Varenje aluminijskih dijelova

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Varenje aluminijskih dijelova

Post od alibaba40 »

Dragi moji Forumasi imam veliki prooblem na mojoj Guerinki , pukao mi je onaj dio sto ide od tipke prema patosu to jest onaj aluminijski dio i to na sredini.Dali je iko imao takav slican problem i kako ga je rijesio.? Dali je moguce variti aluminij? To je inace greska kog Guerinija znalo je se desavati jos dok su Harmonike pod garancijom da to pukne.Molim pomoc? :(
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Varenje aluminijskih dijelova

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju jel ima šanse da to uslikaš da vidimo konkretno o čemu se radi, dugmetara je u pitanju jel??? Ili makar malo više detalja, a što se tiče varenja aluminijuma, neki majstori imaju aparate za tu vrstu zavarivanja, al neverujem da je moguće tako nešto "sitno" to jest precizno zavariti, jer tu dolazi do deformacije materijala, inače to se ili menja ili nituje. pozz
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Varenje aluminijskih dijelova

Post od alibaba40 »

Joj prijatelju moj najgore sto sam ja vani nisam dole , e sad je problem taj dio izvaditi jer se mora osovina izvuci i to obje posto je dugmetara.Aluminij se moze variti nasao sam ovdje precizne majstore koji to rade,a ima ih i kod nas.Jer problem je to se desava i kod novih Harmonika posebno kod Guerinija iz kog razloga nemam pojma.A sad kad kazem rucni rad koji sam prije imao taj dio mogao si da traktor slepas sa njim koliko je jaki a ovo kod originala je toliko njezno za ne povjerovati.Probacu da skinem taj dio pa da uslikam i pokazem na forumu ako ima neko neku ideju kako da to sklepam jer devetog februara imam svirku inace sam zabrljo do kraja.Hvala vam na javljanju.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Varenje aluminijskih dijelova

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju slikaj pa cemo nesto smisliti, to je istina da se bas na guerrinkama to cesto desava, na klavirkama jos i vise, veruj mi skrpio sam ih dosta.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Varenje aluminijskih dijelova

Post od petar3petar »

Pozdrav!

Aluminij se inače teško spaja. Moguće ga je nitati i argonski zavariti budući da je jako reaktivan.
Argonsko varenje u tu svrhu ne preporučam budući da će aluminij u okruženju vara izgubiti potrebna svojstva. Biti će mekši a izgubiti će i čvrstoću.
Taj dio treba zamijeniti novim.
milan3
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Varenje aluminijskih dijelova

Post od milan3 »

Jedini način da se sanira problem je da se zamjeni tipka. Ja sam pokušavao sve ostale moguće načine i nije uspjelo. To inače u RS košta 40-45 evra. Najbolje je sve tipke premazati tečnim metalom i tako se sprečava pucanje
Bokic
96 basova
96 basova
Postovi: 108
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Varenje aluminijskih dijelova

Post od Bokic »

Meni se to desilo, i kako mi je rekao majstor uglavnom se to desava zato sto su aluminijumske poluge savijane pa tu i najcesce pucaju, sto naravno ne mora da znaci da je pravilo. Nova poluga ne kosta mnogo da se napravi niti je komplikovano, ali zato zamena jeste komplikovana kao sto si primetio, pa je samim tim i dosta skuplje. Ovde u Srbiji je to od 50 - 100 evrica.
A da ti ne pricam da mi se to desilo na Pigini-ju sa 64 note - 105 dugmica kakvu do tada majstor nikad nije radio, pa mu je trebalo dan ipo.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Varenje aluminijskih dijelova

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju pokušat ćemo da ti pomognemo da to nekako saniraš, a ako ne uspeš, do 09.02. kad si rekao da imaš svirku, onda ti je jedini način da skineš fasene i preko rupa koje otvara ta tipka, zalepiš lepljivu traku, da ti nesvira stalno (moći ćeš odraditi svirku) bez te jedne tipke, pa onda polako opušteno da se to odradi kako treba.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Varenje aluminijskih dijelova

Post od alibaba40 »

SlikaSlika
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Varenje aluminijskih dijelova

Post od alibaba40 »

Odgovori