Materijali harmonika?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
old_school
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 20 Dec 2012, 00:06

Materijali harmonika?

Post od old_school »

Pozdrav!


Moze li mi tko reci,od kakvog drveta se radi šasija harmonika,od cega se mijeh radi,od cega piskovi,od cega klapne,od cega oni filcevi na klapnama,od cega dirke(plastika ili drvo?),od cega ma sve sto vam padne na pamet a znadete slobodno napisite???Koja je dubina dirke kod jednog settimio soprani artist 6,a kakva kod nekog presidenta ili scandalli-a...pisi teo o svemu vezanomu za tehnicke mjere harmonike...
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Materijali harmonika?

Post od ssokac »

Ajoj,kolko pitanja..
Prave se iz svacega,zato su im i razlicite i kvalitete i tezina.
momoze
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 19 Jan 2012, 11:31

Re: Materijali harmonika?

Post od momoze »

Ma tesko ce ti to neko reci kako kaze kolega razliciti materijali razlicite harmonike , ja sam neznalica po tom pitanju, morao sam mijeh jednom malo popraviti i vidim da su tu prisutni karton oblozen platnom ,coskovi su od tanke janjece kozice cini mi se te neke keper trake mislim da je to ili nesto slicno tome, tipke to je aluminijum i drvo mislim da je lipa , e sad oklop i faseni to ne mogu ni nagadjati i razliciti su da li se ide istom logikom kao recimo kod violina pa da se koristi javor ne znam .Ja bih voolio ako mi neko moze reci da li ima na podrucju bivse Juge neka prodavnica rezervnim djelovima ili se to samo uzima u Italiji zaista je tesko doci do rez dijelova .

pozdrav
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Materijali harmonika?

Post od ssokac »

Nema vise ni tvornica ni trgovina ex-yu gdje se to moze kupit.
Ima kolko znam samo Menges,oni prodaju djelove samo za Melodije al jako deru.
Sve propalo pa i to,kome sta treba mora preko grane,od improvizacija nista!
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Materijali harmonika?

Post od ssokac »

Zaboravio sam,i da ima neka trgovina to je ko da se trazi neki dio za nesto sto se odavno ne proizvodi a i kad se proizvodilo stavljano je ovo i ono od raznih proizvodjaca pa opet nije isto.
Mozda bi se isplatilo reskirat samo za potrosni matrijal i to je sve sto se moze pripasivat makar i tog ima puno sorti i kvaliteta pa se mora znat sta je sta.
I naravno,treba to znat postavit na harmoniku,puno ih je probalo pa nije islo.. :pudc8:
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Materijali harmonika?

Post od dane servis »

Najcesci materijal koji se koristi je tvrdo drvo,a to je bukova sper ploca.Sada se koriste tehnike sa mekim i lakim drvetom,ali presvucen sa bukovim furnirom lakirani u vise slojeva.Weltmeister je otisao dalje pa tako unutrasnjost korpusa umesto furnira stavlja plastiku tako da dobijaju hak i zvonak zvuk.
gm2015
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 27 Dec 2015, 00:59

Re: Materijali harmonika?

Post od gm2015 »

Znam da bolje harmonike koriste orah za dirke i delove za centriranje dirki. Kuciste harmonike je najcesce kvalitetan sper. Neke harmonike imaju kabine (rezonator)od mahagonija.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Materijali harmonika?

Post od alibaba40 »

Prave Harmoike koje su nekada bile kvalitetne pravile su se od ruzinog drveta cudno ali istinito :svirac:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Materijali harmonika?

Post od dugmetarac78 »

alibaba40 napisao:Prave Harmoike koje su nekada bile kvalitetne pravile su se od ruzinog drveta cudno ali istinito :svirac:
Svaka cast legendo, istina ziva. Malo ko to zna, osim graditelja. :pozdrav:
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Materijali harmonika?

Post od kompozitor »

alibaba40 napisao:Prave Harmoike koje su nekada bile kvalitetne pravile su se od ruzinog drveta cudno ali istinito :svirac:
To je, u stvari, palisander.

Ja imam dve Harmonike od pre 2. sv. rata. Mislim da su pravljene od javora i smreke, ali nisam siguran.

Ne znam zasto ljudi daju hiljade evra za instrumente od sperploce, bukve i plastike?! Mogu imati basa, mogu biti glasne, ali ne mogu imati lep zvuk.
Odgovori