Settimio Soprani Artist VI kabina metalna-drvena?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
rale023
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 04 Apr 2014, 02:57
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Settimio Soprani Artist VI kabina metalna-drvena?

Post od rale023 »

Da li neko zna, da li je drvena ili metalna kabina originalne stare Settimio Soprani Artist VI iz '64-'65 godine?
Ili je bilo i jednih i drugih?
Korisnikov avatar
bpodnar
96 basova
96 basova
Postovi: 96
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Settimio Soprani Artist VI kabina metalna-drvena?

Post od bpodnar »

Mislim da sam čuo informaciju da je metalna. Neka ti g. Petrović odgovori, on će znati najbolje jer ih je imao. Inače, koliko sam upućen u konstrukciju kabine, mislim da drvena kabina ne jamči bolji zvuk nasuprot metalne. Dakle, potpuno je nebitno od kojeg je materijala, od drveta ili metala, jer događalo se i događa se da nekome bolje zvuči harmonika sa metalnom kabinom od one sa drvenom, a isto tako i obratno, ali opet majka svih pitanja je što je kome bolje i sa čime usporediti ton? Mislim da se isticanjem vrste materijala od kojeg je izrađena kabina želi brže i skuplje prodati harmoniku jer drvo je po mnogima prirodniji, ugodniji, topliji materijal od metala. Ista stvar se događa sa isticanjem vrste materijala u izradi fasena tzv. "Šareni faseni" koji su prema mnogim "stručnjacima" neusporedivo bolji od onih koji su izrađeni od jedne vrste drveta, a ti "stručnjaci" većinom su samo stručnjaci u prodavanju magle i švercanju harmonika upitnog porijekla. U zadnje vrijeme koliko znam jedini je Dallape zaštitio svoj zvuk (Roland ga je semplirao), iako neznam kako mu je to pošlo za rukom kad niti jedna harmonika ne zvuči potpuno isto makar bila od istog proizvođača. Po mome mišljenju kvalitetu zvuka je nemoguće izmjeriti i sve ovisi od slušatelju da li zvuk neke harmonike njemu odgovara ili ne.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Settimio Soprani Artist VI kabina metalna-drvena?

Post od dugmetarac78 »

Slažem se u potpunosti i po pitanju kabine, a i šarenih fasena, jer teško da se može i znati kakva je kabina, po zvuku, dok se ne vidi, mnogo je bitnije kolika je zapremina kabine, kakva je izrada (oblik, dubina, položaj fasena itd.) A šarene fasene predstavljaju kao neki da tako kažem zaštitni znak ili označavaju period, i to kakvi su se tonovi (Vrhunski uglavnom) stavljali na njih, a sama šara na faseni kao takva ne predstavlja ništa osim štos za švercere...... "IMA ŠARENE FASENE I ZBOG TOGA JE 1000 eura SKUPLJA OD REALNE VREDNOSTI" :pozdrav:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Settimio Soprani Artist VI kabina metalna-drvena?

Post od petar3petar »

Što se tiće kabine i šarenih fasena u potpunosti se slažem.

Što se tiće kabine kod Artista VI i Scandalli Super VI mogu reći da sam kod nekih iz prvih serija iz 1950-51-52(10+6 registara) vidio izvedbe sa drvenom kabinom, dok sam kod legendarki odnosno onih sa 11+11 reg. od reda vidio isključivo metalne kabine.
I jednu i drugu harmoniku trenutačno imam u kući.
Korisnikov avatar
rale023
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 04 Apr 2014, 02:57
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Re: Settimio Soprani Artist VI kabina metalna-drvena?

Post od rale023 »

Hvala na rešenju nedoumice. Dakle, ima ih i sa metalnom i sa drvenom kabinom, kao što sam i mislio.

U vezi šarenih fasena i kabine i ja se slažem u potpunosti sa vama.

Konkretno sam bio u nedoumici za ovu Artist VI iz 64~65 godine, jer možda je kupim uskoro;

Slika
Korisnikov avatar
rale023
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 04 Apr 2014, 02:57
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Re: Settimio Soprani Artist VI kabina metalna-drvena?

Post od rale023 »

Još neka slika te harmonike.

Slika
Korisnikov avatar
rale023
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 04 Apr 2014, 02:57
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Re: Settimio Soprani Artist VI kabina metalna-drvena?

Post od rale023 »

@dugmetarac78

(U VEZI PP)
Pošto nemam još pristup PP, moram ti odgovoriti ovde.

Hvala u svakom slučaju na drugarskom obaveštenju. Imam prijatelja tamo, koje može to da mi proveri, ali i ja mislim da je prevara, tako da nema šanse da "nasednem"! :pozdrav:
Odgovori