Boja tonova

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Boja tonova

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju nije problem napisat ću još jednom, ali to je već obrađeno gradivo. I na 3+1 i na 2+2 harmonikama imaš istu garnituru glasova s tim što je na 3+1 samo basson u kabini, a na 2+2 su basson i klarinet u kabini, ali da se vratimo na tvoje pitanje u vezi 3+1. Znači pojam povišeni sopran u pravilu NE POSTOJI. To je jednostavno sopran i po pravilu on se malo podiže-švebuje- namerno raštimava ili kako ko voli da se izrazi. Recimo primer: BASSON=442Hz KLARINET=442Hz PIKOLO=442Hz A SPORAN=444. To sam naveo da ti stvorim "sliku" kako to ide od prilike, s tim što se sopran (kako je gospodin Petrović jako lepo i detaljno objasnio) podiže NA UVO znači bez štimalice, nego po ukusu vlasnika harmonike. Recimo na tvojoj harmonici 5i6registar su sa klarinetom u kombinaciji, a 12 i 13 sa sopranom umesto klarineta i tu možeš osetiti tj. čuti tu razliku između soprana i klarineta. Pozdrav :depkvk:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Boja tonova

Post od Tomina »

dugmetarac78 napisao:Prijatelju nije problem napisat ću još jednom, ali to je već obrađeno gradivo. I na 3+1 i na 2+2 harmonikama imaš istu garnituru glasova s tim što je na 3+1 samo basson u kabini, a na 2+2 su basson i klarinet u kabini, ali da se vratimo na tvoje pitanje u vezi 3+1. Znači pojam povišeni sopran u pravilu NE POSTOJI. To je jednostavno sopran i po pravilu on se malo podiže-švebuje- namerno raštimava ili kako ko voli da se izrazi. Recimo primer: BASSON=442Hz KLARINET=442Hz PIKOLO=442Hz A SPORAN=444. To sam naveo da ti stvorim "sliku" kako to ide od prilike, s tim što se sopran (kako je gospodin Petrović jako lepo i detaljno objasnio) podiže NA UVO znači bez štimalice, nego po ukusu vlasnika harmonike. Recimo na tvojoj harmonici 5i6registar su sa klarinetom u kombinaciji, a 12 i 13 sa sopranom umesto klarineta i tu možeš osetiti tj. čuti tu razliku između soprana i klarineta. Pozdrav :depkvk:
ma kužim ja tebe, ali pitam te da li tvoja dallapa ima iste kombinacije glasova i registara kao i moja sopranka?

Kužiš? Gle, kod mene je sopran jako raštimovan, i kad uključiš taj sopran sa clarinetom i pikolom, imaš točno onaj slovenski štim.
Kako je na tvojoj dallape, jel jako raštimovan, ili malo tek toliko da se osjeti razlika od njega i clarineta?

Još nešto, da li dallapa organtone ima samo 1 kabinu, ili su postojali modeli sa 2 kabine? Sa 2 kabine ima samo supermaestro i maxime?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Boja tonova

Post od dugmetarac78 »

Dallape Organtone su 3+1. Standardna kombinacija registara je: MASTER VIOLIN BASSON CLARINET PIKOLO ORGAN BANDONEON FLUTE HARMONIUM MUSSETTE ACCORDION MASTER. Na dallapi su rađene kombinacije sa klarinetom a ne sa sopranom, izuzev registara gde su upotrebljeni oba, tj. i klarinet i sopran kao što su: violin, museete, master, acordion. A što se tiče soprana, kod mene je fabričko stanje štimunga, znači podignut je naravno, al u granicama ukusa, tako da violin recimo zvuči stvarno lepo, nikako drečavo i napadno. usput rečeno to što si naveo za kombinaciju : klarinet+ sopran + pikolo = Mussette registar. i on hoće da vrišti :asdfnjo: ako je previše podignut sopran. Koji model konkretno je tvoja harmonika?
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Boja tonova

Post od Tomina »

SUPER ORGAN - kod mene violin (clarinet+sopran) baš dreči, onako slovenski, zagorski, bavarski. Uz njega i mussete (sa pikolom).

Eto znači to je ta razlika između moje sopranke i tvoje dallape, na tvojoj se clarinet puno više upotrebljava i master se ponavlja 2 puta, dok kod mene imam 13 različitih registara i ima više kombinacija registara sa sopranom nego kod tebe.

Moja ti je odlična jer možeš sa njom svirati i balkansku muziku (organ, bason, bandeon itd), i možeš svirati ove ostale sa tremolom.

Zato ju obožavam.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Boja tonova

Post od petar3petar »

Ta sopranka se može uštimati da ima tremolo kao i spominjana dalapa, a dalapa da ima tremolo kao sopranka.
Ne može se se postići da imaju jednako "bogat" ton.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Boja tonova

Post od dugmetarac78 »

petar3petar napisao:Ta sopranka se može uštimati da ima tremolo kao i spominjana dalapa, a dalapa da ima tremolo kao sopranka.
Ne može se se postići da imaju jednako "bogat" ton.
Naravno, štimung je jedno, a bogatstvo i punoća tona je već druga priča.
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Boja tonova

Post od robe85 »

