Okretanje meha?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Okretanje meha?

Post od guerini »

Zdravo poznavaoci harmonike.Dobio sam predlog od jednog majstora da mi okrene meh na harmonici te da onaj deo meha sto je bio dole sada bude gore i obratno.Ovo bi bila neka kao alternativa zemeni celog meha nesto kao prva pomoc dok se citav meh ne zameni. Dali mislite da ovo ima smisla? :pudc8:
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Okretanje meha?

Post od restaurator »

Po meni je to totalna glupost! Kad bi to tako bilo ja bih okrenuo zenu da to bude kao prva pomoc dok je ne zamjenim:-) Salu na stranu.
Sa tim zahvatom nece biti mjeh ni bolji, ni dugotrajniji, niti ce bolje dihtovati, jedino sto je donja strana manje zapriljna, ali se sve to ne isplati. Majstor ce ti uzeti samo pare bez veze. Nego ti prijatelju lijepo skupi pare i kupi novi mijeh i rijesio si problem za narednih cetrdesetak godina.
Pozdrav.
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Okretanje meha?

Post od guerini »

znaci to bi bilo uzalud. ok hvala na odgovoru ne gine mi nov meh.
brunoMARGETA
48 basova
48 basova
Postovi: 78
Pridružio se: 26 Maj 2013, 16:38

Re: Okretanje meha?

Post od brunoMARGETA »

Baš tako rastaurator.
Šta si dobio time što si ga okrenuo??????????????????????'
Kako sam ne zaključiš takvo nešto.ako ti pušta gore,puštaće i ti i dole i obratno...
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Okretanje meha?

Post od Dallape 1960 »

Cao Drugari.. Pa nov meh je 150 e i nije previse.. e sad ima nekih majstora koji kao narucuju italijansle za 250 e ali meni to "smrdi" jednostavno lazova je sve vise u svim bransama pa i u nasem poslu.. A to da se okrene meh i ima i nema smisla :-) meh se zakrpi maksimalno i onda se okrene jer donja strana meha uglavnom trpi manje opterecenje :-)
Jos jednu stvar koju je meni preporucio jedan serviser je da mi "skrati " meh tj smanj broj rebara-izbaci ostecena, ako ih je jedno ili dva u celom mehu.. covek mi je garantovao, no ja sam ipak kupio novi meh..
brunoMARGETA
48 basova
48 basova
Postovi: 78
Pridružio se: 26 Maj 2013, 16:38

Re: Okretanje meha?

Post od brunoMARGETA »

to dallape 1960,sasmo ima smisla s estetske strane,tj krpljenje.da se ne vidi.
a ja za ovih 50 godina zivota nisam cuo nista gluplje
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Okretanje meha?

Post od petar3petar »

Okrenuti mjeh naopačke ima smisla samo ako je mjeh ispravan, odnosno ako dobro diha.
U tom slučaju dobiva se na estetici. Zahvat je vrlo jednostavan i nije skup.
Što se tiče skraćivanja mjeha za 2-3 rebra također je vrlo jednostavno i korisno. Ako harmonika ima 19 rebara (što je slučaj kod dalapa i guerinki) i karton se na prva 2-3 rebra ošteti (najčešće do takvih oštećenja dolazi uslijed toga što remen uđe u mjeh pri sviranju) mjeh se može skratiti i harmonika i dalje može normalno funkcionirati.
To sam radio jednom vrsnom harmonikašu i nedavno. Čak što više, to sam mu i predložio.
Naravno najelegantnije je staviti novi mjeh, no u danas u vrijeme besposlice i besparice mnogima je 200 eura mnogo pa se poseže i za sličnim intervencijama.
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Okretanje meha?

Post od restaurator »

Da, okretanje naopacke ima smisla ako je mijeh ispravan. Ali poenta i jeste u tome sto takvi mijehovi vecinom nisu ipravni.Vecinom su dotrajali, neugledni, mirisu neugodno, ne dihtuju kako treba. U tom slucaju je najbolje ugraditi novi pogotovu ako se radi o skupocjenom instrumentu. E sad, ako neko nema novac za novi mijeh, ( a i nije neka investicija 150-200 EUR) onda je krparenje, kracenje i okretanje jedna diskutabilna varijanta.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Okretanje meha?

Post od petar3petar »

Kako kome i kako kada.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Okretanje meha?

Post od Dallape 1960 »

Na sta to kolega konkretno mislis kad kazes da nisi cuo nista gluplje? Skracivanje meha? Ne znam sta je tu vanserijski glupo? Ili mozda opterecenje meha da je manje na "donjoj" strani harmonike? To svako ko je uzeo harmoniku u ruke moze da ti potvrdi.. Samo pokusavamo da pomognemo :-) Ako sam ja imao za nov meh ne znaci da ne razumem da covek nema :-) Malo sam u poslednje vreme odsutan sa foruma zbog svirki, ali nemam bas mali broj postova i uvk se trudim da pomognem. Pozdrav
Odgovori