Idealna dubina dugmeta u primu?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
radić
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 10 Jun 2014, 16:46

Idealna dubina dugmeta u primu?

Post od radić »

Vlasnik sam harmonike Dallape 993/a i nedavno sam uradio generalni servis (čišćenje,štimanje,tapaciranje klapni,postavljanje novog filca ispod dugmića) imam utisak da je ostala preduboka. Prije servisa sam imao taj problem, ali sam mislio da je to zbog starog filca na klapnama, (spužvasti filc stavljan na klapne harmonika iz 60tih) ,i spljoštenog filca od dugotrajne upotrebe ispod dugmića. Nisam u situaciji da izmjerim dubinu dugmića na vrhunskoj harmonici poput prezidenta i sl., jer je niko u mom okruženju nema, pa molim da mi odgovorite na moje pitanje.
Unaprijed zahvalan!
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Idealna dubina dugmeta u primu?

Post od restaurator »

Idealna dubina je 4mm. Pozdrav.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Idealna dubina dugmeta u primu?

Post od Koca »

To bi trebalo biti fabricka dubina i kod klavirnih i kod dugmetara. Zna li neko podatak kod klavirnih Guerrini koja je propisana visina crnih dirki u odnosu na bele? I tu sam video razna odstupanja cak do 2-3 mm gde visoke crne dirke saplicu prste.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Idealna dubina dugmeta u primu?

Post od dugmetarac78 »

To ako se već radi, na harmonici, onda se radi po želji vlasnika, jer tako je naj optimalnije, da se našteluje po "ukusu" onoga ko svira, nevalja kad je preduboka, ali nevalja ni ako je jako plitka klavijatura, jer samim tim i manje otvara klapnu što rezultira manjim protokom zraka i tišim tonom, jer je putanja aluminijumske radilice manja. Crne tipke se spušraju takođe po želji u odnosu na bele, na ne zapinju prsti, tako da tu cifre i neznače toliko koliko to dali nam klavijatura "leži"pod rukom ili ne.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Idealna dubina dugmeta u primu?

Post od Koca »

Slazem se sa tobom, nego me ineresuje kako ih proivodjac pozicionira bez narudzbine po zelji. Znaci koliko su bile izdignute kod original harmonike u prodavnici? Mogu ja i na mojoj Guerinki sada izmeriti visinu ali sam vidjao i vislje za nekih 2 mm a i neznatno nize crne dirke u odnosu na moju. Radi se o polovnim harmonikama koje su razlicito eksploatisane.
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Idealna dubina dugmeta u primu?

Post od dane servis »

Sto se tice hoda dugmettj. poluge dirke,iskljucivo zavisi od debljine filca na srednjoj letvi,pod uslovom da su panjici standardno poravnati,takodje dubina dirke na klavirnoj harmonici zavisi od debljine filca ispod cela dirke jer je taj filc zaustavni.Visina dirke mora biti u ravni stranica diskanta,nikako vislje ili nize,a visina crnih dirki se steluje grifovanjem,to svaki majstor zna.
Odgovori