Melodijski basovi

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
pkpcbn
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Melodijski basovi

Post od pkpcbn »

ima li neko shemu za basove na ovoj, kako kazu, harmonici sa "melodijskim basovima" pa da vidimo koje sve to tonove ima u basu. Zamolio bih jos i da neko kaze nesto o istorijatu tih basova te cemu danas sluze. Takvu harmoniku sam inace vidio sam jedanput davno i nikad nisam vidio nekog harmonikasa da svira na njoj na TV-u, koncertu, tezgi ili slicno. Hvala unaprijed !

Slika

Slika
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Melodijski basovi

Post od Webmaestro »

Ovo je kombinovani bas sistem. Tu su kombinovani uobicajni stradela sistem i slobodni (free bass) hromatski bas sistem. Kod ovog sistema moguce je izvesti tonove za vise oktava. Nazivaju se jos i baritonski basovi zbog melodijske primene. Prebacivanje sa jednog sistema na drugi se obavlja pomocu mehanizma koji se zove konvertor. Harmonike sa ovim sistemom se koriste ponajvise u klasicnoj muzici. Evo i sheme:

Slika
klik na sliku za uvećanje
edo harmonikas
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 04 Okt 2011, 02:24
Lokacija: St. Louis, MO USA

Re: Melodijski basovi

Post od edo harmonikas »

Postoji vise razlicitih sistema. Ovaj na ovoj semi ako malo bolje pogledas ima isti raspored kao prva tri reda dugmadi na dugmetari harmonici ( B sistem)- tj. cromatica je na dole(s lijeva na desno).
Kiro
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 29 Maj 2012, 11:22

Re: Melodijski basovi

Post od Kiro »

Harmonika je BARITONKA stari princip na bas.Novi modeli baritonske harmonike imaju 120 bassa + register koji prebacuje mehanizam za BARITONSKI i STANDARD bass. Ova je stari model B sistem. Na ovu se svira isto koko na dugmetaru B sistem, i postavka tonova prim i bas su isto sa klavijaturu, te. obe ruke idu u isti pravac prema gore ili prema dole/primer sviranje hromatike na prim i bas/. Postoji i Ruski sistem gde su bas tonovi postavljeni obrnuto, tako da: , desna ruka ide prema gore, leva ide prema dole/malo ne logicno/. Nadam se da ste me razumeli za ovaj RUSKI sistem. Pozz.
Odgovori