Tipke nisu poravnate, šta se desi?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od dugmetarac78 »

Moraš naći mesto gde su se savile poluge i tamo ih ispraviti, tj. vratiti u prvobitan položaj, to uglavnom zahteva i skidanje registara, jer se obično povije blizu osovine, pazi da ti ne pobegne iz centra i da se klapne ne pomere sa svog položaja, jer ćeš dobit ravnu tipku, al izgubit dihtaciju na njima i "prosvirat" će.
PS. Taj aluminijum lako puca. :svirac:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od petar3petar »

Budući da je harmonika kabinska lako je moguće da pri povratku obije klapne ne legnu jednako pa neće dobro dihtati.
Osim toga, budući da je aluminij bio jako savinut, bilo bi potrebno ojačati ga na mjestu savijanja da s vremenom ne bi došlo do pucanja "radilice". Sanacija takvog kvara znatno je zahtjevniji zahvat.
Djani
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 06 Mar 2014, 20:50

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od Djani »

Nazalost nisam uspio nista vise,tako da je i dalje na onih par milimetara,jednostavno ne mogu da nadjem tu deformaciju poluge. :? imam neke fotografije,ali ne vidim ovdje kako da ih ubacim u poruku..
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od dugmetarac78 »

Moraju registri dole, da se vidi, jer to je teško uočiti kad su registri na harmonici jer obično se saviju negde ispod njih, a i nemožeš raditi kad su registri na njoj jer smetaju, ja za to koristim poseban alat, takozvane ključeve koje se uglavnom prave u kućnoj radinosti. neznam kako bih ti mogao pomoći ovako na daljinu, al bolje pitaj ako budeš radio, nego da zabrljaš.
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od ssokac »

A ljudi moji,stalno isto..
Svi bi majstorisali,ovo nije popravak koji moze svako sam resiti.
Savice se poluga kako netreba jer se to nezna i curit ce zrak kroz klapnu.
Moze se lako desit i da se poluge odvise priblize pa klapna od polutonova zapinje ako je izvedeno da su iste visine kad otvaraju.
Sve je to divno i krasno,nema se para ali vidim da svaki cas neko nesta sam isprobava pa na kraju bude ku... od svega!
Djani
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 06 Mar 2014, 20:50

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od Djani »

Skinuo sam ja registre i pregledao,jedino da vam posaljem slike na mail. Prijatelju nije stvar u parama,nego u tome sto nemam majstora nigdje u blizini,pa pokusavam sam nesto rjesiti.
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od ssokac »

Da ja imam takav problem a neznam to raditi sigurno se nebi igrao s piginijem jer je to preskupa igra ako ne uspijem.
Napisao bi odakle sam,ima ljudi koji znaju popravljati,mozda i nisu daleko ali se za njih nezna,vec samo za poznate majstore.
Nisam mislio lose a izbor je vas..
Ako ne uspijete svakako ce morat ici kod nekog tko to zna napravit kako treba,sretno!
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od petar3petar »

U Hrvatskoj postoji HP-Expres, City Expres, DHL i drugi koji vrše jeftino dostavu od vrata do vrata.
Slanje harmonike mase do cca 15 kg u dva smjera stajalo bi oko 150-200 kuna.
soloymi
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 18 Mar 2019, 20:49

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od soloymi »

Postovanje, imam Guerini Superior 2. Dirke su malo raklimane pri dnu, setaju levo desno. Malo vise crne nego bele.
Da li se to moze popraviti i koja je procedura. Rado bih odneo kod majstora, ali zivim u inostranstvu a neznam bas nijednog dobrog majstora u okolini. Hvala
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od Koca »

Soloymi!
Tvoj problem je resiv ali se skidaju registri pa se klavijatura mora povaditi i veoma uspesno se moze odraditi, pozdrav.
Odgovori