presvlacenje mjeha

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
boco1181
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

presvlacenje mjeha

Post od boco1181 »

Pozdrav,
Zna li neko na forumu nesto o presvlacenju mjeha na harmonici, kakvo platno tu ide i koja vrsta lijepila?
pauza
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: presvlacenje mjeha

Post od pauza »

Veliki pozdrav kolegi. Nazalost kod nas ne postoje takvi materijali u slobodnoj prodaji, jer materijali za popravku meha se jedino nalaze u italiji koja je specijalista za proizvodnju mehova za sve harmonike. Ili se mora odneti kod nekoga majstora koji mozda ima polovne ili nove mehove, samo na taj nacin se moze obnoviti meh, jer nema svrhe se muciti sa nepoznatim materijalima jer uspeha nema, posto meh trpi veliko opterecenje i ako se ne ugradi kako treba dolazi do redovitog pucanja i sve pada u vodu. puno pozdrava od pauze.
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: presvlacenje mjeha

Post od harmonistak »

ne bih se bas slozio sa pauzom. na internetu postoji more materijala i traka za presvlacenje mijeha. postoje cak i forumi na engleskom gdje se detaljno objasnjava proces popravke i presvlacenja mijeha. svako ko je i malo sposoban za kucne poslove i mjastorisanje bi bar mogao da barem presvuce mijeh.

na engleskom su trake za mijeh " bellow straps", pogledaj na ebay.com. narucis fino platis kreditnom i dhl ti donese kuci. ja mislim da je jedna rolna oko 35 dolara. s obzirom da je dovoljna za jedan mijeh ja mislim da je to ok cijena. lijepi se obicnim tecnim ljepilom.

e sad, ima ovde i pravih majstora a ne amatera kao sto sam ja pa mozda mogu da daju svoj sud.
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: presvlacenje mjeha

Post od Ukika »

haha, meni covek nudio supitu koja je izmedju ostalog (tonovi od consone, rastimovan bas..) imala meh koji je krpljen kartonom iz nutra, masnim papirom, od neke tanke kutije, ili bloka za crtanje -.-"
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: presvlacenje mjeha

Post od Bata Kanda 73 »

Drugari,nas narod kaze: "kada bi svaka buba med brala,bumbar bi nabrao najvise" :D .Pa tako i kada je o popravkam harm.(znaci i meha) rec.Kada bi sve tako moglo,vidim na net.porucim,dobijem, platim i sam to uradim,kada bi poso oko harm.bio po principu "uradi sam" italijani bi mogli odmah da zatvore svoje radnje a i nasi serviseri isto tako! Dakle,samo je jedan zakljucak,to sami (kako treba) nemozemo da uradimo,prvo nemogu se tek tako nabaviti adekvatni i kvalitetni materijali,drugo koliko god smo namajstoricavi,necemo moci uraditu kao sto ce neke iskusne ruke.Zato zaboravite takve snove i spremite pare pa kod majstora!Pozdrav!
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: presvlacenje mjeha

Post od alibaba40 »

Slazem se u potpunosti sa BataKandom nije to bas tako jednostavno, jer neki dan sam gledao kako se to radi i trebaju kalupi ako neko nije znao i veoma,veoma spretne ruke.Moje je misljenje to treba ostaviti majstorima jedino ko ima viska love neka pokusa ja bome ne bih! :hmmm:
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Re: presvlacenje mjeha

Post od batadjero »

Ne ide to bas tako sa mehovima mislim da ima neka firma u Mirijevu koja izradjuje mehove das stari i po tome naprave novi meh.Inace ima tu procedura za izradu potreban je kalup pa presa i jos stosta..Teze je i skuplje uraditi stari meh i prepraviti za jos malo para kupi se novi...
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: presvlacenje mjeha

Post od Dallape 1960 »

Ja sigurno necu pokusavati da sam napravim, ili popravim meh, uvek to prepustim majstoru, nego me interesuje vase misljenje o tome dali kupovati novi, ili "reparirati" onaj stari meh.. moj je jos iz 60-e godine, fabricki, vec je prilicno dotrajao, pa sam razmisljao dali da menjam kozice, uglove, da presvicem meh novim platnom, ili da kupim nov..neki su misljenja da su i novi mehovi dobrog kvaliteta..a druge kolege mi kazu da je onaj fabricki10 puta bolji, da bi trebao da ga sacuvam, tj. sredim..ima li neko iskustva sa tim? :pudc8:
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Re: presvlacenje mjeha

Post od batadjero »

Ja sam skorije zamenio stari meh stavio nov ali onaj stari je bio kvalitetniji i lepsi "original" mada zbog starosti i dotrajalosti morao sam. Moze da se reparira ali ima i mnogo posla treba da se to bas fino uradi inace nece da lici na nista .Moj predlog je ipak da kupis nov .Ja bih bar tako uradi ..Da cujemo i neka druga misljenja...?
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: presvlacenje mjeha

Post od alibaba40 »

batadjero napisao:Ja sam skorije zamenio stari meh stavio nov ali onaj stari je bio kvalitetniji i lepsi "original" mada zbog starosti i dotrajalosti morao sam. Moze da se reparira ali ima i mnogo posla treba da se to bas fino uradi inace nece da lici na nista .Moj predlog je ipak da kupis nov .Ja bih bar tako uradi ..Da cujemo i neka druga misljenja...?
Pozdrav batadjero,evo ti ili kome treba majstor na forumu" zoran1313" on to radi veoma kvalitetno i poviljno i nije toliko daleko.Posalji njemu E-mail ili imas broj na forumu pod majstori ja sam tu stavio njegov broj,pa sve sto te zanima on ce ti objasniti,ali vjeruj kvalitete je super jer momak nabavlja materijal iz italije direktno.Toliko od mene Pozdrav svim forumasima. :ijuju:
Odgovori