teska klavijatura

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

teska klavijatura

Post od Koca »

Pozdrav svim posetiocima foruma, pa ako neko moze da mi objasni sledece: Imam Guerrini superior 4 i interesuje me kako moze da se smanji gramaza klavijature sa 80-85 g na 60-65g a da dirke brzo vracaju? Meni je majstor samo provrteo osovine, sto sam i ja ponovio 2 puta sa akumulatorskom busilicom ali to je neprimetan pomak jer je harmonika nedovoljno razradjena. Posle mi je kao objasnio da treba da se svaka dirka malo izsmirgla ali to je trebao odmah da uradi, pa ako neko zna nek opise postupak sta dalje kad izvucem osovine? Opruge ne bih dirao samo da eliminisem trenje kod ceslja, jer ako se olabave nece brzo da vraca. Isti problem imaju jos dvojica prijatelja koji imaju Superior 2, a njihove su jos vise nerazradjene. Da li to moze da uradi i obican muzicar ako ima volje i strpljenja, mislim da da uz svo uvazavanje pravih majstora.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: teska klavijatura

Post od micha56 »

Boze sacuvaj sta vi radite ljudi.
Pa harmonika se NIKAKO ne razradjuje tako.
Pa to je kao sa ste izvadili radilicu iz motora vozila i smirglali je i busili da "lakse" radi.

Razrada ili strucno "rodaza" se obavlja ISKLJUCIVO radom tog uredjaja.

Konkretno - harmonika moze da se razradi SAMO sviranjem na njoj. Nikakvo smirglanje ili busenje ne dolazi u obzir. Upropasticete harmoniku sa tim.
Svirajte na njoj 8 sati dnevno i za godinu - dve dana ce biti sasvim fino razradjena, ali bez smirglanja.

Bar ja tako mislim, ako ne gresim.

Pozzzzz.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: teska klavijatura

Post od Koca »

Hvala za odgovor Michi, i koliko sam se obradovao da sam brzo dobio odgovor toliko sam se i razocarao jer kako ja sviram za svoju dusu po sat vremena dnevno jer radim i imam porodicu, to znaci ako za 2 godine po 8 sati proradi to je isto kao i 16 god po sat vremena, pa onda cu je prodati jer sam predhodnu Dalapu rucni rad razradjivao 29 god i nije bila po mom ukusu, a ova je 79. god. i to original znaci ima 31g. Svirao sam u harmonike koje imaju gramazu oko 65g. i to je nesto divno mozes svirati Kemisa, Acu CHargara kao od sale a kad uzmem moju onda se razocaram jer se oznojim i uvek nesto ne ispadne kako treba. Ipak su mi 3 majstora rekli da je to moguce pa ocekujem jos neki optimistickiji odgovor.
fnt09
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: teska klavijatura

Post od fnt09 »

Moj problem je u tome sto su dirke nekako tvrde, e sad ne znam dal je to do modela harmonike ili one nisu dovoljno razradjene?
Korisnikov avatar
darko
16 basova
16 basova
Postovi: 33
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

kratko

Post od darko »

ako su tipke tvrde dijagnoza

prodaj svoju ljubimicu i kupi onu koja ce te vise voljeti

sto vise para to veca ljubav

mislim da je to razlog

ali ne odustaji :D
Korisnikov avatar
Petar Pan
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: teska klavijatura

Post od Petar Pan »

Ako mogu da pomognem, ja sam taj problem rešio na vlastitoj harmonici pre tri dana. Radi se o tome da dirke ulaze svojim krajem u češalj (neko naziva stolica). Taj češalj je obložen filcom. Filc steže dirku pri ulasku i zadržava pri izlasku. Sviranje je značajno otežano i ton se javlja prilično kasno, loše dihtuje jer opruga nije u mogućnosti da brzo i dobro vrati dirku kako bi klapna zatvorila ton.
Potrebno je izvaditi klavijaturu, lagano, napominjem vrlo lagano i oprezno, gotovo nežno ošmirglati filc. Još jednom ne šmirglati, samo list šmirgle provući jednom preko filca. Zatim vizuelno proveriti kako dirka ulazi i izlazi, sve se lepo vidi i čuje ako žulja. I tako redom jednu po jednu vraćati nazad. U isto vreme proveriti i kako klapne zatvaraju tonove, kada su dirke dole to treba napraviti. Ja sam dobio brzu i laku klavijaturu na ovakav način.
Želim da kažem, uz uvažavanje svih koji o ovome imaju šta da kažo, da to ne može nikakvo sviranje da dovede u red, mora se mehanički sve obraditi.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: teska klavijatura

Post od Bata Kanda 73 »

Nemogu da verujem kakve sve,izvinite na izrazu,GLUPOSTI cujem ovde!Smirglanje,busenje,grmaza,smeta im razlika od 15-20gr...Oni majstori sto napravise te zlatne instrumente izgleda da nisu dovoljno bili pametni ko ovi danas Slika Jedini nacin za razradjivanje je pravilno i redovno koriscenje instrumenta (ko sto je reko micha).A ako vam neodgovara instrument onda menjajte instrument a neskrnavite ga! Slika
Korisnikov avatar
Petar Pan
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: teska klavijatura

Post od Petar Pan »

Uz puno uvažavanje gospodina koji naše diskusije i iskustva naziva glupostima, moram da ponovim da sam ja taj problem rešio pre tri dana, ne ja nego moj majstor. A zamislite kupio sam harmoniku staru 40 godina. Za svo to vreme nije se mogla "usvirati". Jednostavno, i tonovi kada se štimuju, malo se bruse, šta je tu čudno?? Da li je i to možda pogrešno??
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: teska klavijatura

Post od Bata Kanda 73 »

To o cemu vi govorite vec podpada pod servis harmonike.A razradjivanje je nesto drugo!Ukoliko je instrument u godinama servis je normalna stvar ali ako je kako je ranije navedeno,harm.malo svirana pa sad dirke tesko idu o0nda je nakaradno sam brusiti po dirkama i smanjivati tezinu istih.Sta hocete da kazete da to sto su dirke teske toliko koliko jesu-fabricki,nije dobro ili su se italijanski majstori zeznuli?Jedno je servisirati staru harmonku a drugo je razradjivati neisviranu harmoniku.I samo bi preporucio svima,kakav god problem imali obratite se nekom ko se baavi tom problematikom a ne improvizovati sami kuci,pa ce te od neke sitnice napraviti nesto vece i...skuplje.Pozdrav
Korisnikov avatar
Petar Pan
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: teska klavijatura

Post od Petar Pan »

Još jednom da pojasnimo, nikakvo brušenje dirki, ništa gramaža, opruge i ostalo. Lepo sam opisao problem. To je često slučaj kod harmonika, koje dugo stoje, malo sviraju, nemaju sušenje drveta i materijala kroz svirku. Vremenom dolazi do male devijacije materijala i isti je potrebno korigovati, ali ne dirke, ne drvo, ne opruge, samo filc. Sa zadnje strane dirke, to je onaj deo koji ulazi u češalj (stolica) vidi se tačno gde dirka žulja, ona je ožuljana od filca. Ja sam to video svojim očima. Želo sam da pomognem članu ove naše družine svojim iskustvom. On svakako ima svog majstora pa će porazgovarati sa njim o tome. Još jedna stvar, ne habati osovinu i praviti mesta za nju, kao što je kolega u javljanju naveo da je bušilicom okretao osovinu. To ne pomaže, može proizvesti samo štetu. Akumulatorska bušilica samo vadi i vraća osovine. Svakako mali obrtaj i nežno.
Odgovori