• NOTNA LITERATURA
  •  
    slika

Alat i pribor za servisiranje i popravak harmonika?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
salele
16 basova
16 basova
Učlanjen: 12 Okt 2012, 22:06

Alat i pribor za servisiranje i popravak harmonika?

Post od salele » 11 Apr 2013, 02:17

imam ovo pitanjce za majstore koji se bave harmonikama pa ko je voljan da rekne nesto na tu temu. Pitam iz radoznalosti jer nemam u planu da se bavim popravkama harmonika a i svestan sam koliko tu vestine iiskustava treba pored alata a toga nemam :oops: Verujem da ce to biti zanimljiva tema i za ostale koji ovo sve citaju. ja se izmedju ostalog bavim brodomaketarstvom gde takodje treba odredjen alat pa mi otuda dosla zamisao za ovo pitanje :)

Brzi od lokomotive...

dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Učlanjen: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Alat i pribor za servisiranje i popravak harmonika?

Post od dugmetarac78 » 11 Apr 2013, 04:22

Pored nekih standardnih alata, veliku većinu alata (barem ja, a i dosta mjstora kojih poznajem) pravimo sami. Naravno nešto se mora i kupiti, al problem je što dosta toga teško može da se nabavi, pa se onda prvo pravi alat, pa tek onda majstorisanje.

Sent from my Pisaća mašina

accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Učlanjen: 01 Jan 1970, 01:00

Post od accordionist » 12 Apr 2013, 20:55

Ja nisam majstor za harmonike niti imam velikog iskustva sa servisiranjem i popravkama ali sam se zainteresovao i za tu tematiku pa sam malo proucavao sto iz nekih knjiga to i sa interneta. Misljenja sam da tu nije potreban neki poseban i skup alat ali ako sam u krivu neka me slobodno ispravi neko ko se vise razume u tu materiju jer i ja sam spreman da naucim nesto novo od nekog ko je strucan za ovu oblast. Ranije je trebalo dosta izdvojiti za kupovinu preciznog stimera dok danas u vreme elektronike moderni super precizni elektronski stimer mozete imati za daleko manju sumu novca, cak imate i neke stimere kao aplikacije za iPad ili iPhone. Najvaznije sto trebate da imate da biste popravili harmoniku jeste motivacija, spretnost, nesto alata (dugmetarac78 je vec rekao o alatima) , radni sto, nekog da vas uputi u te stvari i na kraju istrajnost.

accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra

Post od accordionist » 12 Apr 2013, 21:06

Dugmetarac78 rece da neke alate majstori sami prave. Dosao sam do informacija kako napraviti klesta za izvlacenje chivija
slika
Radi se o obicnim klestima za secenje koja mogu biti stara ili jeftina jer ionako nece vise sluziti za secenje. Napravi se jedna rupa od 3/16" (3/16 incha) u precniku za velike chivije sa bas strane i jednu rupu 3/32" u precniku za manje civije. Ovo moze da se napravi uz pomoz okrugle turpije.

Frenkie
16 basova
16 basova
Učlanjen: 04 Jan 2012, 21:28

Post od Frenkie » 12 Apr 2013, 22:37

Informacije o servisiranju harmonike i potrebnom alatu.

http://www.accordionrevival.com/ACCORDION_REPAIR1.php

POzdrav!

accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra

Post od accordionist » 13 Apr 2013, 19:48

Da taj sajt sam i ja nasao al rekoh da ne stavljam link da se drzim pravila foruma
Izbegavajte da ostavljate linkove ka drugim stranicama i forumima, jer članovi imaju mogućnost da i sami dodju do tih stranica Google pretragom.
Da ostanemo na alatljike i pribor:
slika

salele
16 basova
16 basova

Post od salele » 17 Apr 2013, 03:05

hvala za odgovore

Brzi od lokomotive...

alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Učlanjen: 15 Mar 2011, 13:42

Post od alibaba40 » 17 Apr 2013, 17:21

Ovako prijatelji sve je ok sto ste rekli,samo jos jedna stvar i to najbitnija PROSTOR za raditi po meni je najbitnije.Jer pazite kad se Harmonika rasklopi koja ima puno puno dijelova, i ako se taj dan ne moze neki popravak zavrsiti ili ste vi u stresu sa vremenom jako je bitno da sve te dijelove sarafe,sarafice,ekserice limice itd.nadjete na istom mjestu gdje ste ih i ostavili.Jer u protivnom i ako nije opravak komplikovan moze da bude jako skup i dugotrajan ako nestanu pojedini dijelovi sa radnog stola. :asdfnjo:

Volim svu muziku pa cak i rad motora

salele
16 basova
16 basova

Post od salele » 18 Apr 2013, 03:12

svakako Alibaba slazem se skroz sa tobom. Za svaki zanat je radni prostor najbitniji a pogotovo za ovako precizan zanat

Brzi od lokomotive...

salele
16 basova
16 basova

Post od salele » 18 Apr 2013, 03:14

a sta se od alata koristi za poliranje,dali neka posebna polirka ili?

Brzi od lokomotive...

Odgovori