O Bass Gitari

Gudački i trzalački instrumenti: violina, gitara, kontrabas, tamburica...
Odgovori
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

O Bass Gitari

Post od The Accordeon Player »

Slika

Bas Gitara , odnosno električna Bas gitara, je žičani muzički instrument. Bas Gitara je lakša za sviranje od Kontrabasa zbog pragova, koje kontrabas nema.

Delovi Bass Gitare

1. Korpus- on kod bas gitare nema funkciju, kao kod akustučnih instrumenata, zbog čega se uglavnom pravi od jednog dela drveta. Oblik Korpusa nije određen , nego zavisi od proizvođača.

2. Kobilice- ona se nalazi na korpusu i pomoću magneta stvara zvuk bas gitare. Bas gitare imaju jednu , dve ili tri magnetne kobilice.

Slika

3. Vrat- on je ugrađen na korpusu i ne može se odvojiti (kao i na ostalim gitarama). Na vratu se nalaze pragovi koji odvajaju polustepenove kao tonove, što omugućava veću fleksibilnost nego na običnom kontrabasu.

4. Žice- Bass Gitara ima 4 ili 5 žica. One nisu kao obične žice za gitaru, nego su mnogo deblje. Po mom mišljenju jedno dva , tri puta su one deblje.
Žice se štimuju ovako:
1. sa 4 žice: E-A-D-G
2. sa 5 žice: H-E-A-D-G


Evo ovo je nešto ukratko o Bass Gitari.
mahe
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 30 Jun 2012, 13:43

Re: O Bass Gitari

Post od mahe »

Pozzz prijatelju. Pricali smo u drugoj temi o Krecaru i bas deonici koju on svira na klavijaturi. Mozes li mi postaviti par nota od nekih nasih domacih pesama da i ja probam to. Ujedno pocinjem i da sviram bas gitaru pa me i zato interesuje. Unaprijed hvala. :)
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: O Bass Gitari

Post od The Accordeon Player »

Pozdrav prijatelju. Sećam se da smo o tome pričali.

Ali ja nemam neke baš kolekciju nota. Ali za bas deonicu nisu ti ni potrebne note,koliko ja znam. Inače note se zapisuju za bas u bas ključu ili F-ključu.

Ako ne znaš kako se u bas ključu zapisuje evo ti nekoliko slika.


Ovo je C-dur skala u violinskom ključu:

Slika

A ovo je u bas ključu:

Slika
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: O Bass Gitari

Post od The Accordeon Player »

Bas deonica se svira sa osnovnim tonivima akroda. Znači trebaš da znaš koji akordi idu za harmoniju.

Na primer ako je neka dvojka odsvirana iz C-dura. I ima C akord.

U basu bi trebalo da se svira (za C akord) C pa G ali to je monotono. Pa ima dosta, kako ih ja zovem, ukrasa.
Da nebi zvučalo monotono sviraju se prelazi.

Evo primer opet za C. Umesto C G koji traju četvrtinu note, može da se svira : C G H ili C G C G C H B A As G.

U prvom slučaju, koji je prostiji, sviraju se C i G po jednu četvrtinu, a prelaz H traje 1/8.

U drugom slučaju: između C i G može da se sviraju sledeći tonovi : H B A As . Ovi tonovi bi tebalo da traju 1/16 tona, ako se prelazi odmah na drugi akord, ako se svira nekoliko takta C akord može da se sviraju i po 1/4 tona.


Ovo je nešto osnovno što ja znam, ali meni više nije ni potrebno.

Probaj ovo da sviraš ako bude dobro kaži, ako nije potraži nekog basitu neka ti to pokaže. Inače bas gitara je komplikovanija, što se sviranja tiče, od obične gitara.
nesa2409
16 basova
16 basova
Postovi: 17
Pridružio se: 07 Feb 2020, 21:39

Re: O Bass Gitari

Post od nesa2409 »

osnovno, hvala.
Odgovori