Sopran registar ?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
šumadinka
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 26 Mar 2014, 18:57
Lokacija: Zagreb

Re: Sopran registar ?

Post od šumadinka »

Ako mislite na šibere koji otvaraju rupe za ton,one rupe sto su s druge strane faseni,to je aluminisko,kao i na samom automatu na registrima. Pozdrav
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Sopran registar ?

Post od dugmetarac78 »

Gospodin Petrović sigurno misli na "narandžastu plastiku" (kutak za majstore) i upravu je, ali i to sam uspešno radio, istina nije tako jednostavno ali je izvodivo.
šumadinka
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 26 Mar 2014, 18:57
Lokacija: Zagreb

Re: Sopran registar ?

Post od šumadinka »

stvarno ne znam na sta tocno mislite vise,ako mislimo na isto onda je aluminisko,ako i nije znaci nije neki problem to napraviti @dugmetarac78?
lijep pozdrav :)
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Sopran registar ?

Post od dugmetarac78 »

Sigurno znaš skinuti deklu harmonike jel??? E pa kad je skineš onda zaviri tamo gde su registri, znači sa one strane ispod dekla imaš takozvane klizače registarakoji se nalaze iza tipki registara i na njih su pričvrščene četiri nazovimo ih žice ili poluge koje vode do patosa ili ti preciznije do kućice registara na patosu (deve na prim, a dve na kabinske kućice) e sad ti klizači koji se pomeraju kako menjaš registre (gurači poluga iliti žica) dali su metalni ili plastični?????
šumadinka
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 26 Mar 2014, 18:57
Lokacija: Zagreb

Re: Sopran registar ?

Post od šumadinka »

ako sam dobro shvatio onda je to to?
Slika
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Sopran registar ?

Post od dugmetarac78 »

Da to je to, i aluminijumsko je koliko vidim, što je dobro jer je ipak lakše odraditi a da bude kvalitetno odrađeno.
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Sopran registar ?

Post od ssokac »

Vidio sam par takvih harmonika,neko je to pravio po sistemu delicije i uglavnom njenih djelova.
Znam jednoga koji je skoro 20 g mislio da ima dalapu i masno ju platio pod nju.
Standard kod delicija je plastika ispod plocica registara,bolje da je alumonij kako pisu prethodnici.
Da ja to mislim prepraviti izbacio bi isto pikolo,neznam ko ga tolko svira pa je izvucen posebno a sopran je uglavnom sakriven.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Sopran registar ?

Post od Koca »

Moje iskustvo u vezi plasticnih subera je da sam na 2 Delicie modifikovao registre i posto je jedna od njih u mom mestu na kojoj su izvrsene modifikacije na 3 registra lepljenjem plastike i posle godinu dana univerzalni lepak odlicno drzi a vlasnik harmonike je moj kucni prijatelj koji je cak svira u kafani na suvaka. Znaci godinu dana vec drzi bez problema.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Sopran registar ?

Post od petar3petar »

Onda to treba napraviti tako.
Sada se vidi da nije u pitanju plastika već aluminij što je lakše i kvalitetnije izvesti.
brevetto
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 22 Jan 2014, 15:16

Re: Sopran registar ?

Post od brevetto »

Nedavno je g. Petrović rješio sličnu situaciju kolegi na Paolo Soprani Super paolo 2. Ona ima 13 registara ako se ne varam, ali serijski nema izveden sopran što moj kolega obožava. Imala je izveden onaj OBOA registar (sopran+piccolo) koji mu je nepotreban. Sad na toj tipki otvara samo sopran. :cool:

:svirac:
Odgovori