Molim pomoć u vezi stanja glasova i preporuku

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
08.nono
16 basova
16 basova
Postovi: 17
Pridružio se: 10 Maj 2012, 19:33

Molim pomoć u vezi stanja glasova i preporuku

Post od 08.nono »

Pozdrav svima

Potrebna mi je pomoć u vezi stanja glasova na mojoj melodiji 80b troglasna.
Naime na harmonici sve funkcionira ok i dobro tonalitetno osim na prim strani C druga oktava kad je uključen dvoglasni ili troglasni registar i to prilikom razvlačenja mjeha čuje se tupi zvuk dok kod skupljanja mjeha je ton ugodan i dobar. Također na bas strani C bas prilikom malo jačeg razvlačenja mjeha ili skupljanja čuje se došta kreštav ton.
Iz znatiželje sam rastavio mjeh tj. prim i bas stranu te tako vidio neke nepravilnosti na glasovima tj. onim kožicama- Naime na bas strani su neke bile iskrivljene kako ih je mjeh povukao pošto je fasen blizu mjeha, a na prim strani kod nekih tankih tonova nema kožica tj . folije.
Napomena: harmonika dihta dobro i prilikom skupljanja -razvlačenja mjeha bez tiskanja tastera na ispušta nikakve zvukove.

Molio bih vas ukoliko bi mi znalci mogli reći o čemu se radi i uglavnom što mi je za činiti pošto ne volim "neispravan" instrument i na takvom vježbat.
Nov sam pa molim savjet. Postavio sam slike kako bi imali neki uvid.
Puno hvala unaprijed. :pudc8:

Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Molim pomoć u vezi stanja glasova i preporuku

Post od Ukika »

treba da se zamene ili prepeglaju kožice, a možda ima neke prljavštine da se to malo očisti, produva, ako treba naštimuje neki ton.. odnesi to kod majstora dobrog
08.nono
16 basova
16 basova
Postovi: 17
Pridružio se: 10 Maj 2012, 19:33

Re: Molim pomoć u vezi stanja glasova i preporuku

Post od 08.nono »

Hvala na brzom odgovoru

Oću i to ćim prije pošto stvarno nije ugodno pa makar i jedan ton kad nevalja. Nemam tolku volju za sviranjem kad sve nije kako treba.
Instrument kakav je al mora bit ful ispravan.

Nadam se da će cijena takvog popravka bit donekle razumna.
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Molim pomoć u vezi stanja glasova i preporuku

Post od Ukika »

zavisi kolka je steta vidi dal ti se isplati...
Korisnikov avatar
eman
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Molim pomoć u vezi stanja glasova i preporuku

Post od eman »

Kolega, svaki ton i sa unutrasnje strane ima perca koja se ne vide dok se ton potpuno ne izvadi iz voska... Dakle, ne moze se sve vidjeti odokativno :) Koliko se vidi na slikama, kozice i nisu u idealnom stanju pa bi se barem neke trebale ispeglati ili zamijeniti. Ne znam da li se isplati raditi ciscenje i stimanje tonova (tad se mijenjaju sve kozice) jer bi to za tvoju harmoniku kostalo min. 100€
08.nono
16 basova
16 basova
Postovi: 17
Pridružio se: 10 Maj 2012, 19:33

Re: Molim pomoć u vezi stanja glasova i preporuku

Post od 08.nono »

Pozdrav kolege

Eto danas odnio harmoniku majstoru i majstor je odmah otvorio. Na prim strani treba zamjenit jedan glas - onaj c što nije bio u redu.
na bas strani se fasen na jednoj strani pomaknuo iz ležišta i približio skroz do mijeha te je tako mjeh narolao one kožice na glasovima- treba zamjenit tri - četiri kožice.
Samim tim što se fasen pomaknuo iz ležišta bas strana nije baš najbolje svirala. Ostalo, veli majstor ko novo.
Sutra će bit gotova, a popravak bi trebao biti neka sitnica, pa dalje svirka. :svirac:
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Molim pomoć u vezi stanja glasova i preporuku

Post od šokac »

Dečki,poštujem što se trudite ali baratate poluinformacijama.
Na toj Melodiji nema nikakvog peglanja kožica jer se radi o plastičnim koji kad se jednom prižabe i presaviju bacaju se i metnu drugi.
To je jedini ispravan način servisiranja,sve drugo je krpljenje s diskutabilnim rezultatom.
Ton se ne vadi iz voska da bi se vidjelo kakvo je stanje unutrašnjeg pera.
Vidi se to sasvim odlično čim se skine kožica,u ovom slučaju najlon.
Kud bi se došlo kad bi se to tako gledalo i sve ponovo voskalo,koliko bi to koštalo?
To ne radi nitko od majstora osim u slučaju kad rade kompletnu generalku a na to se odlučuju oni koji imaju vrijedne i skupe harmonike a ne takvu kojoj bi to više koštalo nego što ova vrijedi.

Vidim da je rješeno ali možda nekom koristi ovo što sam napisao kad naiđe sličan problem..
08.nono
16 basova
16 basova
Postovi: 17
Pridružio se: 10 Maj 2012, 19:33

Re: Molim pomoć u vezi stanja glasova i preporuku

Post od 08.nono »

Mislim da je istina nagdje na pola puta. Štimanje joj ne treba jer svi glasovi zvuče dobro osim onog koji će se zamjeniti.
Ta harmonika je novije proizvodnje-negdje iza 2000.Glasovi u fasenima su izvedeni na oba načina tj sa kožnim kožicama ali i sa folijom na glasovima.

Vjerujem da ništa nije mjenjano jer sve stvarno izgleda oriđiđi. Veči fasen u basu je sa kožicama, a manji sa folijom. Također u primu glasovi-dublji tj. veći su sa kožicama dok su tanji sa folijom.
Nisam veliki znalac, ali mislim da ima neke logike. Vidjet ću još danas sa majstorom dali je to tako i ugrađivano, ali mislim da je stvarno tako original pa se čujemo. :svirac:
Slika
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Molim pomoć u vezi stanja glasova i preporuku

Post od šokac »

Naravno da su deblji sa kožicama ispod tog najlona,osigurača ali logično je da prema višim tonovima samo su najloni.
Nebitno ali jedno je sigurno,nikakog peglanja nema,jednom kad se to presavije ostaje u tom položaju i ne vraća se nikad u stanje novo nikakom tehnikom.
Ma bit će ona ok,vidi se po slikama ja se uredna. :depkvk:
08.nono
16 basova
16 basova
Postovi: 17
Pridružio se: 10 Maj 2012, 19:33

Re: Molim pomoć u vezi stanja glasova i preporuku

Post od 08.nono »

Evo preuzeo danas popodne harmoniku.

Promjenjen jedan ton u primu i namješten fasen u basu pošto je bio izmaknut + jedna kožica(ostale tri namještene)
Majstor je rekao da je sve ostalo super tj folije i glasovi te da vjerojatno nije ni ništa do sad rađeno na njoj.
Sad mi je puno lakše nakon takve potvrde, a i cijena hvala bogu super 120,00kn (16 e)

:D :svirac:
Odgovori