Perloid uzorak celuloida i tipaka

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Perloid uzorak celuloida i tipaka

Post od sqartist »

Pozdrav svima!
Neć si neko vrijeme razmišljam kako, što i na koji način se celuloidu dodaje da bi, kad se stvrdne, postalo svjetlucav u nijansama s nekom bojom i crnom. Mogu reći ono što znam u vezi celuloida da je to umjetna plastična masa, dobivena na bazi nitroceluloze s kamforom kao plastifikatorom. "Osmišljen" je još 1862. i znan kao "Ksilonit". Kad je ta smjesa mekana lako se oblikuje. No ne znam kako se postiže da se dobije recimo bijeli perloid uzorak. Mora li se dakle smjesa prvo obojati u bijelo (negdje sam čuo da se sva bijela boja koju vidimo na predmetima oko sebe dobiva aluminijevim oksidima) pa se dodaje eventualno nešto za taj perloid efekt.

Da li netko zna nešto o ovome?

Hvala!
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Perloid uzorak celuloida i tipaka

Post od petar3petar »

Imaš grešaka!

Da je na bazi nitroceluloze onda bi pucao.
Celulozni nitrat se koristi kao barut.

Od celuloida se je prvo radila podloga za film. Naravno crno bijele tehnike.
Na providnu, transparentnu, plastičnu masu nanosio se je film (film znači tanak sloj) srebrovog bromida .... da ne skrenemo s teme.
Dakle celuloid je bezbojna masa a crni, crveni, bijeli ... dobivaju se pigmentiranjem odnosno dodavanjem odgovarajuće boje.
Čime se pigmentira celuloid da bi dobio bijelu boju ne znam točno, no pretpostavljam da se dodaju titanovi oksidi kistalnih oblika anatas ili rutil.
Titanovi oksidi se npr. dodaju u boje kojima se boji bijela tehnika za kućanstva. Frižideri, špareti ...
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Re: Perloid uzorak celuloida i tipaka

Post od sqartist »

Hvala na odgovoru, kojeg sam od vas prvo i očekivao u ovom segmentu. Definiciju sam pokupio s Wikipedije koja nije stručna referenca, nisam imao pri ruci Tehničku enciklopediju ili udžbenik ili neki stručni izvor no nema veze. Sad znam :jdishddf: TNX
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: Perloid uzorak celuloida i tipaka

Post od Guerrini master »

Drug, pripazi se kad radis sa celuloidom. Pri malo vecem zagrijavanju se vrlo lako moze zapaliti.
Cuo sam, a i vidio jednom kako ne strucna osoba polira harmoniku sa malom polir masinom i ne obracajuci paznju zapali mu se celuloid, a i harmonika.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Perloid uzorak celuloida i tipaka

Post od dugmetarac78 »

Istina, a naj gore je što jako brzo gori, i jako se brzo širi, i grozno smrdi. Meni se desilo da sam tokom svirke držao cigaretu u levoj ruci, i žar mi je pala u onaj prostor između bas daske i onog ispupčenja tj. samog ugla harmonike, i u sekundi je sagorelo, tako da sam morao komplet da presvlačim taj deo.
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: Perloid uzorak celuloida i tipaka

Post od Guerrini master »

Dobro je to, da ti nije zahvatilo drvo jer drvo je suho kao barut, mogao si ostati bez cijele harmonike u minuti, dvije. :)
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Perloid uzorak celuloida i tipaka

Post od petar3petar »

Ne sekirajte se dečki što se tiče svojstava celuloida. Dobro sam to proučio.
Odgovori