omeksavnje tipki

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
CROharmonika
16 basova
16 basova
Postovi: 37
Pridružio se: 04 Apr 2012, 17:26

Re: omeksavnje tipki

Post od CROharmonika »

Harmonika je Siwa & Figli model Super Quattro Artist
Motif
96 basova
96 basova
Postovi: 117
Pridružio se: 22 Dec 2011, 16:40

Re: omeksavnje tipki

Post od Motif »

ne diraj ništa onda.
imao sam par siwa,svakojakih modela,i tipke smekšaju same s vremenom,ali ako ti je bitno da to bude hitno
rekao sam ti ,uzmi jednu tanju pamučnu deku,ili slično,stavi na klavijaturu harmonike,da ne rolaš po goloj klavijaturi
uzmi manji valjak za malanje i valjaj po klavijaturi gore dole,par dana po 10-20min,ili koliko ti se da.
vidjet češ rezultat sigurno.

MOŽDA ZVUĆI SMIJEŠNO,ALI PROVJERENO JE ŠTO SE REZULTATA TIĆE,IPAK JE RIJEĆ O NOVIJEM INSTRUMENTU
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: omeksavnje tipki

Post od ssokac »

Motif napisao:Ima još jedna taktika,koju sam isprobao...a da se ništa ne dira!!
ovako,probaj na harmoniku preko tastature.klavijature staviti nekakvu laganu deku,ili krpu,te uzmi mali valjak za malanje zidova,mora biti mekan,
i lagano prolazi po klavijaturi gore,dolje,probaj ponoviti postupak jedno 100 puta,i sigurno će ti smekšati tipka.
Nemoj jako tiskati valjak,bitno je kad prolaziš,voziš po tastaturi da otvara i zatvara sve tipke.
Ma kakvi valjci..tu samo treba pravi harmonikas,tak rade samo oni koji neznaju svirat na sve tipke!
Kad valjak skoci s bjele na crnu tipku to je sigurno jako zdravo dok ju pritiska ustranu..
Kolko god se pazilo neznam bas da bi vecina harmonikasa to potpisala.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: omeksavnje tipki

Post od dugmetarac78 »

Neću komentarisati o tehnikama i taktikama omekšavanja tipki, jer vidim da ih ima raznih, ali samo jedno da kažem a to je ono što bi svaki harmonikaš trebalo da zna. Uopšte nevalja da se "SVIRA NAPRAZNO" znači tipke se ne diraju i svira se po njima kad harmonika nije u položaju namenjenom za sviranje i kad se ne svira. Nadam se da će se još neko javiti ko bolje od mene zna da potvrdi, da ne ispadne da je to neka moja teorija. :pozdrav:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: omeksavnje tipki

Post od Koca »

Necu komemntarisati ispravnost valjka ali cu reci da kod klavirne harmonike recimo Guerrini (nije svuda isti sistem) postoje 3 vrste trenja: Izmedju osovine i dirke (negde nabubri drvo da toliko stegne osovinu da treba volovska snaga da se pokrene prvih 2-3 mm), izmedju drvenog ceslja i dirki i izmedju malog filcovanog ceslja i dirki. Ako se valjkom dirke setaju levo-desno mozda se moze uspeti ova treca vrsta trenja smanjiti tj da se sabije filc na cesalj ali ostalo ne, posao je ne tako lak kako se cini na prvi pogled. Znaci skidanje klavijature je obavezno ili cekati da prodju godine da se samo razradi pa tamo u penziji da proradi.
CROharmonika
16 basova
16 basova
Postovi: 37
Pridružio se: 04 Apr 2012, 17:26

Re: omeksavnje tipki

Post od CROharmonika »

Hvala svima na pomoci, necu rade nista sam raditi, ali iskreno mislim da ako do sad nije bar malo omeksala da ni nece...
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: omeksavnje tipki

Post od dugmetarac78 »

Upravu si prijatelju, pa to su čelične opruge, ne omekšava to tek tako samo od sebe, jer po toj teoriji, za 10-akgodina bi se tipke skroz raspustile. Nego to se mora mehaničkim putem, tj. savijanjem opruga na određeni otpor iliti gramažu, a to je posao za majstora. :pozdrav:
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: omeksavnje tipki

Post od dane servis »

Tajna brze klavijature ili tastature jeste u polozaju osovina.Ako su osovineblize patosu,onda je poluga duza a opruga radi isti posao kao kod harmonika gde su osovine malo udaljene od patosa.Efekat je takav da u prvom slucaju imamo manju silu pritiska na ogibljenje pa nam je pod prstom meksa i brza,a u drugom slucaju je potrebnija nesto veca sila potiska dirke pa se tako manifestuje kao tvrdja i lenja klavijatura,a uz to je ista debljina i korak opruge.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: omeksavnje tipki

Post od dugmetarac78 »

Upravo tako, a lju di kojima mehanika nije baš jača strana mogu to da provera recimo na način da na klavirnoj harmonici pritisnu neku tipku, tik do crne, pa onda da je pritisnu pri kraju, pa će primetiti razliku, u tvrdoći, i steći neki dojam o čemu se zapravo radi. :pozdrav:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: omeksavnje tipki

Post od Koca »

Slazem se i sa jednim i sa drugim, s tim sto Dane prica o jednoj strani poluge (od osovini do klapne) a Dugmetarac o drugoj od osovine do dirke.
Iskazano jezikom matematike ovo bi glasilo:

F1 * r1 = F2 * r2

gde su F1 i F2 – sile na krajevima poluge, a r1 i r2 – rastojanje od oslonca do tačke gde deluju odgovarajuće sile (krak). Kada je ova jednakost ispunjena poluga se nalazi u ravnoteži, pa je proizvod sile i kraka na jednoj strani jednak proizvodu sile i kraka na drugoj strani, a ako je jedna strana jednakosti veća, ta strana će “podići” onu drugu.

Ja cu pustiti masti na volju i tvrdim da ako bi dirke harmonike bile duplo duze onda bi one bile duplo mekse, samo sto tako "skladno" konstruisanu harmoniku niko ne bi hteo da kupi. :svirac:
Odgovori