Boja tonova

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Boja tonova

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju moj to ti je jako jednostavno isprobati, ako znaš koje kombinacije glasova daju koji registar, a vidim da očigledno znaš. Jednostavno skineš deklu sa harmonike i ručno otvaraš i zatvaraš registre na takozvanim kućicama registara, praviš kombinacije po želji i vidiš šta ti se sviđa, npr. stisneš reg. HARMONIUM i onda ručno zatvoriš malu kabinu i otvoriš sopran umesto nj, prosviraš i vidiš kako ti zvuči. PS. nemožeš ništa zeznuti, čim pritisneš bilo koji registar, sve se automatski vraća u normalu. Igraj se malo, probavaj kombinacije. Pozdrav
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Boja tonova

Post od dugmetarac78 »

Još samo ovo da dodam, to sam konkretno radio pre nekih mesec dana. Pokušaj ako imaš kabinski bandoneon to jest mala+velika kab. da umesto male kabine otvoriš sopran, ima da padneš na trepavice što bi se reklo, nećeš poznati svoju harmoniku. zvuči EXTRAAA!!!!!!!!!
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Re: Boja tonova

Post od zvoneto »

Da, na mojoj harmonici ima taj registar zove se sax.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Boja tonova

Post od petar3petar »

Ako na harmonici, odnosno registar mehanici nema kombinacija za takav registar, to nije problem izvesti.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Boja tonova

Post od dugmetarac78 »

petar3petar napisao:Ako na harmonici, odnosno registar mehanici nema kombinacija za takav registar, to nije problem izvesti.
Što bi se reklo kvaka je u "kvačicama" Ko razume shvatit će :jdishddf:
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Boja tonova

Post od cupavac »

dugmetarac78 napisao:Još samo ovo da dodam, to sam konkretno radio pre nekih mesec dana. Pokušaj ako imaš kabinski bandoneon to jest mala+velika kab. da umesto male kabine otvoriš sopran, ima da padneš na trepavice što bi se reklo, nećeš poznati svoju harmoniku. zvuči EXTRAAA!!!!!!!!!
Ja sam se sinoć malo igrao s tim, najdraža mi je bila kombinacija basson/sopran/piccolo :-) :svirac:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Boja tonova

Post od Tomina »

cupavac napisao:
dugmetarac78 napisao:Još samo ovo da dodam, to sam konkretno radio pre nekih mesec dana. Pokušaj ako imaš kabinski bandoneon to jest mala+velika kab. da umesto male kabine otvoriš sopran, ima da padneš na trepavice što bi se reklo, nećeš poznati svoju harmoniku. zvuči EXTRAAA!!!!!!!!!
Ja sam se sinoć malo igrao s tim, najdraža mi je bila kombinacija basson/sopran/piccolo :-) :svirac:
Hm, sad mi nešto nije jasno jer sam već zaboravio.

Harmonium, to je kombinacija basson/clarinet/pikolo ili basson/sopran/pikolo?

Jer ja na svojoj 1-kabinskoj imam običan onda običan clarinet koji nije u kabini - to je valjda sopran kod mene?

A čisti sopran je kod mene raštelan, ima puno tremola, ali recimo nigdje taj sopran nemam izdvojen da sam svira. Mislim, ni ne treba, ovako mi je isto super.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Boja tonova

Post od Koca »

Tomina! Harmonijum je bason+klariner+pikolo. Kod tebe je klarinet i sopran van kabine i razlikuju se u stimu, sopran je povisen. Nisu svuda isti nazivi glasova. Negde ima 2 klarineta i jedan je sa povisilicom obelezen i to je sopran, kod Scandalli nema naziv sopran vec flute, kod CHampionke je na primer klarinet isto sto i sopran jer na ranijim modelima nije bilo izdvojene male kabine pa je bio samo klarinet van kabine, cuo sam da su kasnije dodali 13 registara pa verovatno su i malu kabinu izbacili zasebno, ali ovo zadnje neka neko potvrdi jer sam samo cuo a nisam video. Dalje kod klavirnih Guerini ima jedan paradoks da je bandon kod 3+1 isto sto i saksofon kod 2+2, a bandon kod 2+2 je bason+klarinet, (oba kabinska) inace za mene najruzniji registar za moj ukus, a kod 3+1 je saksofon bason+sopran takodje nejruzniji registar - svebovan. Tako da neko ko ne zna mislice da po nazivima razlicitim harmonikama fale neke kombinacije ali u sustini drugacije su obelezene.
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Re: Boja tonova

Post od sqartist »

Svi ti nazivi su relativni, odnosno nisu kod svih isti. Eto nedavno sam vidio da je Sopran nazvan Brilliance. Bandon i Sax isto imaju neke drukčije nazive kod talijana, samo ovdje su najpoznatiji oni na D&G ili Scandalli harmonikama koje imaju Flute kao Sopran. Bitna je zvučna kombinacija. Na mussete troglasnoj Suoper paolo izveden je bio "Sax" registar kao kombinacija velike kabine - basona i ravne 8ice - bez kabine, koji je bio solo izveden i zvuka kao Sopran na duplokabinkama. Onaj drugi povišeni sopran nije bio solo istaknut jer je bio malo tiši a i kao solo ne bi sigurno ni štimao uz ostale instrumente, ali je zato tremolo registar bio ( po mom ukusu ) savršen.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Boja tonova

Post od dugmetarac78 »

Samo kratko da se nadovežem. Kod modela 3+1 može da se kombinuje dali ćete napraviti bandoneon sa sopranom ili klarinetom + kabina naravno, iako su oni na prvi "pogled" isti poštu su van kabine, ipak drugačije zvuče, jer je sopran švebovan, tj. podignut, a klarinet je ista frekvencija kao i v.kabina, tako da razlika ipak postoji. isti je slučaj i sa harmoniumom kod 3+1, pokušajte kad je dekla skinuta pritisnuti registar harm. pa onda ručno zatvoriti klarinet (koji on sam otvori) i umesto njega otvoriti sopran. i sigurno ćete primetiti razliku, e sad šta je kome lepše, o tom se ne vredi raspravljati, stvar ukusa.
Odgovori