O korpusu harmonike

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

O korpusu harmonike

Post od accordionist »

Korpus harmonike sastoji se od dva dela: desni polukorpus ili korpus prima, i levi polukorpus ili korpus basa. I desni i levi polukorpus imaju formu rama na koji se ugradjuju svi moduli, mehanizmi ili delovi sa unutrasnje ili pak sa spoljasnje strane. Desni polukorpus ima jedan ugaoni ramni dodatak koji sluzi kao nosac tastature, i uobicajno se naziva "grif", prema nemackoj terminologiji.

Dirke ili dugmad u primu postavljaju se na poluge koje su unutar tog ugaonog dodatka. One su centrirane mesinganim cahurama ("biksnama") na osovini, oko koje poluge prave rotaciju pri pritisku na dugme ili dirku, cime se savladjuje sila opruga koje ih vracaju u prvobitni polozaj po prestanku pritiska na dugme ili dirku.

Unutrasnja strana korpusa okrenuta je prema mehu harmonike. Ta strana kod oba polukorpusa zatvorena je patosom na koji su vezani faseni i tako slobodno usmereni prema vazdusnom strujanju iz meha. Spoljasnja strana desnog polukorpusa zatvorena je patosom i prekrivena klapnama. Preko njih je postavljen dekl. Spoljasnja strana levog polukorpusa ima u sebi bas mehanizam, koji je prekriven poklopcem, iza koga je kais za razvlacenje meha i oslonci za oslanjanje harmonike u odlozenom stanju.

Korpus se izradjuje od lakog i kvalitetnog drveta, koji se uobicajeno naziva "rezonans" i koje je tehnoloski pripremljeno tako da dobro vezuje celuloid, kojim se korpus presvlaci jednim specijalnim postupkom. Celuloid je najcesce crne boje kod profesionalnih harmonika, ili crvene boje kod manjih i skolskih modela. Boja celuloida kojim je presvucen korpus ustvari odredjuje i osnovnu boju instrumenta. Korpus sa mehom predstavlja zatvorenu komoru od koje u znacajnoj meri zavisi tonski kvalitet instrumenta.
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: O korpusu harmonike

Post od The Accordeon Player »

Da te pitam nešto i ako nije vezano za ovu temu. Da li si ti neki majstor za harmonike, čim ovoliko se razumeš u harmonike?
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: O korpusu harmonike

Post od accordionist »

Nisam majstor medjutim zanima me ta problematika,zato sam sakupio mnogo literature i mnogo sam cirtao o tome. Pored moje harmonike na kojoj sviram imam i jednu Weltmastericu od 80 basova koju sam skroz "demolirao" da bi upoznao njenu konstrukciju :oops: :jdishddf:
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: O korpusu harmonike

Post od Dallape 1960 »

Cao Drustvo evo jedno pitanje.. naime interesuje me vase misljenje o skracivanju harmonike-tj prepravljanju korpusa sto majstori kod nas po nekad rade.. Najvise se "skracuju" Guerini profesional 4 i Dallape maksima A-dali se tu ako se pedantno i lepo uradi gubi na tonu, remeti harmonika, sta mislite o tome?
Korisnikov avatar
lalex
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 18 Maj 2011, 13:01

Re: O korpusu harmonike

Post od lalex »

Ništa ne treba dirati na originalnoj harmonici, ako je maxima onda je to to, ako je guerrini 4 takođe. Najgore je kada se od originalne harmonike pravi nešto drugo. Uvek treba insistirati na originalnom instrumentu. Nije bitno ime, naravno, proizvođač određuje kvalitet instrumenta ali ovde govorimo o prepravkama originalnih instrumenata što ja nikako ne podržavam. Do nedavno, ja sam želeo menjati registre na excelsior AC continental modelu jer su "idiotski" rešeni ali me je g.Petrović iz Zagreba "uputio" ne menjati ništa na instrumentu koji je originalni, treba promeniti instrument ukoliko vam ne odgovara. Ja sam na kraju to i uradio. Zato, ne menjati ništa na originalnim instrumentima, pogotovo ne kod naših majstora jer ima svakakvih, ja se izvinjavam pravim i proverenim majstorima ali mislim da pravi majstor, neće ni raditi takvu rabotu jer i majstori znaju da je original zakon, sve ostalo je sporedno.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: O korpusu harmonike

Post od petar3petar »

Podpisujem!
rasputchin
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 19 Jun 2012, 00:38

Re: O korpusu harmonike

Post od rasputchin »

Interesira me gdje se korpus i ostala mehanika može kupiti osim u CastelFidardu jer u posljednje vrijeme vidim da svi nešto kemijaju i sklapaju ja bih kupio sve što je potrebno i dao nekom dobrom meštru da složi jer u zadnje vrijeme vidim takvih harmonika sve sama dalape i guerini a gluhe samo fina maska
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: O korpusu harmonike

Post od petar3petar »

Ne bojite se da bude gluha a samo da je fina maska?
Korisnikov avatar
dallapejac
16 basova
16 basova
Postovi: 20
Pridružio se: 13 Dec 2012, 13:24

Re: O korpusu harmonike

Post od dallapejac »

rasputchin napisao:Interesira me gdje se korpus i ostala mehanika može kupiti osim u CastelFidardu jer u posljednje vrijeme vidim da svi nešto kemijaju i sklapaju ja bih kupio sve što je potrebno i dao nekom dobrom meštru da složi jer u zadnje vrijeme vidim takvih harmonika sve sama dalape i guerini a gluhe samo fina maska

I onda dođu šverceri koji (u 90% slučajeva nemaju blage veze niti o harmonici kao instrumentu, niti u muzičkom smislu) te sa takvim instrumentima, određenom ali u postotku većinskom tržištu to i prodaju, te naprave konkurenciju pravom, kvalitetnom i orginalnom instrumentu?! :svirac: Moja ova harmonika sa slike lucchini sa sordinom je pomela nemali broj plagijata sa kabinom..... samo zvukovno a o mehanici ............... :roll:
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: O korpusu harmonike

Post od zzivic »

rasputchin napisao:Interesira me gdje se korpus i ostala mehanika može kupiti osim u CastelFidardu jer u posljednje vrijeme vidim da svi nešto kemijaju i sklapaju ja bih kupio sve što je potrebno i dao nekom dobrom meštru da složi jer u zadnje vrijeme vidim takvih harmonika sve sama dalape i guerini a gluhe samo fina maska
Upravo sam poceo raditi sebi jednu harmoniku od nule... Naravno poceo sam sa grifom i korpusom ....

http://s1054.photobucket.com/user/Zoran ... c.jpg.html
http://s1054.photobucket.com/user/Zoran ... 4.jpg.html
Slika

Korpus sam modelovao u SolidWorksu i izradio na CNC masini.
Odgovori