Narode pozdrav svima , da i ja malo toga opet napišem

Dugmetarac tebi pogotovo hvala na informacijama koje su mi pomogle kao i svima ostalima što se trude ne samo meni nego i međusobno podijeliti svoje znanje, jer svima nama koji sviramo svaka novost dobro dođe.
Htio bih napisati da sam s vremenom naučio razlikovati dallapu od guerinnija, iako na početku sve te '' narodnjačke harmonike '' su mi tonski djelovale skoro pa identično.
po meni dallape ima malo suvlji zvuk dok guerinni ima masniji, nježniji, topliji, e sad kako slušam u zadnje vrijeme sevdah primjetio sam da je dosta pjesama odsvirano na dallapama starim ako se ne varam, npr i jandrino jato i krajiški izvođači koriste sigurno više dallapu i u studiju nego guerinni, dallape je po meni glasnija harmonika te idealna stvar ako želiš svirat stacatto npr te izvodit trilere žustro i i odsječno dok je guerinni opet nježniji po meni i daleko mi ima ljepši zvuk uhu ugodniji, kao da zta harmonika ima dušu
sad sam od puno ljudi čuo da je dallape izdržljvija za vremenske prilike i promjene temperature,

ja imam troglasne harmonike melodiju toscu od 96, i weltmeister serino od 60 b, to su nikakve harmonike naspram ovih o kojima govorimo ali čak sam primjetio da melodija što vanjskim dizajnom šti zvukom daje više na dallapu jer ima neki nemelodičan zvuk dok weltmeister ima barem uhu ugodan zvuk, sad možda su melodije inače tonski dobre pa me ovaj što mi ju je prodao izvadio dobre tonove pa stavio falše jer harmonika zvuči kad je razvučem kao malo dijete koje se dere kad traži majku

isto tako ne bih želio da mi se riječi izvuku iz konteksta pa da ispada da trpam dallapu i melodiju u isti koš što je nepojmljivo niti želim omaložavati dallapu što je po meni jedna od najboljih marka harmonika, ali je toliko razvikana pogotovo među starijim ljudima koji je ne znaju ni prepoznati po zvuku , dok je guerinni njima nepoznat jer možda su prije stariji srbi svi svirali dallape
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Boja tonova

Post od dugmetarac78 »

Nikakav problem nije da ako nešto znam, to i podelim sa kolegama, netrebate mi se zahvaljivati. robe85 što se tiče tvog izlaganja, poštujem svačije mišljenje, al dallape i melodija = bmw i yugo i to yugo bez točkova. Drugo nemoj mi zameriti, ne želim da ti kontriram, al dallape su u današnje vreme podcenjene, a ne razvikane, jer pogledaj po oglasima, za 2000eura možeš kupiti dobru dallapu, a guerrinke su duplo skuplje, ali sigurno ne i duplo bolje, već je stvar u reklami. a što se tiče konkretne razlike, više su u pitanju nianse i stvar ukusa, neko voli mercedes a neko bmw. ja lično bmw, al su oba vrhunska auta, e tako je i sa dallape vs guerrini. :depkvk:
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Boja tonova

Post od robe85 »

dugmetarac razumijem ja tebe, samo imam ja obrazloženje za svoju tvrdnju, kad sam uspoređivao melodiju i dallapu , htio sam reći da mi više melodija vuče tonski ko dallape nego weltmeister na dallape ,( htio sam samo analizirat kako weltmeister mi ima tonove toplije slično gueriniju ) jer iako dosta ljudi pljuje po weltmeisteru to je po meni dobra harmonika bar za ovako nas amatere,

svirao sam par puta dallapu , to je grom od harmonike i tako je glasnija od guerinni iako su obe četveroglasne i slažem se time kad gledam na njuškalu i oglasima da je ona izuzetno jeftina, sad jel stvar u kopijama il nečemu drugom ne bih ulazio jer se ne razumijem baš, tako da to tebi ipak prepuštam da mi objasniš jer me i zanima zašto su jeftine

glupo je i što sam napisao da je dallape razvikanija , ovisi gdje točno
po tekstu mi se čini da si iz srbije ili crne gore ne znam i ono što sam htio spomenuti da se kod mene u hrvatskoj u nekim krajevima bliže moru i dalmatinskoj zagori te liki više cijeni dallape nego gureinni pa i za soprani, scandalli, jer su ti ljudi čuli za dallape i ona je toliko razvikana više po popularnosti nego po kvaliteti, ( npr jedna skupocjena hohner gola, ili settimio soprani artist 6 su za njih nepoznanica i mogu to bit vrhunski modeli bolji od npr supemaestra ili organtonea ali njima će uvijek u sjećanju ostati dallape)

a sad vjerujem da je tu na tvom području kao i drugdje manje zastupljena dallape nego kod mene jer nije svugdje isto, kod mene svaki mulac brže dođe do dallape nego do guerinnija, tako da sad shvaćam što si htio reći kad si govorio da su jeftinije dallape, zato ih i kupuju na tržištu
ja ovako volim napisati ono što mi se čini iako to na kraju ispadne pogrešno, ako se razumiješ još u ostale tipove harmonika možeš li mi reći puni naziv paolo sopranija , harmonika je od 120 b, ima ja mislim 13 registara u primu i ti registri su skroz bijeli i nekako zaobljeni, nisu četvrtasti, ne znam jel to super paolo il neki drugi

jedan je čovjek davno to svirao takav instrument, i tako sam se zaljubio takav zvuk ugodan, dubok, riječima ne mogu to opisat, po meni tonski najbolja harmonika koja sam čuo ikad i zato sam i počeo svirati i imam želju tako što kupiti pa makar za desetak godina, znam da dobre stvari ne dolaze preko noći,

znam da i ovdje nisam škrtario na tekstu jer želio bih naglasit kako je dallapu i melodiju nemoguće usporedit jer to samo budala može uspoređivati ali eto ja sam kao što sam naveo melodiju da je sličnija dallapi nego guerinniju, kad bi se vać moralo uspoređivati po toplini zvuka,
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Boja tonova

Post od robe85 »

znam da tražim iglu u plastu sijena jer ni najveći majstori ne bi znali ovako napamet što tražim ali možda se i nađe netko ko je imao takav instrument
Odgovori