Kako napraviti harmoniku

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

E sad par dana malo odmora pa ide celuloid na desne korpuse :svirac: :svirac: :svirac: :ijuju:

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Odmor iz malo opravdanih razloga :(

Trenutak nepaznje i vec problemi...... Ali... na kraju ce sve to biti dobro. Zavrsice se sa kojom belegom i malim produzenjem gradnje.

Znaci, Pazite kad radite da ne prodjete kao JA :cool: :cool:


Slika
GueriniSuperior3!969
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 08 Nov 2014, 21:55

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od GueriniSuperior3!969 »

g dine zivicu lepo je to što radite ali ste sve upropastili elektrikom šta će vam to pozz
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od ssokac »

Pratim temu od prve faze,ovo od samog pocetka kako g. zzivic radi treba postovati i nije nimalo lako.
S druge strane vecina nas ovamo pristalica smo klasicnih harmonika.
Uz iskreno divljenje oko izrade nekako mislim da je malo oslabilo zanimanje kad je pocelo sa elektronikom.
Mada ni ovo nije jednostavno vjerojatno je ipak jednostavnije od klasicne pa se g. zzivic odlucio za to..
Rado bi mnogi pa i ja vidili kako bi se dala izraditi klasicna od pocetka do kraja.
Nadam se da nece zamjeriti.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Pre svega Srecna nova godina svima koji prate ovaj forum, puno zdravlja i veselja.

Evo josh jednom da pojasnim deo postupka kojim idem u ovom projektu.

Svakako da ovo nije mali projekat koliko god to mozda nekome izgleda lako i jednostavno. Ponekad, neki segment radim po 3-4 puta iz pocetka sve dok ne budem zadovoljan. Crtanje na ekranu je jedno a kad se to krene raditi tek tada se cesto otkriju mane ili teskoce izrade u uslovima koje ja imam. Nekada je izrada nekog dela skoro nemoguca ili je potrebno napraviti celu novu masinu sa kojom mogu da obradim neke detalje. Trenutno pravim masinu za termoforming da bi njome mogao da uradim serijski registre za levu i desnu stranu. Obzirom da trenutnp radim dve harmonike a mozda u buducnosti bude jos koja onda mi se vise isplati da napravim celu masinu za termoforming nego da radim pojedinacno registar po registar na cnc.

Ujedno ..... tom novom masinom cu moci praviti i registre za ostale majstore kojima cesto treba model za neku staru harmoniku koja se vise ne radi .....

Ovih dana sam josh i usporen time sto sam povredio prste desne ruke a i radim paralelno na josh jednom lepom projektu. Nije za ovaj forum ali evo jedne fotke tek da vidite o cemu je rec.
Kako ono kazu ... jedna slika 1000 reci :cool:

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Dakle ... gde ono stadoh.....

Projekat oko harmonike je veoma kompleksan i definitivno moram raditi segment po segment. Trenutno razradjujem i mehanizam leve ruke i mehanizam sa polugama desne ruke.

Sve vreme dok to radim pokusavam sto vise da uprostim taj mehanizam i zbog eventualnih kasnijih popravki i zbog pouzdanosti u radu. Svi segmenti koje trenutno radim ce se kasnije moci koristiti u drugim projektima koji po prirodi izrastaju iz ovog prvog i osnovnog projekta sa harmonikom. Odnosno .... Cim zavrsim prvu fazu i kompletiram ove dve harmonike onako kako sam zamislio verovatno cu uraditi i nekoliko podprojekata slicnih instrumenata mnogo savremenije izrade i za specificne situacije. Iznecu pred kraj ovog projekta neke ideje da bi se i ostali mogli ukljuciti u prokomentarisati no... trenutno je rano za sve to.

Klasicne fasene svakako ugradjujem u neku od sledecih koju budem radio i trenutno sam u nabavci kvalitetnih tonova. Ali zbog finansija..... malo to sporo ide. Trenutno sam nabavio I klasu za dva fasena i josh da stignu kompleti za kabinu..... i tek onda mogu da se dalje pozabavim time. Dotle da ne bi cekao ..... idu svi segmenti koji nisu vezani za fasene.

Paralelno dok crtam i uproscavam bas mehanizam, raim i na 24 bitnom sampleru, digitalnom multitrack snimacu i ostalim segmentima elektronike. Stigao mi je dobar deo delova za to ukljucujuci ARM M3 controler koji bi trebao to sve da vozi veoma dobro. Ovih dana ocekujem i deo opreme za bezicni midi prema napolje i josh ... svashta nesto ....
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Takodje, svaki cas prepravljam desnu deklu. Uklapam lagano tastere koji su mi potrebni za funkcije koje treba da ima takav instrumenat. Dekla lagano dobija sve priblizniji izgled. Napominjem da SARA slicna GUERRINI verovatno nece ici. Ona je trenutno tu da se dobije bolji osecaj celog oblika....

Slika

Takodje.... trenutni materijali i boje su samo radi boljeg uocenja nekih detalja. Harmonika ce biti crna sa mozda nesto malo zutih ili belih linijica .....

Obzirom da je stvarno ovo veliki projekat molim Vas za malo strpljenja. Ovo radim iz hobija i verujem da ce na kraju to sve jako lepo izgledati. Koliko ce izmena prvi model pretrpeti .... nadam se sto manje ali .....

Takodje, sve sugestije koja sam do sada imao sam svakako uzeo u razmatranje. Takodje cesto kontaktiram drugare servisere harmonika kao i same harmonikase i trazim najbolje resenje za detaj koji mi je problematican.
GueriniSuperior3!969
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 08 Nov 2014, 21:55

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od GueriniSuperior3!969 »

iskreno veoma ti je lepo ispalo ali je steta sto nisi pravio akusticnu harmoniku pozz
TriZoNe
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 30 Dec 2014, 21:49

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od TriZoNe »

Ovo izgleda EXTRA
ne mislim da ce elektronika pokvariti ali da ce dati novu dimenziju i veci izbor muzicaru i stvaraocu muzike
SASvim sam siguran
Podrska apsolutna....
Jos ako ti nijedan detalj ne pobegne kako tonski tako i estetski bice to LUDILO
Svaka cast....... Samo napred....
GueriniSuperior3!969
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 08 Nov 2014, 21:55

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od GueriniSuperior3!969 »

ako ti treba pomoc zivicu samo me pozovi druze znam sve ucio sam zanat kod dragija gadzinhanca i kod pokojnog djordjevica i sve znam pozz :svirac:
Odgovori