preklopnik (settimio soprani)

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

preklopnik (settimio soprani)

Post od steela »

moze li mi neko objasniti,koja mu je funkicija,i zasto je toliko hvaljen?
hvala
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Re: preklopnik (settimio soprani)

Post od sqartist »

Na što misliš? Na preklopnik na basovnoj strani kutije koje su prije imali Artist6 i Super6 ili na "denfere" na maski prim strane na beskabinskim Paolo i Settimio Soprani. I jednim i drugim je funkcija ista i nisam čuo da je to nešto hvaljeno. Zasigurno je bolji na beskabinskima jer solidno priguši zvuk i pojedini registri imitiraju glasove klasične kabine. Ovi na basovima mislim da i nemaju neku važnu funkciju, pošto su te harmonike imale 11 registara u basu, kojima možeš izvrsno regulirati glasnoću basova. Dodatno prigušivanje tim preklopnikom ne znam baš da ima nekog smisla. To nisam uspoređivao, dok ove prve "denfere" jesam.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: preklopnik (settimio soprani)

Post od steela »

mislim na preklopnik na basu,procitao sam negdje da artist 6 taj preklopnik cini tako dobrom :pudc8:
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Re: preklopnik (settimio soprani)

Post od sqartist »

Pa ja svaki dan svašta čujem, ali je uputno razmislit malo o tome što čujemo.
...zaista ne znam tko to misli da je Artist zbog tog sistema "tako dobra"... :lol:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: preklopnik (settimio soprani)

Post od Tomina »

http://www.bisernica.com/index.php?opti ... 73&lang=sr

http://www.yumidi.com/forum/post49603.html#49603

Znači, preklopnik ubacuje basove u dublju oktavu po zvuku, koliko sam skužio...čitajte...
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Re: preklopnik (settimio soprani)

Post od sqartist »

Iz ovih recenzija ne razumijem što onda taj preklopnik zapravo radi. Da li on samo zatvara rupe na poklopcu basova ili što radi?? Otkud im podatak da se prigušivanjem dobiju za oktavu dublji tonovi. Da li je to itko izmjerio??? Spominju se i neki bariton basovi. Koliko znam ove harmonike nisu imale baritonce (melody bass sistem) I dalje ove harmonike smatram posebnim zbog drugih stvari a ne zbog tog preklopnika koji po meni nije nešto specijalno. Možda kao "estetski" trik. Nisam probao pa ne znam razliku u zvuku kad se taj preklopnik prekopča :lol: Volio bi da netko tko ima takvu harmoniku odgovori koliko je to funkcionalno rješenje i kome zapravo treba "22 registra" (ako su uopće toliko različiti s obzirom na preklopnik) u basu i to na standard bas sistemu.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: preklopnik (settimio soprani)

Post od Tomina »

sqartist napisao:Iz ovih recenzija ne razumijem što onda taj preklopnik zapravo radi. Da li on samo zatvara rupe na poklopcu basova ili što radi?? Otkud im podatak da se prigušivanjem dobiju za oktavu dublji tonovi. Da li je to itko izmjerio??? Spominju se i neki bariton basovi. Koliko znam ove harmonike nisu imale baritonce (melody bass sistem) I dalje ove harmonike smatram posebnim zbog drugih stvari a ne zbog tog preklopnika koji po meni nije nešto specijalno. Možda kao "estetski" trik. Nisam probao pa ne znam razliku u zvuku kad se taj preklopnik prekopča :lol: Volio bi da netko tko ima takvu harmoniku odgovori koliko je to funkcionalno rješenje i kome zapravo treba "22 registra" (ako su uopće toliko različiti s obzirom na preklopnik) u basu i to na standard bas sistemu.
ja koliko sam skužio, kad uključiš taj famozni preklopnik, basove prebaciš u oktavu za niže i logično je da zvuče dublje....

Znači, možeš recimo odsvirati ljestvicu u basovima kroz 2 oktave, što inače ne možeš na normalnim harmonikama, kapiš ? :D

ok, ja ne kužim gdje bi to koristilo, ali bar sam ja tako shvatio....
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: preklopnik (settimio soprani)

Post od steela »

ni ja nisam razumio ovo s bisernice..
i kakce oni baritone spominju,sto kaze sqartist..
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: preklopnik (settimio soprani)

Post od steela »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=99WIASB1xFg[/youtube]

evo zasto je artist najbolji!
ovakv basson nema nijedna hamronika!@
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Re: preklopnik (settimio soprani)

Post od sqartist »

ma kužim ja sve kaj piše na "bisernici" nego mi nije jasno čemu veličaju taj preklopnik. Baš me zanima da li je najviši ton u basu sa zatvorenom zavjesom jednak najnižem s otvorenom zavjesom... Ali dobro. Ova harmonika ima dosta drugih caka koje rezultiraju ovime što je Steela stavio, dakle vrhunskim tonom kabine. Tastatura je bolja u novom Artistu nego u starom. Te su harmonike bile revolucionarne jer su bile za to vrijeme pune inovacija, između ostaloga i taj preklopnik na basovima, koji po meni nije nešto potreban a ni revolucionaran....

...Jedna je glupost tamo izvaljena, a to je da je danas glupi potez naručivati novu harmoniku pored ovoliko odličnih polovnih. Što bi to značilo da sad sva industrija harmonika trenutno treba zatvoriti svoje radionice. Samo Slovenija ima 50ak aktivnih proizvođača harmonika, jer se ona masovno svira i te su harmonike tamo tražene i ne samo tamo. Italija još više... I evo, pregledavajući iz dana u dan nekoliko regionalnih oglasa nisam vidio nešto što bi bilo za recimo 4000€ bilo bolje od nove harmonike.... eventualno možda jedna Dallape jubilarna, ali i tu ima svega... (to je isključivo moje mišljenje)
Odgovori