Omeksavanje dirki

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Omeksavanje dirki

Post od alibaba40 »

Ima jos jedna knjiga koju je Gosp.Bajic napisao Muzicka Rugalica i nju sam procitao isto ima dosta stvari gdje bih se ja sa njim slozio osobno ja sa svojim misljenjem ali brate ocrnio je dosta pjevaca dobrih pa tako ispada da samo on zna da svira i da pjeva.Da vam budem iskren nisam ljubitelj egoisticnih ljudi to jest ja znam ti ne znas.Gosp.Bajic sigurno je dobar majstor za harmoniku ali za muziku to je nesto vec drugo.Mi svi na ovom forumu sigurno ne znamo da isto sviramo, uvijek je neko bio losiji a neko bolji zato postoje ovakve stvari da se iskustva i znanja izmjenjuju kako u muzici sviranju tako i oko instrumenta neko je majstor, neko se uci nekog to ne zanima.Ali ne mogu progutati da za nekok kazem hej onaj ne zna nista svaki od nas ne samo na forumu nego opcenito u zivotu nesto zna profesionalno i dobro raditi a ne mozemo sada to staviti na prvo mjesto i reci ja sam za to majstor a vi niste jer ima i drugih precih stvari u zivotu.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Omeksavanje dirki

Post od Dallape 1960 »

E pozdrav drugari.. evo me :-) Pa iskreno da kazem primetio sam u Nisu, no imao sam nekih svirki, i trebala mi je harmonika..pa ajd.. nije nesto prestrasno.. njih nisamni pitao sta to moze biti.. nego kasnije popricah sa majstorom iz Kraljeva.. i onmi rece upravo sto neko pomenu.. da mi je tih par tonova vise otvoreno :-) Imao sam par prilika kad vezbmo nas 3 kolega oni kazu "sta kukas harmonika ti je grom.." :-) i jeste stvarno, glasna precizna. ostra.. samo mi je to zasmetalo na tih par tonova, to sustanje pri varkanju mehom napred-nazad, tihoj svirci.. ipak sam dao 900 eura za generalku..
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Omeksavanje dirki

Post od steela »

dugmetarac78 napisao:Omeksavanje dirki se moze izvesti. Za dobrog majstora to nije neki veliki problem, ali to nosi sledeću nuspojavu- u 90% slucajeva harmonika više ne dihtuje kako treba, tako da više gubiš nego što dobijaš. Svaki model harmonike ima vec fabrički određen da se tako izrazim odnos tvrdoće tipke i snagu otpora klapne na patosu i ako se to poremeti, gubi se na dihtaciji. Možda je bolja solucija (samo moje mišljenje) malo spustiti tipke da budu pliće, lakše je svirati a i dobije se dojam da je tipka mekša. ili tek neznatno omekšati tipku na opruzi, al veoma malo. Mislim da guerrini ima najbolje rešen sistem klavijature.
dugmetarac
zasto se gubi na dihtaciji? :? :? :? :? :? :? :? :? :?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Omeksavanje dirki

Post od dugmetarac78 »

Zato kolega što ako otpustiš previše opruge na dirkama, automatski se smanjuje otpor klapne o patos harmonike, i samim time se zrak lakše provuče između patosa i klapne, logično. :pudc8: :depkvk:
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Omeksavanje dirki

Post od steela »

ok!
Nemanja
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 24 Mar 2011, 15:21

Re: Omeksavanje dirki

Post od Nemanja »

pozdrav ljudi! Jel mi mozete pomoci?
ukratko imam guerrini champion 71 godiste,do pre neki dan odlicno mi je dihtovala harmonika kao top na svim registrima...pre 2 dana uzeo sam harmoniku i na picolo,clarinet muset harmonika lose dihtuje cuje se sistanje vazduha na klapnama..a na kabinama dihtuje opasnoo...jel moguce da je nesto popustilo oko klapni? pozdrav i hvala na odgovoru
Nemanja
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 24 Mar 2011, 15:21

Re: Omeksavanje dirki

Post od Nemanja »

Dugmetarac78 otvorio sam novu temu "dihtacija" pa ako nije problem da tu pogledas malo sam detaljnije napisao u vezi mog problema...skoro sam registrovao se pa se bas ne snalazim na ovom forumu..pozdrav
CROharmonika
16 basova
16 basova
Postovi: 37
Pridružio se: 04 Apr 2012, 17:26

Re: Omeksavanje dirki

Post od CROharmonika »

Pozdrav forumaši, ima jedan problem, imam Siwu & Filgi harmoniku, ali je tipka jako tvrda, dok je ton i sve ostalo super, moje pitanje je na koliko grama se treba tipka omekšati, tako mi je majstor rekao nešto 50/60 grama po mojoj želji, on zna jer je jedan od najboljh. Mogu li išta time izgubiti, kao što ste rekli dihtaciju i tako jer ne želim novu harmoniku zeznuti. :svirac:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Omeksavanje dirki

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju sam si sebi odgovorio, rekao si da tvoj majstor zna jer je najbolji, pa neće ti čovek onda oskrnavit harmoniku. Po meni je 50grama premalo, i ja sam se raspitivao oko te gramaže,jer ja sam radio na osećaj pod rukom, i kad sam uporedio osećaj pod rukom i gramažu dobio sam idealnu kombinaciju 60-70 grama ništa ispod, je harmonika je lenja, sporo vraća, a i "kvari" ruku. :depkvk: :svirac:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Omeksavanje dirki

Post od petar3petar »

dugmetarac78 napisao: i kad sam uporedio osećaj pod rukom i gramažu dobio sam idealnu kombinaciju 60-70 grama ništa ispod, je harmonika je lenja, sporo vraća, a i "kvari" ruku.
Ako harmonika ima živu tastaturu sa 100 ili 70-80 grama biti će živa i sa 60 grama.
Usporedi npr. Weltmeister Supitu i sl. koje imaju lijene tipke. S istim oprugama i pri bilo kojoj "gramaži" ona će biti lijena i dalje.
Još jedan primjer su stare dalape na jednoj osovini.
Kod tastaure koja je brza kao tvrda biti će brza i kao meka.
Naravno ne može se ići u krajnost da se izgubi osječaj tastature i dihtacija.
Po meni je optimalno od oko 60 do 80 grama ovisno od navika i potreba harmonikaša, uz napomenu da je teško svaku dirku ugoditi u gram.
Napominjem da radim sa dinamometrom koji je baždaren i za to ima certifikat.
Odgovori