Meh duva na spoju?!

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
nikolic025
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 04 Apr 2012, 23:32

Meh duva na spoju?!

Post od nikolic025 »

Pozdrav,primetio sam danas dok sa sklapao meh da mi nesto duva u bradu i primetio da na samom sklopu meha sa klavirske strane duva,kao da dihtung nije dobar,ali meh jako dobro drzi,tek kad napnem onda duva,inace kad pustim jako,jako,jako slabo se otvara...Da li je to problem i da li ga treba resavati...?Weltmeister Caprice je u pitanju.

Hvala
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Meh duva na spoju?!

Post od Ukika »

pa ako dobro dihtuje kako kažeš onda to i nije neki problem, možda je nešto oko dihtunga, ako ti nije teško odnesi kod majstora nek to pogleda, malo zamaže eventualno ;)
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Meh duva na spoju?!

Post od Koca »

Samo zamena novog dihtunga i ona nije skupa da bi bilo sta lepio i sl.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Meh duva na spoju?!

Post od Koca »

Pre nego sto odes kod majstora proveri da li je to dihtung ili zna da pusta i na srafu od malog kajsa za zatvaranje meha. Mozda je ispala matica sa unutrasnje strane pa i tu prolazi vazduh a posto je blizu dihtunga pa mislis da je dihtung. Otvori harmoniku pa pogledaj mozda je sraf uzi od originalnog pa stavi drugi i obavezno sa maticom. Ako to nije onda je dihtung, mozes ga i lepiti ali to nije posao, prvo ruzno izgleda a drugo kad je budes otvarao mozda lepak izcupa deo dihtunga. Javi sta si uradio, pozzzz.
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Meh duva na spoju?!

Post od šokac »

Stavi obraz blizu i stiskaj lagano mjeh,osjetit ćeš tako gdje pušta..
Moguče je da pušta i između mjeha i letvice na limenim čoškovima.
To je vrlo čest slučaj ali odmah svi prvo pomisle na brtvu.
Inače svi ti mali šarafčići na koji se zatvaraju remenčići originalno na njoj nemaju nikakve matice s druge strane i obični su,bez navoja,ukoliko nije šta mjenjano pa ima lufta na njima zbog stavljanja neodgovarajućih.
Matice su oruginalno samo na držačima za leđne remene ali na svim tim šarafčićima malih remenčića nisu,pogotovo ne na Weltmeisterima.
nikolic025
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 04 Apr 2012, 23:32

Re: Meh duva na spoju?!

Post od nikolic025 »

Tako sam i primetio sto sam zatvarao meh i sto mi je bilo neprijatno,jer mi je duvalo u facu...Bas je na spoju drveta i meha,znaci bas uz drvo...Otvorio sam meh,odnosno skinuo onih 6 klinova i jedva polako odvojio,jer harmonika nikada nije otvarana,i polako vratio na mesto isada mnogo,mnogo manje duva,ne osetim dok sviram...Valjda se na tom delu malo razdvojilo od promene temperature ili necega,ali kada sam ponovo vratio,druga prica...

Nego imam drugi problem,najdublji ref=gistar,prva C dirka kada se razvlaci,cuje se kao da nesto zveci i kada malo jace povucem gusi se...Pogledao sam sva perca i kozice,folijice,sta li vec ima,ni jedna nije bila zaprljana,zaglavljena ili ostecena...Mada u tom registru nikada toliko duboko ne sviram,ali opet malo zivcira...Sta to moze da bude?I dobro je zaliveno sa voskom,tako da ni tu nema problema,nego kao da perce kaci negde,onako neprijatno se cuje...
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Meh duva na spoju?!

Post od šokac »

Perce se malo raskovalo ili ima neki trun prljavštine ili hrđe pa ne prolazi lagano nego dok titra struže utor u pločici.
Uvuci oprezno tanki limić i pomići ga dok ne vidiš da perce bez otpora prolazi.
Sastavi sve i probaj,ako si to dobro napravio mora prosvirati kako treba.
nikolic025
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 04 Apr 2012, 23:32

Re: Meh duva na spoju?!

Post od nikolic025 »

Iskreno ne znam tacno koji je ton u pitanju kada otvorim,vidim otprilike gde se klapna otvara,ali tu sam svako perce sa jako tankim srafcigerom mrdao i ni jedno nije kacilo...
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Meh duva na spoju?!

Post od šokac »

Pišeš na pola pa je tešlo ići u detalje..
Nije isto da li je harmonika 3 ili 4-glasna jer su faseni drukčije posloženi a nisi to napisao.
Glasove tog registra /basona/ lako ćeš prepoznati jer imaju ventile do kraja.Kad stisneš tipku vidiš koja je klapna iznad tog glasa koji škripi i jasno ti je odmah koji glas moraš gledati.
Ako je taj problem kad razvlačiš mjeh radi se o unutarnjem percetu i najvjerojatnije hrđi što ćeš vidjeti kad skineš ventil jer ga drugačije nećeš moći razraditi.
Neki glasovi zveće prije nego puknu ali to vrlo vjerojarno nije slučaj jer se radi o glasu koji nije toliko u upotrebi.
nikolic025
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 04 Apr 2012, 23:32

Re: Meh duva na spoju?!

Post od nikolic025 »

Cetvoroglasna harmonika je u pitanju...Javim ako nesto resim...Hvala na pomoci.
Odgovori