problem sa zvukom pri skupljanju meha

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
VUCKO-91
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 06 Feb 2014, 20:41

problem sa zvukom pri skupljanju meha

Post od VUCKO-91 »

Pozdrav svima na forumu! Pre nedelju dana sam poceo da ucim da sviram harmoniku, tako da se ne razumem bas najbolje u instrument, al umem da vam opisem problem.
Naime, imam neku staru skolsku harmoniku, pise na njoj MUZICKA NAKLADA, ako vam to nesto znaci, a problem je u tome sto kad skupljam meh, zvuk je dosta drugaciji od onog
koji dobijam kad sirim meh, ton je u redu, ali je duplo tise i nekako drugacije(kao da sam stisnuo drugi registar). Da napomenem, harmonika dugo nije svirana, jakooo dugo je stajala svuda i skupljala prasinu.
Da li neko zna u cemu je problem i kako se resava ?
Korisnikov avatar
bixic
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 31 Dec 2013, 13:24

Re: problem sa zvukom pri skupljanju meha

Post od bixic »

Da li je to na svim tonovima ili samo na pojedinim?
VUCKO-91
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 06 Feb 2014, 20:41

Re: problem sa zvukom pri skupljanju meha

Post od VUCKO-91 »

Na svim tonovima. Sta god da sviram kad skupljam meh zvuci drugacije.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: problem sa zvukom pri skupljanju meha

Post od petar3petar »

U pitanju su ventili.
Harmonika je dosta stara. Iz vremena je kada su se radili isključivo kožni ventili.
Vjerojatno je godinama stajala u jednom položaju pa su se ti ventili opustili tako da jedni leže na podnici(vanjski ili unutarnji) a drugi vise.
Često se događa da se izvinu svi jer se koža s vremenom deformira.
Ako ventil ne zatvori onaj glas koji ne svira u datom momentu, onda onaj koji svira ima manje zraka pa time titra manjom frekvencijom te daje niži ton...
Jedini način da se ta harmonika stavi u funkciju je promjena svih ventila na tonovima i u primu i u basu.
VUCKO-91
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 06 Feb 2014, 20:41

Re: problem sa zvukom pri skupljanju meha

Post od VUCKO-91 »

@petar3petar hvala na odgovoru!

Posebno sam jos primetio da kad promenim registar (imam picolo, kabina i neki koji je kombinacija ta dva) na kabinu ili kombinaovani, tonovi na prvoj oktavi jako suste, jedva da se cuje.
Na picolo registru nema tog sustanja, samo je zvuk upola tisi kad se skuplja meh (problem koji sam vec opisao).
Da li ima smisla da je cesto sviram pa da se to samo ispravi, jer je i nastalo zbog toga sto dugo nije svirana i stajala je u jednom istom polozaju?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: problem sa zvukom pri skupljanju meha

Post od dugmetarac78 »

Harmonika se mora rasklopiti da se vidi konkretno stanje kako kožica, tonova i celokupne unutrašnjosti korpusa, Kako je i sam gospodin Petrović naveo, moguće je više faktora i uzroka tog problema, pošto je harmonika dugo stajala, najverovatnije je neophodno , sređivanje kožica (ispravljnje ili eventualna zamena) i čišćenje i samim time i doterivanje tonova na određenu frekvenciju. Iskreno jako teško da će se popraviti samo od sebe. :depkvk:
Solomun
120 basova
120 basova
Postovi: 257
Pridružio se: 08 Sep 2013, 18:51

Re: problem sa zvukom pri skupljanju meha

Post od Solomun »

Kupiti novu!
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Re: problem sa zvukom pri skupljanju meha

Post od srks69 »

Solomun napisao:Kupiti novu!
Slažem se, ne mora biti nova ali svakako polovna do 200€ uveliko može zameniti takvu jednu.
Ukoliko je budeš popravljao može lako biti "skuplja pita neg tepsija" :svirac:
Korisnikov avatar
bixic
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 31 Dec 2013, 13:24

Re: problem sa zvukom pri skupljanju meha

Post od bixic »

Ne znam, meni vrag ne bi dao mira, na tvom mjestu ja bih otvorio harmoniku i pogledao šta se desilo. Onda, kad vidiš u kakvom su stanju kožice bar ćeš znati isplati li ti se popravljat ili ne.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: problem sa zvukom pri skupljanju meha

Post od Koca »

Ako je to sustanje zvuk vazduha koji ide uporedo sa tonom onda se treba i automat stelovati. Svi navedeni problemi nece nestati samo sviranjem nego je najbolje odneti kod nekoga ko se razume pa vidi sta ces dalje. Ne moze ti niko ni pored dobre volje dati tacnu dijagnozu problema dok ne proba i pogleda harmoniku.
Odgovori