Kako napraviti harmoniku

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od Koca »

Koliko sam zapamtio bese da radis u 2 primerka zbog mogucnosti da se podkrade neka greska, pa eto mogucnosti ako je to tako da uradis obe verzije kao auto sa 3 i 5 vrata. Na kraju kad probas i videces da li ces ubuduce raditi obe verzije ili jednu od njih. Eto ako sam nesto ti pomogao sa predlogom drago ce mi biti, pozzz.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Danas pregitovani korpusi i ulepljena daska desnog korpusa.

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Sutra ide smirglanje i priprema za celuloid

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Zaboravi da pojasnim da se od ove faze bitno razlikuje dalji nacin gradnje u odnosu na klasicnu harmoniku sa fasenima. Definitivno sam prelomio sto se tice nacina gradnje. Preovladalo je da obe strane budu elektronika. :roll:

Obzirom da u desnu stranu u ovom slucaju ide elektronika, zvucnik, mehanizam dinamike, senzori .... na mesto gde bi trebalo da dodju faseni sam ugradio josh jednu dasku da bi zadihtovao meh prostor.

Trenutno se na fotkama to mozda i ne vidi bash najbolje ali ce za koji dan biti mnogo vidljivije. Cim pocne montaza unutrasnjih elemenata.

Prva elektronika ce biti uradjena kako sam zamislio ali sam ostavio dovoljno mesta da bi se ista mogla nadograditi semplerom ili modulom nekog aranzera ..... :zbunjen:
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od dane servis »

Ja pazljivo pratim ovaj rad,i u kontaktu sam sa gospodinom Zivicem,ovo ce biti prva virtualna harmonika na nasim prostorima.Velika stvar sto ce na klavirnim harmonikana biti ugradjen transpozer na dohvat prsta u sviranju,tako da ce tezgarosima dosta olaksati momentalno transponovanje virtuoznih numera.
accordion-love
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 16 Mar 2013, 02:30

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od accordion-love »

Zdravo!
tema je jako interesantna, ma da sada, kad je stvar potpuno skrenula u "elektroniku", više nije jasno: šta če ova harmonika imati (odnosno pružiti), što Roland V-Accordion već nema?

A u vezi sa transpose-om: na svakom modulu, koji ima korisničku memoriju (USER MEMORY, PERFORMANCE MEMORY, PANEL MEMORY, PANEL REGISTRATION,...ime zavisi od firme) i mogućnost dodatne pedale (Korg i5M sa EC5 ili Korg i40M sa EC5 ili slično) , može se jednostavno napraviti momentalno transponovanje - pogotovo još lakše nogom, kad su ruke "potpuno zauzete"...
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

accordion-love napisao:Zdravo!
tema je jako interesantna, ma da sada, kad je stvar potpuno skrenula u "elektroniku", više nije jasno: šta če ova harmonika imati (odnosno pružiti), što Roland V-Accordion već nema?

A u vezi sa transpose-om: na svakom modulu, koji ima korisničku memoriju (USER MEMORY, PERFORMANCE MEMORY, PANEL MEMORY, PANEL REGISTRATION,...ime zavisi od firme) i mogućnost dodatne pedale (Korg i5M sa EC5 ili Korg i40M sa EC5 ili slično) , može se jednostavno napraviti momentalno transponovanje - pogotovo još lakše nogom, kad su ruke "potpuno zauzete"...

Generalno nisam odustao i od varijante sa klasicnim fasenima no, u ovom trenutku sam se opredelio za varijantu ciste elektronike samo radi brzine zavrsetka prvog modela. Na elektronici ima jako puno da se radi pa sam iz tog razloga privremeno krenuo u ovom pravcu. Takodje sam delom zbog finansija, delom zbog brzine odustao od klavirne varijante. Bar za sada.

Cim se potvrdi da je mehanika dirki, konstrukcioni segmenti, prakticnost u radu i svashta nesto ok..... tek onda se vracam na pocetak i radim jednu klavirnu sa fasenima i jednu dugmetaru te varijante.

U odnosu na Rolandovu V harmoniku, koju uzgred nisam video uzivo..... cu svakako imati drugaciju klavijaturu, odnosno mehanika ove koju radim ce biti vrlo slicna klasicnoj (osecaj na ruku, lakoca sviranja...) a po meni najbitnija prednost je da je ovo sto pokusavam domaca harmonika. Nadam se i vrlo kvalitetna.
Sam zvuk ce biti verovatno losiji od Roland harmonika iz razloga sto cu ugraditi single cip sa mnogo manjim mogucnostima. 64 polifoni i general midi 1 instrumentima koji u prvoj varijanti verovatno nece imati varijantu spoljnih semplova. Svakako da se kasnije sama elektronika moze zameniti varijantom xxx ..... koja ima to i to ..... itd.

Obzirom da ce biti i dosta laksa od klasicnih harmonika mislim da ce biti odlicna kako za vezbanje tako i za svirku.

Napominjem da nisam harmonikash (veoma malo iskustvo u mladim danima sa svirkom na klavirnoj), i nemam iskustva u ovoj gradnji instrumenata ali se trudim da ono sto radim uradim sto bolje znam. Savetujem se sa puno drugara iz ove oblasti i od svih prihvatam i uzimam u obzir njihova iskustva i predloge.

Licno mislim da cu uspeti u ovom projektu a sam kvalitet svakako da necu moci proceniti ja nego svi oni koji budu probali uzivo. Ja jedino mogu da se potrudim da uradim jednu prezentaciju negde u Beogradu i jednu negde juzno..... Kraljevo, Cacak il gde god, pa da vise muzicara proceni da li ovo valja ili ne.

Cak i da projekat ne uspe...... tokom svog ovog vremena naucio sam puno toga iz jedne nove oblasti sto ne moze biti loshe :ijuju:
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od dane servis »

Transpozicija treba da bude po meni na dostupnom mestu,a posto ce ova harmonika imati daljinski prenos najefikasnije bi bilo ugraditi sa bocne strane diskanta npr. gde stoji master registar kod klavirskih harmonika,i to da dva tastera za =+ i - (up-down) budu po 5-7cm duzine radi lakseg rukovanja.Sto se tice kvaliteta zvuka,to nija nikakva problematika,ako uzmete da jedan total sempler kojeg su kreirali bugarski elektronicari,nema neke jake performanser,koristi wav lupove koje na pc. mogu da srede kako vole.Po meni je veoma bitno da je lup 24.bitni i da uredjaj ima procesor koji ga podrzava kao i latencu da svede na nulu,sve je ostalo stvar kvaliteta lupa.Kada sam spomenuo total sempler,to je sprava malih dimenzija i vrlo jeftina,cena joj je oko 300 evra,sto znaci da bi se napravila netreba mnogo novca.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Konacno spremno za celuloid.

Danas sam osmirglao leve korpuse. Doterao sve spoljne uglove tako da je sve spremno za sutrasnje presvlacenje celuloida.

Napravio sam oko 200 grama celuloidnog lepka. Priblizne gustine kao mleko. Probao kako lepi i .... prezadovoljan. Jedino sto nikako da zadihtujem flashu za kompot sa metalnim zatvaracem. Konstantno se oseti aceton u prostoriji. Probacu da ozgo stavim AL foliju pa da onda preko toga zavijem cep.

Veceras cu postaviti fotke pripremljenih korpusa.
Odgovori