatora da postavimo sve što možemo o našem zvanično najuspešnijem harmonikašu na svetskoj sceni ikada.
Ja lično imam premalo podataka.
Rade je pobedio 2005. u Portugalu na takmičenju Cope Mondiale, u stravičnoj konkurenciji uvek fenomenalnih Rusa, Ukrajinaca i tada mladog Žoao Baradosa koji je trijumfovao sledeće godine.

http://www.coupemondiale.org/pt_coupe_press.htm

Rodom je iz Lazarevca a trenutno je u Švajcarskoj na daljem školovanju...
Hvala
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Rade Mijatović

Post od micha56 »

@omirko, kad si me vec prozvao, da ti kazem - mozda je Rade Mijatovic najuspesniji harmonikas na svetskoj sceni IKADA, kako ti to rece, ali ja za njega uopste nisam cuo. E sad, mozda on nije poznat u Srbiji ili ovo moje neznanje ni malo nije dobro za mene i moju reputaciju, ali ...
Zbog svega ovog bih te zamolio - ako si vec postavio temu za ovog harmonikasa, da o njemu napises sve sto ti mozes da pronadjes na net-u ili bilo gde, pa cemo videti da li si sa ovom, po meni, previse smelom izjavom - u pravu ili nisi.
A kao osnovno - potrebna je njegova biografija, sta je ucio, gde i sta. Dalje - sta je snimio i gde je sve do sada bio na takmicenjima i koje je nagrade tamo osvojio. I naravno - koju vrstu muzike svira...

Takodje pozivam i ostale forumase da kazu nesto o ovom harmonikasu, ukoliko im je poznat.

Pozdrav.
omirkoo
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 18 Okt 2011, 14:30

Re: Rade Mijatović

Post od omirkoo »

Mićo srdačan pozdrav!
Moje ime je Mirko Ostojić. Nikakvo prozivanje nije bilo u pitanju. Ja odavno više ne sviram, ali obožavam harmoniku i koliko mogu pratim dešavanja vezana za ovaj fantastični instrument.
Tvrdim da je naša nacionalna sramota, kao i u mnogim drugim poljima, da ne znamo da ispratimo kvalitetne stvari koje posedujemo. Ja sam upravo želeo Vas i ostale forumaše da priupitam o mogućnosti dobijanja materijala od Radeta Mijatovića. Postoji svega nekoliko kratkih klipova Bahovih sonata i Zolotarjova koje on fenomenalno izvodi.
Inače Radeta ne poznajem niti mi je ikakav rod. Potičem iz harmonikaške porodice i moja kuća u Čačku nosi ime "Vila Harmonika".
Rade je harmonikaš koji se razvija i ne treba ga porediti sa iskusnim harmonikašima, ali je fenomenalan.
Puno pozdrava
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Rade Mijatović

Post od Webmaestro »

Evo sta je pisao Glas javnosti 06. 01. 2007. godine: ;)

Harmonikaš Rade Mijatović osvojio još jednu medalju na međunarodnom takmičenju
Zbog muzike u Švajcarskoj, al' srcem ostao u Srbiji
Rade je student Visoke škole za muzičku umetnost u Bernu u Švajcarskoj, a za nastavak školovanja potrebna mu je stipendija

BEOGRAD - Rade Mijatović iz Lazarevca upravo se vratio s još jednog međunarodnog takmičenja okićen medaljom. Ovog puta mladi virtuoz na harmonici osvojio je drugo mesto na prestižnom takmičenju "Arasanti hirija", koje je održano u Španiji. Konkurencija je bila jaka, a učestvovali su harmonikaši iz Evrope, Kine, Amerike...

- Takmičenje u Španiji je ustanovljeno pre 10 godina, a pravo da učestvuju imaju harmonikaši iz svih zemalja, bez obzira na godine. Međutim, da bi neko dobili poziv za ovo prestižno takmičenje, iza sebe mora da ima dobre rezultate i jaku biografiju. Na ovom takmičenju pobedio je Francuz, dok je treća bila Ruskinja. Atmosfera je bila odlična i imali smo prijem kod predsednika pokrajine Baskija - objašnjava naš dvadesetogodišnji harmonikaš koji je pre dva meseca pobedio i na međunarodnom takmičenju u Sarajevu.

Rade je počeo da svira harmoniku zahvaljujući ocu, a nižu muzičku školu je završio u Lazarevcu. Obrazovanje je nastavio u Kragujevcu i sada je student druge godine Visoke škole za muzičku umetnost u Bernu u Švajcarskoj, u klasi profesora Teodora Ancelotija.
Ovaj dvadesetogodišnjak iza sebe ima mnogo medalja s takmičenja, a bio je i svetski prvak u sviranju klasične harmonike.

- Prošle godine sam upisao ovu školu, ali sam zakasnio na predavanja pošto nisam mogao da dobijem vizu. Imamo sam i malih problema s nemačkim jezikom, ali sam se snašao, tako da mi sada dobro ide. Fakultet je odličan i najbolji je za džez i klasičnu muziku u Švajcarskoj. Studenti su sa svih strana sveta, a predavanja nam drže profesori iz Engleske, Nemačke, Skandinavije... - priča Rade.

Na fakultetu u Švajcarskoj studenti imaju puno praktične nastave. Rade kaže da profesori veoma poštuju svoje studente.
- Profesori daju studentima slobodu izražavanja. U Srbiji profesori više gledaju neke uže stvari. Međutim, ja sam u Srbiji stekao veliko znanje i sada samo treba da ga primenim. Ipak, Švajcarska je centar Evrope i odatle ću se lakše probiti u svet muzike - smatra on.

Po završetku trogodišnjeg fakulteta muzičari se odlučuju da li će nastaviti koncertnu ili profesorsku karijeru. Rade planira da upiše oba odseka.

- Na početku ću se preusmeriti na koncertnu karijeru, a kasnije planiram da radim i kao profesor. Mislim da je tako pametnije nego da se opredelim za samo jednu stranu. Konkurencija na muzičkoj sceni je velika, a da bi muzičar opstao, mora biti kreativan i uvek publici pružiti nešto novo - objašnjava Rade.
Iako je ostvario odlične rezultate na brojnim takmičenjima, Rade nema stipendiju.

- Prošle godine sam dobio stipendiju Fonda za mlade talente, ali to nije dovoljno. Da bi nastavio školovanje, moram dobiti još neku stipendiju. Ne znam da li ću školovanje nastaviti u Švajcarskoj ili u nekoj drugoj zemlji. Lepo mi je ovde, Švajcarci su tačni i precizni kao roboti, ali mi nedostaje Srbija, mentalitet Balkana - kaže Rade.

M. Jakovljević
Odgovori