Kako napraviti harmoniku

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od dane servis »

Druze kako napeduju radovi,dokle si stigao?
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

dane servis napisao:Druze kako napeduju radovi,dokle si stigao?
Malo je zastoj ovih dana. Uradio sam medjuram za rezonator. Deo od tvrdog deo od mekog drveta. Deo na koji se kace zvucnici... Lakirao sam rezonator, ono prvi sloj da bi mogao da uradim gravuru teksta. pa cu danas verovatno josh jednom lakirati zavrsno i ulepiti to sve. Verovatno veceras kasnije okacim josh par fotki.

Malo sam u guzvi sa redovnim poslom pa sam ovo sa harmonikom malo usporio za koji dan. Josh uvek razvijam levu ruku. Nacin kacenja opruga, kontakti... Gledam da pojednostavim sto je vishe moguce a da se kasnije olaksaju eventualne intervencije. Ceo bas mehanizam ne bi trebao da predje 2.5 - 3 cm debljine. Tu sam negde... vrlo blizu...
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Evo to i u slikama

Medjuram na pribliznoj poziciji.

Slika

Slika

Slika

Konektor za flat kablic koji ide kroz meh.

Slika
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od srks69 »

Sve pohvale za ovaj poduhvat i od mene. Predpostavljam da koristite CNC mašinu za modelovanje ove harmonike. Vidim , ide Vam od ruke i 3D modelovanje.
Samo napred....pozdrav.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

srks69 napisao:Sve pohvale za ovaj poduhvat i od mene. Predpostavljam da koristite CNC mašinu za modelovanje ove harmonike. Vidim , ide Vam od ruke i 3D modelovanje.
Samo napred....pozdrav.

Hvala na podrsci.

Radim dugo u SolidWorksu, raznim CAM programima kao i u programima za elektroniku. To mi je uza specijalnost. ALTIUM DXP za stampane ploce itd ....
Ovaj projekat sam cisto ono iz hobija uzeo da uradim a ako se pokaze kao dobro .... ko zna. Mozda preraste i u nesto jace.
U svakom slucaju se trudim da uradim valjano svaki elemenat. Zato mi i ide malo sporije.

Nadam se da cu do nove godine imati na cemu da sviram :svirac:
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Uhhhhhh

Nikako da izadjem iz guzvi pa da nastavim sa gradnjom. :zbunjen:

Josh par dana pa cu valjda uspeti da se vratim na projekat. Do tada ...... malo strpljenja :pozdrav:
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od dane servis »

Druze,vec neko vreme razmisljam da sam napravim cnc glodalicu,mehanika mi je jasna,ali mi trebaju infomacije tipa koliki je korak navojnog vretene jer od koraka zavisi pogramianje vektoa,naavno tu idu step motori,to je sto se tice mehanike, a od elektronoke pogamera to znam da to siguno drzis u malom dzepu.Moram napraviti cnc jer poed klona korpusa dekle bi mogao da rezem za vrlo kratko vreme kao i mnogo drugih stvari.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

dane servis napisao:Druze,vec neko vreme razmisljam da sam napravim cnc glodalicu,mehanika mi je jasna,ali mi trebaju infomacije tipa koliki je korak navojnog vretene jer od koraka zavisi pogramianje vektoa,naavno tu idu step motori,to je sto se tice mehanike, a od elektronoke pogamera to znam da to siguno drzis u malom dzepu.Moram napraviti cnc jer poed klona korpusa dekle bi mogao da rezem za vrlo kratko vreme kao i mnogo drugih stvari.
Dane

CNC se relativno lako pravi. Ima ih puno na netu. Pored CNC-a treba ti i par programa da bi mogao da radis korpuse. Pre svega neki dobar program za modelovanje. ja radim u SOLIDWORKS-u i MASTERCAM.

U prvom se modeluje, crta, proverava, testira ..... a u drugom se priprema gCODE program koji upravlja CNC masinom.

Znaci ... CNC je samo manji deo svega toga. Obzirom da je dekla kod harmonika zakrivljena, treba ti CNC sa 4 ose. Ako te zanima svakako ti mogu poslati linkove ili crtez mog CNC-a kao i sve ostalo sto te zanima.

Ja zurim da izadjem iz guzvi pa da nastavim sa ovim projektom harmonike.
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od dane servis »

Vazi druze kad budes mogao i koliko stignes ti mi posalji na mejl pa cemo se cuti.POZDRAV.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

E lagano se i ovoj guzvi nazire kraj.... Jos dan dva i nastavljam gde sam stao. Bas mehanizam je skoro gotov u racunaru. Za par dana ide probni uzorak da pod rukom osetim kako to izgleda, pa odmah to sve objavim.... :svirac:
Odgovori