Cijena stimovanja

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Cijena stimovanja

Post od restaurator »

Da li neko moze da mi kaze koliko kosta cijena stimovanja i ciscenja tonova.(znaci komletna generalka tonova) Znam da cijene nisu iste u republikama bivse YU a pogotovu na zapadu, pa bih zamolio da napisete na koju zemlju se odnosi cijena. Takodje me interesuje koliko majstori kasiraju za novi ton tipa " amano" odnosno prva klasa.
Hvala.
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Cijena stimovanja

Post od šokac »

To niko ne može reći napamet dok ne vidi u kakvom su stanju.
Nije isto ako su uredni,čisti ili hrđavi, (pre)brušeni,isavijani pa im više nikakva kožica ne može pomoći da lagano puste ton i takve treba zamijeniti..
Nije to kako neko misli da se potope u neku čarobnu tekućinu pa su kao iz tvornice.
O tome kolko kasiraju ovisi dosta toga.
Put košta,odakle idu i dali idu samo po njih ili i po druge stvari,da li su tamo stare mušterije pa imaju popust ili ne..
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Cijena stimovanja

Post od restaurator »

Postovani kolga sokac, djelimicno si u pravu,ali se ne bih slozio 100%. Svaki majstor ima neku oficijelnu cijenu za tonove prve klase.To na koji nacin majstor nabalja tonove, da li ide po njih sam ili mu neko dostavlja, to musteriju ne interesuje, nego ga interesuje cijena! Ja se sjecam majstor u Sl. Brodu je imao fiksnu cijenu za tonove, (i ubijedjen sam da svaki majstor ima zvanicnu cijenu za tonove) ali ne mogu da se sjetim koliko bjese jer sam zadnji put sa njim kontaktirao prije mnogo mnogo godina.

Zatim, sasvim je logicno da nije ista cijena stimovanja dvoglasne harmonike sa 37 dirki i cetveroglasne sa 43 dirke (odnosno tona) i sa dvije kabine. Takodje nije isto ako su tonovi zahrdjali ili nisu. Ali ipak svaki majstor ima neku orijentacionu cijenu za stimovanje cetveroglasne harmonike sa dvije kabine u slucaju da tonovi nisu zahrdjali.(a bas na takvu sam mislio)
Mislim da se ipak moze dati konkretiji odgovor na moje pitanje, i bio bih zahvalan da to neko od cijenjenih forumasa i ucini. Hvala.
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Cijena stimovanja

Post od šokac »

Bilo bi mi drago ako ovo pročita da ti odgovori upravo petar3petar jer zna to odlično raditi ali na neviđeno neće biti ovdje napisane cifre,bar ne vjerujem.
Razmišljaš dobro i logično za harmoniku bez ijednog puknutog tona ali ponavljam ti,nema cijene dok se harmonika ne otvori i pregleda.
Ako ju neki koji su negdje načuli ili misle ovo ili ono i napišu onako odoka veliki je upitnik jel to samo načelno ili određeno.
Vidio sam ja 2-kabinku sa super izgledom tonova,znaš kolko ih je bilo puknutih?
nije za vjerovati,38!
Da dobro si pročitao,TRIDESETOSAM!
Izvana nikad to nebi po njoj rekao.
I koliko košta takvo štimanje?
To jest krajnost ali kažem ti nije isto ako su tonovi uredni ili kad dođe kakva isvirana sa popucanima...
petarbg77
48 basova
48 basova
Postovi: 60
Pridružio se: 29 Nov 2011, 23:55

Re: Cijena stimovanja

Post od petarbg77 »

šokac napisao:Bilo bi mi drago ako ovo pročita da ti odgovori upravo petar3petar jer zna to odlično raditi ali na neviđeno neće biti ovdje napisane cifre,bar ne vjerujem.
Razmišljaš dobro i logično za harmoniku bez ijednog puknutog tona ali ponavljam ti,nema cijene dok se harmonika ne otvori i pregleda.
Ako ju neki koji su negdje načuli ili misle ovo ili ono i napišu onako odoka veliki je upitnik jel to samo načelno ili određeno.
Vidio sam ja 2-kabinku sa super izgledom tonova,znaš kolko ih je bilo puknutih?
nije za vjerovati,38!
Da dobro si pročitao,TRIDESETOSAM!
Izvana nikad to nebi po njoj rekao.
I koliko košta takvo štimanje?
To jest krajnost ali kažem ti nije isto ako su tonovi uredni ili kad dođe kakva isvirana sa popucanima...
Mislim da niko ne može da kaže ni približno tačan, iznos. Sve zavisi od stanja harmonike. jer, kad se štimuje, obično tu treba još dodatnih radova.
Imao sam priliku razgovarati sa nekoliko majstora u Beogradu, i znam kako se radi štimovanje. Nije isto da li se radi mašinom ili ručno, da li se tonovi moraju "dizati" ili "spuštati" po pitanju hercaže.
Cene samog štimovanje četveroglasne harmonike mislim da nisu ispod 150 e pa na dalje i to kada se koristi isključivo mašina...ručno štimovanje je dosta skuplje, ali moram da kažem da sam gledao kako izgledaju tonovi posle toga....kao iz fabrike, nema tragova struganja, a ton perfekcija. Gledao sam na Dallapi supermestro.
I samo da ne zaboravim...vraćanje harfmonike koja je ima #francuski štim", na narodnjački "balkanski", to je problem....tako da ako sviraš narodnjake,a naidješ na "alpsku" harmoniku...ne nadaj se da češ je dovesti u red...
Inače , najbolje je kod loših tonova, ako je harmonika dobra, naći dobre stare tonove.... to sam se uverio, kad je moj prijatelj na novoj dallapi supermestro, koju je rasviravao mesecima, nadajući se da će nešto značajno desti, na kraju odustao...nabavio tonove iz dallape supermaxima, iz 69, godine i ubacio u tu novu supermestro iz 91 godine...ne mogu vam to opisati, jednostavno druga harmonika. svira kao da je stara 50 godina.
Evo napiši koju harmoniku imaš...mogu se raspitati, pa ti javim.
Odgovori