Aca Nikolic Cergar

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od Koca »

Prestovivo!
O ukusima ne vredi raspravljati - sam si potpisao predhodnika. Nema potrebe da nas ubedjujes u nesto sto ti je nepoznato, jer sam i hteo da se ovde ukljuce ljudi koji su vrsni harmonikasi i da se raspravlja na nivou ideja za sviranje a ne o ukusima. A ako sam pogresio i tebi je to sve jasno i poznato sto je Aca odsvirao - svaka cast, postavi onda svoj snimak i odsviraj bar deo toga i mnogi ce ti skinuti kapu i reci "Bravo majstore". Do sada si se x puta izjasnio da volis staru skolu sviranja i ne volis improvizacije i nije mi jasno jos koliko puta ces diskutovati isto, bolje postavi nesto konkretno od svojih ili tudjih snimaka (posto neverujem da si vec nesto od Ace navezbao :D ), konkretno pa aj da diskutujemo da li je lepse na ovaj ili onaj nacin, a ovako se samo ponavljamo. Ja sam prestao da raspravljam o ukusima i kao sto vidis postavljam linkove sa onim sto ja mislim da je interesantno u svetu muzike. Postavi nesto ako hoces od Mise Mijatovica ili sl. i ja nemam nista protiv mozda nam se i dopadne, ja sam se iz te rubrike preselio ovde. Uporedicemo onda linkove. :pozdrav:
prestovivo
48 basova
48 basova
Postovi: 67
Pridružio se: 31 Jul 2015, 11:42

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od prestovivo »

Bravo, sefe orkestra.
Ako nije po tvom, onda odmah - Prestovivo !!! sa uzvicnicima.
Smijesno.
:lol:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od Koca »

Evo jednog lepog kola sviraju Aca i Mica Nikolic. Samo za prijatelja Prestoviva i njegovo drustvo, ugodno popodne i vece zeli sef orkestra Koca (obooooooriiiiiiii). :svirac: :ijuju:

http://www.youtube.com/watch?v=Iu8slkgSoj0
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od accordionist »

Evo podataka iz biografije pa da moze i Aca Cergar da se nadje na spisku harmonikasa sa biografijom na forumu:

- Aca Nikolic zvani Cergar rodjen je u Becu 28. septembra 1976. godine.
- Potice iz muzicke porodice, a harmoniku je poceo da svira sa osam godina.
- Prvi ucitelj harmonike bio mu je njegov rodjeni stric Rade Nikolic zvani Miki Cergar.
- Uporedo sa osnovnom skolom isao je i u muzicku skolu, a narodnu muziku izucava kod Jovice Petkovic.
- Najpre je nastupao kao ulicni svirac u centru Beca, a sa 17 godina poceo je aktivno da se bavi muziciranjem.
- Ucestvovao je na vise takmicenja harmonikasa. 1990. godine osvojio je prvo mesto u kategoriji juniori (nagrada Vecernjih novosti) na takmicenju Prva Harmonika Jugoslavije u Sokobanji. Nakon toga se jos nekoliko puta takmicio u Sokobanji u kategoriji seniori gde je cetiri puta osvajao drugo mesto. 1998. godine najzad osvaja i prvo mesto na spomenutom takmicenju i dobija titulu Prva harmonika Sokobanje.
- Sa svojim orkestrom pratio je mnoge poznate pevace iz Srbije i bivse jugoslavije.
- 2014. godine od udruzenja Roma dobio je nagradu za najuspesnijeg romskog muzicara decenije, a 2016. godine i Oskar popularnosti.
- Fabrika harmonika iz Italije Settimio Soprani napravila je model harmonike "by Aca Cergar", a zatim se pojavila i elektrosnak harmonika marke Cergarini.

