Problem sa tonom

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
mategrganja
16 basova
16 basova
Postovi: 17
Pridružio se: 29 Sep 2014, 15:28

Re: Problem sa tonom

Post od mategrganja »

Zvao sam jednog kolegu i nije mogao ici samnom... i ja naivac oso sam -.-''' sad sam bio kod majstora reko je da ima jednog poznanika koji bi mozda htio mjenjat za weltmeister s4 i da je original pa mislim da cu prihvatit ponudu ako ce htjet...
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Problem sa tonom

Post od ssokac »

Ne idi opet sam!
I s4 znaju imati svasta,pogotovo na bas mehanici.
Bude li i ona losa u istom si sosu.
Ovu ce mozda neko htjet sto malo lici na dalapu makar to s njom nema veze ni na bas strani a ako i ta bude budjevina jos ces vise izgubit..
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Problem sa tonom

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju ako ćeš mene poslušat, onda tu harmoniku malo utegni ako je potrebno, i ako ona ima dobar zvuk i mehaniku, jednostavno zaboravi koliko si, i dali si preplatio, nego, vežbaj i sviraj. Jer ako ti odgovara tonski i tehnički što da je daješ za 500 a dao si 1200 eura. Ili da uzmeš neku s4 koja je takođe verovatno u k..cu. i da lupaš lovu za popravke. Znaš kako se kaže...Za prosutim mlekom ne vredi plakati,. :pozdrav:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Problem sa tonom

Post od petar3petar »

Tako je to kada želiš proči jeftino i dobro.
Delicija nije mehanički bila dobra niti kada je bila nova a kamoli nakon preinaka takve vrste.
Za samo nekoliko stotina eura više može se kupiti dobra stara talijnska harmonika koja če odraditi još za tri ovakve.
Stari Supermaestro 15+7 iz prve serije generalno uređen sa novim mjehom.
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Problem sa tonom

Post od restaurator »

To bi morala biti DELICIA CHORAL IV. ( sa sitnim izmjenama, kao sto vidim registar automat je zamijenjen, vjerovatno deklo, i stavljen natpis Dallape.) Imao sam takvu DELICIU u rukama. Najgora kabinska harmonika koju sam probao, definitivno. Rijesavaj se toga. Samo ces davati pare za opravke.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Problem sa tonom

Post od Koca »

Mislis verovatno CHoral VI?
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Problem sa tonom

Post od Tomina »

Momci da ne otvaram novu temu, pa jedno pitanjce.

Imam na svojoj dallapici (r.rad) jedan ton u kabini, znači unutarnji ton u fasenu - koji se onako "mutno, muklo" javi sa zakašnjenjem, tj ne progovari odmah.
Kod jače svirke se to ne osjeti, ali evo kod kućnog vježbanja kad moram tiše da me žena ne izbaci - zna me iznervirat jer se uživim u pjesmu, pa kad sviram jednoglasno uvijek me izbaci iz tempa.
Znači ton kasni, prvo napravi kratki "muuu" pa onda se javi.

E sad, imao sam još 3 takva tona u clarinetu, ali tamo je bila u igri kožica, to sam promjenio i sviraju dobro.
Ovdje sam i skinuo ton dolje, promjenio kožicu i jednu i drugu stranu, stavio novi vosak na taj ton - no i dalje tako svira.

Vidim da ima preveliki zazor perce u odnosu na kučicu od tona, tj kad uspoređujem sa drugim tonovima - vidi se da je perce previše uzdignuto.

E sad, znam da se taj zazor štela, ali tu se nebih htio petljati da ne slomim perce. Harmonika treba sigurno barem manji servis, no kad zaradi onda se i to bude obavilo :D

No imam doma od jedne prijašnje dallape neke tonove, koja mi uvaljena iz Makedonije (neki će se sjetiti koja).
Probao sam lagano perce vijati na ton jednom tonu - pa to je tako elastično, kao da ništa nemože taj zazor poštelati.

Nemojte misliti da se petljam u posao majstora, to nikako ne, jbg ne sviram profesionalno, jedva da sam skupio za harmoniku pare, pa eto dok ne skupim za servis par sitnica sam doma sam otklonio, ostaje mi jedino ovo još ako ću uspjeti.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Problem sa tonom

Post od petar3petar »

Pa sve je napisano.
Treba podesiti zazor između pera i pločice i potom naštimati ton.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Problem sa tonom

Post od Tomina »

ma no, znam to, samo koliko god perce savijam - nikamo se ne pomiče, uvijek se vrati na isto.

A neznam do koje granice se smije savijati. Recimo da sam probao do maksimalno 1cm od vrha gore-dolje pomicati perce.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Problem sa tonom

Post od petar3petar »

Kao i u svakom zanatu, ako želiš nešto naučiti i steći određeno iskustvo mora se dogoditi i dobar broj promašaja ili nekorektnih uradaka.
Nitko se nije rodio da mu je Bogom dano da sve zna i umije(osim nekih koji to samo misle).
Odgovori