Upravo servisirana harmonika i problemi

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
KadneObi
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 28 Avg 2013, 16:09

Upravo servisirana harmonika i problemi

Post od KadneObi »

Zdravo drustvo.

Skoro sam kupio harmniku I servisirao je kod prilicno popularanomg I reputabilnog majsotra. Dakle, nove kozice, vosak, tuning itd. Basovi isto tako.
Ispocetka nisam bio bas zadovoljan sa radom I primjetio sam sitnice. Recimo gusi tun ovdje, nema tona tu, dupli ton ondje itd, tisi clarinet itd. Reklamirao sam naravno.
Sad imam jos jedan veci (cini mi se problem):
Harmonika je 4-glasna sa kabinom. Na 3 glasa - LMM na sredini klavijature, kad se mijeh uvlaci - tonovi zvuce kao da su "prolupali". Kao da se mijenja frekvencija zvuka. Na nekim tonovima za pola, a nekim I za ton. Sto je jaci pritisak mijeha, to je problem veci. Klarinet I Picolo su ok (H).

Sta mislite?

Vec sam obavijestio majstora I nosim je nazad ali me zanimaju I ostala misljenja.

Unaprijed hvala
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Upravo servisirana harmonika i problemi

Post od alibaba40 »

Pozdrav prijatelju i ja sam imao takvih problema i vrlo dobro znam kako ti je.Jedino sto ti mogu reci harmoniku u jednu ruku sjekiru, noz, ili pistolj u drugu ruku
i pravac majstoru natrag,dok ne zavrsi ne odlazi.Pozdrav
mamula
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 16 Jun 2011, 07:57

Re: Upravo servisirana harmonika i problemi

Post od mamula »

Nije lose da kazes o kom se majstoru radi! Da se ne bi i drugi clanovi foruma opekli. Ovo sto ti je rekao alibaba pije vodu:-)
KadneObi
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 28 Avg 2013, 16:09

Re: Upravo servisirana harmonika i problemi

Post od KadneObi »

Ma nema problema.
Ako ko servisira u Chicagu - samo javite!

Odnio sam je nazad I popravio. Kaze da se jedan set glasova odvojio (popustio).
Sad sviram I opet gusi neke tonove pogotovu u Basoonu.

E izem mu misa, stvarno me nervira!
Akkordeon Service
Nema harmoniku
Postovi: 14
Pridružio se: 01 Feb 2014, 09:02

Re: Upravo servisirana harmonika i problemi

Post od Akkordeon Service »

Poslije takvog generalnog zahvata normalno je da se pojave neke anomalije.Zasto,pa harmonika je u principu ponovo kao nova,znaci tvrde kozice,novi vosak itd.Sto je jako bitno prilikom stimanja se moraju svakako justirati tonovi tj. jezičci.Desava se i to da nakon godina cak i nitne neznatno popuste,sto moze isto velike probleme raditi.Kpd stimanja se isto mora paziti da se ne vrsi veliki pritisak na jezičke sa turpijama kojekakvim.Zna se koje se turpije koriste,ali problem je sto jedna kosta 50-60 € pa mnogi to zanemaruju.Bitno je da se harmonika poslije takvog zahvata svira vise u masteru kako bi se svi tonovi jednakomjerno razgibali,tj.da nove kozice postanu fleksibilnije i lakse se dizu zbog propustanja zraka.Moze se desiti i kod najkvalitetnijih tonova da tek nakon nekog vremena popuste,tj da se ponovo malo rastimaju sto je isto normalno jer se prilikom brusenja mjenja svojstvo materijala.Ne desava se cesto,ali moguce je.Sto je jos bitno.Jako je bitna kvaliteta voska.Vosak mora biti fleksibilan zbog vibracije tona.slikovito.Uzmes komad lima i drzis ga cvrsto u ruci,lupi po njemu on daje tupi ton,ako ga ipak samo stavis na dlan i lupis on ce zvoniti.Tako je odprilike i ovdje sa tonom.Mozda ce netko reci vidi i ovaj pametuje sad i brani one klosare sto uzmu lovu ,a ne urade nista.Naravno ima i takvih,ali ima puno stvari na koje ni mi kao serviseri ne mozemo utjecati nazalost.Nadrobio sam sam neke stvari,ali ima toga jos ohoho.

Necu vise gnjaviti,ali ako se takve stvari dese,ne treba odmah panicariti.Sigurno da je bolje da ih ima sto manje,ali ipak se desavaju.
Sjekire,pistolje i nozeve ipak ostavite sa strane jer svaki serviser koji to zna mora vas upozoriti na neke stvari prije nego sto je bilo sto poceo raditi.a naravno mora biti spreman da poslije zavrsenog rada isto tako bude karakteran i ispravi svoje greske ako zna!!!!

Uzivajte
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Upravo servisirana harmonika i problemi

Post od dane servis »

Ja bih se malo nadovezao na koleginu kondtataciju.Greske su sasvim moguce ali ne velike,zato ja praktikujem da posle ciscenja i stimovanja ostavin harmoniku kod sebe 5 danaduze dabih svaki dan isprobavao da li je sve u redu.Sto se tice gusenja tona ukoliko vec taj ton svira,verovatno nike dobro odredjen korak a ni kalibracija peceta ili je perce ostalo potopljeno pa je moguce da se uopste ne javi zvuk,mada tu moze da se desi pogotovo na unutasnjim kozicama peh,da podje vosak i da je zalepi ili da kozica dokaci zid fasena,a moze da podleti pod perce tunka voska da se i ne pimeti i zaustavi ton,to je ipak velika filozofija i za dobrog majstora mora da stoji veliko iskustvo,i bez obzira na sve instrument mora da se radi pazljivo i onda je efekat opet u zavisnosti od kvaliteta instrumenta,veliki.
Odgovori