Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od alek »

Pozdrav.

Imam jednu staru Scandalli harmoniku. Ona fino svira kada je u pitanju neka laganija svirka, međutim kada zapnem, vrlo često se desi da se harmonika uguši i da ton počne da cvili kao da nema dovoljno vazduha. Harmonika je inače dosta stara, kada sam je otvorio primetio sam da treba dosta kožica da se promeni jer nisu u dobrom stanju. Ali viđao sam i kod mnogih weltmeister harmonika da se guše pri nekom naglom razvlačenju meha ili kada se želi da se postigne jači zvuk i razvuče se meh jako, dolazi do gušenja tonova a po negde čak i do promene boje tona.
Mene zanima sledeće. Da li neko zna da mi kaže šta je uzrok tome i da li može da se otkloni taj problem? Ukoliko može, neka mi neko kaže koliko je to komplikovano? Jel je dovoljno samo da se promene kožice? Ili možda tonovi nisu u pitanju, možda je u pitanju harmonika. Da je sama po sebi tako napravljena i da kada je pod nekim velikim opterećenjem ne može da svira kako bi trebalo.
Hvala svima koji se jave. :svirac:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od dugmetarac78 »

Tu može biti više uzroka, kao što su kožice kako si i sam naveo,zatim ako su perca prljava, i slično, al uglavnom je najverovatnije u pitanju zazor na percima, tj. trebalo bi malo povećati zazor ili kako neko kaže "otvoriti" perca. Al pošto ovde ima i mnogo većih stručnjaka od mene, neka se još neko javi, možda dobiješ konkretniji i precizniji odgovor. :depkvk:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od Koca »

To ti je to Alek ali molim te ne petljaj vise nista sam, a to koliko je komplikovano ti nemoze niko napamet reci zavisi koliko imas tonova da li par komada ili skoro svi i da li ima i koliko unutrasnjih perca koja guse. Jos bi dodao i jos jedan razlog gusenja a to je da klapna ne otvara koliko treba pa tonovi ne dobiju dovoljno vazduha, i mogu biti svi ovi uzroci prisutni kako na kom tonu.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od alek »

Ništa, Koca, više ne diram. :jdishddf: Već sam probao sam da servisiram kožice u basovima na novoj harmonici i ništa nisam odradio. Ma da, malo falilo na ovoj staroj da probam samostalno da promenim kožice ali sam ubrzo shvatio da nisu samo te kožice koje se vide već da postoje i druge unutar fasena i odustao sam. Ali zanimalo me koliko može biti ozbiljan problem to što se guši. Ja i nisam neki siledžija na harmonici, uglavnom volim da sviram lagano ali eto desi se nekad da je malo jače razvučem.
Nisam planirao da samostalno rešavam problem, ali me je zanimalo da li je problem rešiv i koja može da bude težina problema. Ako je uzrok taj koji je naveo "dugmetarac78" da je u pitanju zazor na percima, mora li to da ide kod majstora ili bih mogao s vremena na vreme da malo jače razvlačim harmoniku i da se taj zazor napravi sam od sebe i da posle harmonika može da svira i pod tim uslovima? :pudc8:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju ako je tako naštelovan zazor, onda agresivnijim sviranjem jedino što možeš postići je da ti pucaju perca, a štelovanje zazora je za majstora relativno jednostavan posao i nebi smeo biti ni skup taj zahvat, jedino je problem što znam, jer si mi već rekao da ti je nezgodno to što nemaš nekog majstora u blizini.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od alek »

Tačno tako. Nemam ni jedgnog majstora u blizini, zato koristim forum. Da vidim koliko su to ozbiljni problemi, pa kad sakupim novac da posetim majstora. Hvala vam na brzim odgovorima. :depkvk:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od dugmetarac78 »

Za prijatelje, uvek na usluzi :depkvk:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od Koca »

To ti treba definitivno uraditi majstor, mada vremenom harmonika sviranjem postaje sve bolja i bolja ali to je jako dugotrajno i ja ne bih imao volje da cekam da to bude bolje samo od sebe jer gubi smisao zadovoljstva sviranja. Znaci radi se o recimo min 5 godina sviranja nekoliko sati dnevno zato ti najbolje popisi sve tonove koje nosis na servis npr. klarinet-F2-otvaranje meha, pikolo-G3-zatvaranje meha itd... kako bi i majstor znao sta je za tebe gusenje a sta ne, jer nesto bi mozda kod tebe proslo kao OK a ja mozda sa tim tonom ne bih bio zadovoljan zavisi sta sviramo i kako. Dalje opises i druge nepravilnosti koje cujes npr. slab, gusi malo, gusi jako, ne radi, jedva radi, kozica, kasni ton, prizvuk vazduha, prizvuk drugog tona itd. Za ovo belezenje planiraj jedan ceo dan! Srecno.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od alek »

Pa kolko sam primetio to su uglavnom tonovi u gornjoj i srednjoj oktavi, znači oni veći. Mala oktava radi dobro. Znači kad sviram lagano onda je sve ok ali kad zapnem onda se gubi pravi zvuk, dolazi do gušenja harmonike pa dok probije. Baš mi kvari volju. Znači kad otvaram meh onda dolazi do gušenja tonova a kad vraćam isto se guše ali po nekad se desi da zacvile. Ali to samo pri nekom većem opterećenju meha.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od dugmetarac78 »

Koco zadade ti čoveku domaći zadatak. Ja to po kratkom postupku, dakle nađeš 2-3 tona koja ti dobro rade i sa kojima si zadovoljan, (a sigurno ima bar toliko na harmonici) i kažeš majstoru: ŠEFE HOĆU DA MI SVI TONOVI OVAKO RADE ILI NIŠTA OD PLAĆANJA. :jdishddf: :svirac:
Odgovori