omeksavnje tipki

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: omeksavnje tipki

Post od dugmetarac78 »

Naprotiv Koco, pričamo o istoj stvari. tj o istoj strani poluge, i neradi de o podnožju klavijature, nego o patosu harmonike, a znamo šta je patos. :pozdrav:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: omeksavnje tipki

Post od Koca »

Ma OK i ako je razdaljina do patosa isto se objasnjava ovom formulom jer ako je r1 krak do dirke a r2 do klapne, i ako osovinu priblizis patosu povecavas r1 a smanjujes r2 pa samim tim smanjujes silu pritiska na dirku F1.
Svi su verovatno čuli poznat Arhimedov citat: Dajte mi oslonac i dovoljno dugačku polugu i pomeriću svet.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: omeksavnje tipki

Post od petar3petar »

Mislim da vam ovo sa zakonom poluge ne drži vodu previše.
U ovom slučaju se kao polugu mora promatrati samo onaj dio od osovine prema tipki jer opruga je na tom dijelu kod največeg broja harmonika i ona utjeće svojim položajem u odnosu na osovinu na trvrdoču i elastičnost tipke.
Nikako se ne smije zanemariti položaj opruge niti njezine karakteristike(zakon opruge) na koji utjeće izvedba opruge(oblik) i elastičnost, ili opčenitije kvaliteta materijala izrade.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: omeksavnje tipki

Post od Koca »

Pa nije reprezentativni primer za objasnjavanje poluge ali se kljucne stavri po meni mogu objasniti, a opruga se nikako ne zanemaruje vec se njena sila oduzima od sile pritiska i tako mozemo posmatrati samo rezultantu kao razliku sile pritiska prsta i opruge. Sustina je u stvari rad prsta na pokretanju dirke odnosno na njeno kruzno kretanje ili obrtni moment (Nm) kao proizvod sile i najkraceg rastojanja od tacke na koju deluje sila (prst) i osovine. Dalje u ceo ogled treba uracunati i sile trenja koje ne reba zaboraviti ako bi bas isli traziti dlaku u jajetu.

Nego Ivane ovo ja malo mozda mesto za neki drugi forum ali recite uporedni primer razlike klavijature sa jednom i 2 osovine u smislu da su dvoosovinske po mnogima bolje klavijature za sviranje. Kakvo je vase misljenje da li su bolje i zasto i da li mogu da se jednoosovinske klavijature dosteluju na nivo dvoosovinske? Jeste li na primer mogli napraviti od Supitine klavijature efekat kao na Guerrini?
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: omeksavnje tipki

Post od dane servis »

To su u pitanju milimetri pregiba,bitno je da se svi razumemo i naravno slazemo u konstataciji,ja sam poed servisera dugogodisnji harmonikas,i dolazilo mi je svasta pod ruku.Na primer uzmem jednog prezidenta,tvda mu dirka i naravno zbogom 50% tehnike,a onda mi dodje drugi prezident toliko makan da mozes da se igras,a diktacija besprekorna,Kada sam otvorio tj raznizao dike primetio sam kod obadve da je mest opuge na istm delu dirke ali je zabica udaljenija za neka 2-3mm sto dovodi do terije poluge i sile akcije kaoja je manja u odnosu na silu reakcije.Imao sam jednu harmoniku koja je bila mekana opuga0,65mm ali strasno lenja,kada sam pogledao zabise bile su povucene ka celu dirke,tj.komplet osovine,ali da napomenem to je bio rucni rad.pa verovatno da se majstoru potkralo ili nesto drugo.Problem kod rucnih radova u odnosu na fabricke harmonike je u tome sto rucni rad proverava samo majstor koji je pravi i ako ga mrzi da ispravi gresku,on je takvu uz lepu pricu proda,ali u fabrikama pogotovo jacim sa tradicijom,postoji strozija kontrola i vracanje u pogon da se geska ispravi ili zameni ceo deo.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: omeksavnje tipki

Post od petar3petar »

Koca napisao:Nego Ivane ovo ja malo mozda mesto za neki drugi forum ali recite uporedni primer razlike klavijature sa jednom i 2 osovine u smislu da su dvoosovinske po mnogima bolje klavijature za sviranje. Kakvo je vase misljenje da li su bolje i zasto i da li mogu da se jednoosovinske klavijature dosteluju na nivo dvoosovinske? Jeste li na primer mogli napraviti od Supitine klavijature efekat kao na Guerrini?
Slažem se s vama Koca!
Fiziku pustio fizičarima.
Mi možemo zaključivati samo na bazi iskustava.

