DEKL

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

DEKL

Post od Webmaestro »

Dekl harmonike ima visestruku funkcionalnu ulogu. Dekl je poklopac i mehanicki zastitnik klapni, koje se pri sviranju podizu i spustaju na patos. Pored toga, dekl je deo harmonike koji predstavlja zvucnu kutiju. Kroz dekl prolazi vazduh koji formira vazdusno strujanje u fasenima, pa je dekl i specifican vazdusni filter. Kroz iste otvore na deklu struji vazduh i prostiru se vazdusne oscilacije koje prenose zvuk harmonikedo slusaoca. Zbog toga je neophodno da ti otvori omoguce optimalno vazdusno strujanje i da pri tome ispunjavaju slozene akusticne zahteve pri prostiranju zvuka. Takva uloga dekla, daje mogucnost konstruktorima harmonika da ga dizajniraju i ukrasavaju po sopstvenim zamislima. Dekl je deo harmonike koji pored svih drugih ima i dekorativnu namenu, za davanje glavnog dizajnerskog i estetskog obelezja instrumentu jer su na drugim delovima harmonike te mogucnosti veoma ogranicene. Zbog vizuelnih efekata i zastitne uloge dekla, on je oblozen sa unutrasnje strane tkaninom ili metaliziranom folijom sa sitnim sitastim otvorima.

Klasicni dekl od profilisanog belog lima sa elektronskim komponentama za ozvucenje harmonike:
Slika

Dekl sa posebnim ukrasima. Ovakvi dekli su bili veoma popularan u Srbiji sezdesetih godina proslog veka:
Slika

Postoje razliciti nacini izrade dekla, od najjednostavnijeg perforiranog profilisanog lima, do lima oblozenog celuloidom sa prorezima koji predstavljaju prepoznatljiv stil proizvodjaca ili specijalnu dekoraciju. Karakteristican je dekl, koji je bio veoma popularan u Srbiji pre cetrdesetak godina, na kome je prikazan soko rasirenih krila ukrasen dragim kamenjem, sa posebnim nazivom "Sumadija" i "specijal model". Ovaj dekl namenski je dizajniran za trziste Srbije.

Ukoliko se ugradjuju elektronske komponente za ozvucenje harmonike, mikrofoni se ugradjuju sa unutrasnje strane dekla, a sa spoljasnje strane se postavljaju potenciometri za podesavanje parametara elektronskog ozvucenja.



Izvor: HARMONIKA - fascinantna prica
Jaric_T_Zivadin

Re: DEKL

Post od Jaric_T_Zivadin »

hehehehe Gde nadje prvu sliku? Postade moja harmonika model.... ;)
Svaka pohvala za temu. Bilo bi lepo kada bi neko sa vise iskustva oko dekli mogao da kaze jos nesto vise. Konkretno npr oko uticaja dekle na zvuk. Ja nisam imao prilike da eksperimentisem sa tim, ali sam cuo da ima neke razlike kada se zameni metalna dekla sa nekom plastificiranom itd... Da li je to istina?
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: DEKL

Post od Webmaestro »

Ova prva slika je isečak od harmonike sa nekog oglasa ili slično, kolko se sećam. To baš tvoja? :jdishddf:
Jaric_T_Zivadin

Re: DEKL

Post od Jaric_T_Zivadin »

Jos uvek moja. :D Tako je. Stavljena je davno na oglas. Iznenadio sam se kad sam je video. A prepoznao sam je po onoj kvacici na donjem delu dekle. :)
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: DEKL

Post od steela »

ja sam se iznenadio kad sam video koliko kosta deklo za guerrini 200 evra,zar nije puno ? :pudc8:
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: DEKL

Post od Dallape 1960 »

Od 100 do 500 eura druze :-) ako se nesto nije promenilo..
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: DEKL

Post od steela »

jeste 100 evra ako je bez bedza i pletenice,..
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: DEKL

Post od dugmetarac78 »

Deklo za prezidenta je 400 pa do600 eura zavisno od modela, dali je obično ili ORO - CRYSTAL i te dodatne fore sa pozlaćenim grbom itd. S tim da se može naći i jeftinije naravno, ali pravljene. ovi skupi su baš baš Guerrini. I sam sam pravio neke dekle, jednom prilikom ću postaviti jednu sliku da čujem vaša mišljenja. To sam radio po svom nekom šablonu.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: DEKL

Post od steela »

hajde bas da vidjamo!|
Korisnikov avatar
salele
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 12 Okt 2012, 22:06

Re: DEKL

Post od salele »

Najlepsu deklu po mom ukusu ima ovaj Setimio Soprani
Slika
stvarno izgleda sjajno. eh ali sad koliko je funkcionalna to ovako sa strane kad gledam imam utisak da je mnogo zatvorena pa ovako gledajuci mislim da to utiche na zvuk harmonike u smislu da je prigusuje mozda vise nego sto bi trebalo?

Evo na primer ovaj Pigini ima mnogo prostiju deklu ali deluje otvorena i logicno razmisljajuci rekao bih da je ova harmonika glasnija sa takvom deklom nego sto bi bila glasna recimo sa nekom zatvorenijom?
Slika
Odgovori