omeksavnje tipki

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
CROharmonika
16 basova
16 basova
Postovi: 37
Pridružio se: 04 Apr 2012, 17:26

omeksavnje tipki

Post od CROharmonika »

pozdrav, imam harmoniku stara godinu dana, profi ljudi su je probali i kazu da je tvrda tipka, slazem se s time jer u usporedbi s drugom koju imam puno tvrda a ima jako lijep ton i sve, zanima me moze li sta poci po zlu ako dam majstoru da je omeksa, moze li izgubiti kvalitetu ili nesto?
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: omeksavnje tipki

Post od petar3petar »

Talijani uglavnom naprave tvrdu tastaturu s izlikom da će naknadno malo popustiti.
Jedino Beltuna ima svoj sistem i kod njih se na profesionalnim harmonikama dobije vrhunska tipka kakvu nema svatko.
Ako harmonika nije omekšala za godinu dana niti neće.
Odnesite je svom majstoru da je omekša, po mome je njbolje na oko 60 grama.
accordion-love
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 16 Mar 2013, 02:30

Re: omeksavnje tipki

Post od accordion-love »

G. petar3petar!
Imate možda ideju, koliko dugo traje to "omekšavanje" (otprilike u satima).
Jel 60g donja granica pre nego što se poklopci diskanta dižu sami (i čuju se glasovi) pri jačem uvlačenju meha tj pri vraćanju meha nazad?
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: omeksavnje tipki

Post od petar3petar »

Proces traje kako kada, kako kod koje harmonike i obično se radi uz još nešto paralelno. Npr. podešavanje same dihtacije odnosno da obije klapne kod kabinske harmonike dobro legnu na podnicu, da se tastatura oćisti, centrira....
Ponekad traje i čitavo popodne ili duže, budući da nikada "od prve" ne pogodite niti da klapne dobro legnu, niti da pritisak opruge bude odgovarajući, niti da vam je dirka centrirana. Pojedina se dirka po nekolkio puta mora vaditi i postavljati na harmoniku.
Ugađanje tvrdoče u procesu uređivanja tastature je zadnja faza.

60 grama nikako nije doljnja granica.
Što se tiće samog dihtanja i pritiska opruge, vi možete i kod duplo večeg pritiska dirki postići efekt da ton "procuri". To ovisi kojom ste silom pritisnuli mjeh i ne postoji takva harmonika koja neće "procuti" ako je dovoljno snažno pritisnete. Nekima je to "curenje" mjera dobre dihtacije no osobno smatram da to nije točno jer svaka može "procuriti"!
Ako klapne dobro leže taj efekat se kod uvlačenja ne pojavljuje bez obzira na jačinu opruge budući da u harmonici stvrate podtlak koji klapne uvlači.

Nije tvrdoča dirke jedina mjera kvalitete tastature.
Ako harmonika ima lijenu tastaturu badava otvrdnjavanje ili omekšavanje dirki.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: omeksavnje tipki

Post od Koca »

Nezahvalan posao, nikad nisi 100% siguran kako si uradio dok ne uzmes da sviras! Puno usputnih radnji ima tako da se vreme cesto moze potceniti. Pitao si sta moze krenuti po zlu? Ne bi trebalo biti nista gore nego sto jeste a da li ces biti zadovoljan koliko mislis i ocekujes to se ne zna, zavisi sta sviras i koju karmoniku imas ali svakako proveri pored klavijature i kako dihtuje po zavrsetku i kako funkcionise automat registra koji moze biti pomeren pa registri ne zvuce cisto. U svakom slucaju ako si planirao odradi to bice bolje nego da cekas da se razgazi sama i recimo zakazes probu sa 1/4 uradjene klavijature! Majstor bi sam trebao da za svaku dirku proverava dihtovanje ne moras mu govoriti. Ja isto mislim da je 60g optimalno ispod toga mogu dirke biti lenje i mozes da ugrozis dihtovanje.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: omeksavnje tipki

Post od dugmetarac78 »

Na dugmetarama je to puno bolje rešeno za odraditi, jer se može prići oprugama sa donje strane, tj. skine se donji poklopac tastaturei sve je na izvolte, uz malo znanja i spretnosti, i naravno alata koji se uglavnom pravi po sistemu uradi sam, da se lepo srediti klavijature, tj. omekšavanje iste. :svirac:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: omeksavnje tipki

Post od petar3petar »

Koca napisao: Nezahvalan posao, nikad nisi 100% siguran kako si uradio dok ne uzmes da sviras!
Koca napisao: Ja isto mislim da je 60g optimalno ispod toga mogu dirke biti lenje i mozes da ugrozis dihtovanje.
Posao je svakako nezahvalan i opipljiv a jačina opruge odgovara kako kome, ovisno od načina sviranja.
Onima koji žešće sviraju više odgovara nešto tvrđa tastatura.
Mislim da je i njima 80 grama sasvim dovoljno.
Možda griješim no posao je identičan.
CROharmonika
16 basova
16 basova
Postovi: 37
Pridružio se: 04 Apr 2012, 17:26

Re: omeksavnje tipki

Post od CROharmonika »

Hvala momci, kad skupim novac nosim je kod najboljeg gospodina Petrovića (nemojte ovo shvatiti kao reklamaciju nego kao moje osobno misljenje) da mi on to sredi ;)
Motif
96 basova
96 basova
Postovi: 117
Pridružio se: 22 Dec 2011, 16:40

Re: omeksavnje tipki

Post od Motif »

Ima još jedna taktika,koju sam isprobao...a da se ništa ne dira!!
ovako,probaj na harmoniku preko tastature.klavijature staviti nekakvu laganu deku,ili krpu,te uzmi mali valjak za malanje zidova,mora biti mekan,
i lagano prolazi po klavijaturi gore,dolje,probaj ponoviti postupak jedno 100 puta,i sigurno će ti smekšati tipka.
Nemoj jako tiskati valjak,bitno je kad prolaziš,voziš po tastaturi da otvara i zatvara sve tipke.
cantus4
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 26 Mar 2012, 01:32

Re: omeksavnje tipki

Post od cantus4 »

Mislim da bi bilo ok da znamo o kojoj harmonici se radi od kojeg proizvodjaca
Odgovori