I za kraj evo jedne starije slike jos sa kaseta
Slika
Korisnikov avatar
korgovac
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 24 Mar 2011, 21:49
Lokacija: BG

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od korgovac »

Jel ima negde da se vide karakteristike i o toj elektronskoj harmonici Cergarini, ili ako je neko upucen kakav je model, i po cemu se razlikuje od modela Rolandovih harmonika?
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od mali harmonikas »

Ono sto krasi romske muzicare je improvizacija,..e sad ako napisem neke stvari koji po meni, ne mogu da se prepisu kvaliteti nekoga, uci u raspravu tko sam ja da kritiziram nekoga mogu, li ja bolje itd itd..Suprotno improvizaciji dolazi na red tocnost i mogucnost sviranja po zadanom principu..tu se pocinje raspadati kvaliteta improvizacije ili sviranja po svome..slusao sam i neke harmonikase koji nisu romi pa s improrivizacijom nisu na ti..sto improviziraju neki?Prvo melodiju ne znaju odsvirati kako ide ne znam zato jer nisu imali vremena ju skinuti ili ne mogu onda ubacuiju neke svoje sheme koji vecina zvuci grozno ,drugi su oni koji u postojece melodije dodaju svoje ideje..i to je jos gore..zasto to ne zvuci dobro?ne zvuci dobro jer neki nemaju muzikalnost u sebi pa u neki sevdah ubacci prelaz koji se koristi u kolima,prvo ne razumije prnicip sevdaha a to je da osjecaj melodije,neki ljudi sviraju tako jednostavno a tako slatko da bi covjek pograo sve s sebe kad to cuje..sevdah spaja sve u sebi i tehniku i muzikalnost..prodi ces ako i nisi tehnicar osjeti li publika da ti tonove gadas da iz njih vuces emociju ,a suprotno tome bude li u jednom sevdahu toliko kromatike prelaza zaboravi sevdah..Nedavno sam slusao jednog decka ja sam inace iz hrv..koji je vec kao neki elitni muzicar po cemu je dobio taj status ne znam..uglavnom svira decko forsil sve legato spoji sve sto može i ne može i onda usred pjesme ubaci takve besmislene prelaze da sam ga vec nakon 1 minute iskljucio..
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od MladenIsakovic »

Ja ne volim te njihove improvizacije i taj stil nikako. Ne improvizaciju kao takvu, koju sviraš iz jednog tonaliteta, već generalno taj "ciganija" stil, kako se to naziva u žargonu. Poštujem gospodina Nikolića, tehnika vrhunska, to stoji, ali meni se lično ne sviđa taj stil i ne volim ga slušati, osim kad svira nešto konkretno bez previše imrpovizovanja.
Naravno, ukusi su razlličiti, znam gomilu kolega koji to najviše vole. Ukusi su različiti, svako ima svoj, zato je dobro da postoji toliko razlika i stilova, pa svako uživa u onome što voli. Pozdrav :)
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od mali harmonikas »

Mladene ono sto sam zapravo htio reci ,tj napisati.da sam slusao Acu i necu reci da nije to sto svira super je izvrsno je,ali ono sto je loše da Aca ne može ili nece odsvirati nesto sto je jednostavno a svira nesto teško..ne znam zasto..prije par godina slusam na youtube svira te svoje cake odvei ga na neku svadbu ako ja ne bih bolje to odsvirao
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od Koca »

Aca je izdao studijski album. E sad ono sto mi se odmah dopalo je sto je Meraklijsko kolo u zadnjem delu izmenio zavrsetak jer mi se u startu nije svideo sto bi se reklo ostao skarabudzen ili nedorecen, cak sam i ja poceo da komponujem na drugaciji nacin da izbegnem monotoniju. Aca ga je majstorski doradio.

https://www.youtube.com/watch?v=4rrHOSwMd7c
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od mali harmonikas »

Dragan745 napisao: 05 Dec 2011, 21:30 Cao svima, ja sam Dragan imam 33g. rodom sam iz zajecara a zivim u berlin (nemacka) Po mome je Aca Cergar iz beca trenutno najbolji harmonikas. Slusao sam ga par puta uzivo, to je strava... Covek je fenomen ne samo za ciganiju nego za sve... Kopira kodica 100% cak i bolje... Imam materijal od cergara uzivo mp3 (to nema na youtube) gde svira 30 min sumadiju i kodic stil, to samo da se najezis... Bio sam na dosta veselja, gde su svirali Borko, Bane Vasic, Kodic, Kemis, Milan Dimic, Srdjan Demirovic, Sinisa Tufegdzic itd.. Ali kad se tice forspili improvizacije ACA je ACA... ja ga slusam i danju i nocu, coveg me fascinira on 1000% posto svira iz duse...
Inace Aca Nikolic je ucenik majstora Jovice Petkovic.

Pozdrav
Po cemu je najbolji? Po improvizacijama?znas ko improvizira onaj koji ne zna svirati..nikad nisam cuo cigana da zna scirati u orginalu od note do note..
Odgovori