S obzirom na iskustvo osobno smatram da što se tiće brzine tastature nema pravila da su brže one s dvije osovine od onih s jednom osovinom.
Jedna komparacija!
Hohner Gola napravljena je s tastaturom na jednoj osovini(barem oni stari legendarni modeli spomenute harmonike iz 50. i 60. godina). Sve legendarne Scandalli Super VI i Settimio Soprani Artist VI od prve do posljednje su napravljene na dvije osovine i to na poseban način kao što ih više nitko ne radi.
Takve tastature je i Guerrini stavljao na svoje kabinske harmonike, S-2, S-3, S-4, S-5 i President, dok ih je imao. Sada se takove tastature više ne rade pa ih nije moguče nabaviti.
Upravo spomenutu Hohner Golu karakterizira ekstra brza tastaura dok nam je poznata činjenica da legendarne Super VI i Artist VI imaju tu manu da kod velikog broja primjeraka tastatura nije adekvatna, spora je, zamara ruku.
Nedavno sam radio nešto na jednoj dalapi koja je po mojoj procjeni bila ispod 1968. godišta koja je imala tastaturu brzu ko mitraljez. Harmonika je bila na jednoj osovini.
Mislim da je spomenuta komparacija dobar primjer da demantira spomenutu tezu kao pravilo!

Iz ovoga se da zaključiti da bi se lijena jednoosovinska tastatura mogla "ubrzati".

Što se tiče Weltmeister Supite, ona ima drugačiju izvedbu tastaure sa drugačijim oprugama. Ako se na postojeću tastaturu postave adekvatne opruge u odgovarajuči položaj, efekat bi morao biti postignut.
Nisam to radio i nemam iskustava s time.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: omeksavnje tipki

Post od Koca »

Dane, ako ste i harmonikas onda jos bolje `ajde kada ste se vec prvi javili kakva su vasa iskustva sa stelovanjem jednoosovinskih klavijatura znaci isto pitanje koje sam postavio Ivanu Petrovicu tj svi koji hoce neka se izjasne ali samo oni koji su radili, ne oni koji su culi po sistemu rekla-kazala.
Ima li istog efekta kod jednoosovinske kao kod dvoosovinske ako dobar majstor uradi ili ipak nemoze da bude isto?
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: omeksavnje tipki

Post od dane servis »

Princip vesanja dirke i na jednoj i na dve osovine je isti,bitno je da je cesalj dobar da nema lufta a sto se tice hamonike sa dve osovine.one su camo prakticnije,nista bolje po pitanju same tehnike.Ma ljudi da se ne zamajavamoima presudnijih stvari kao sto sam spomenuo cesalj prednji i zadnji,prednji je osovinski gde morra naleci zabica bez lufta i zadnji usmerivac dirke takodje da nema lufta da nebi doslo do bocnog zaustavljanja.Moguce su i druge teorije ali godinama radim sa ovom praksom i to je sve ok.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: omeksavnje tipki

Post od Koca »

Prizeljkivao sam da dobijem bas ovakve odgovore.

A sto se tice Supite veoma mi se svidja njeno resenje klavijature jer osovina ide kroz plasticni prsten koji je usadjen u dirku te je drvo ne moze stegnuti osovinu kad malo popije vlagu i nabubri, a mali cesalj kod opruge se moze veoma fino podesiti da nema lufta niti da previse cese dirku. Imao sam Supitu i trebao sam joj jos malcice opustiti opruge pa posto to ipak nisam uradio dovoljno prvo cu kriviti sebe pa posle opruge, mrzelo me 2x da je skidam cinilo mi se da je super a nije bas. Takodje mi se svidja i to sto se pola izvlaci od gore a pola od dole. Zato me i interesovalo da li ima mogucnosti da se uradi savrseno posto je jedna osovina.
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: omeksavnje tipki

Post od dane servis »

Koco odlicna je mehanika na supiti cak sta vise crne dirke su brze na jednoosovinskoj harmonici,a sto se tice tvrdoce izgrifuj opruge na unutrasnju stranu dirke i moras imati dinamometar da bi ravnomerno podesio otpor dirke.Ovaj proces trazi vremena i strpljenja.
Odgovori