2+2, a 3+1

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
mahe
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 30 Jun 2012, 13:43

2+2, a 3+1

Post od mahe »

Pozdrav svima. Nisam bio dugo na forumu zbog privatnih stvari. Eh ovako. Prije par dana kupio sam harmoniku i to klavirnu Dallape Organtone 2+2. Imam jedan problem sa registrima tj. automat mi nigdje ne otvara Clarinet nego Sopran i na pojedinacnom registru i u kombinacijama. Kada sam skinuo deklu rucno sam uspio otvoriti kabinski Clarinet, ali ga na automatu nigdje nema. Eh sad zelim od vas da mi pomognete kako da na automatu izbacim taj sopran i na to mijesto ubacim clarinet da mi njeg otvara ili da nosim nekom majstoru kod nas u BiH??
mahe
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 30 Jun 2012, 13:43

Re: 2+2, a 3+1

Post od mahe »

Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: 2+2, a 3+1

Post od dugmetarac78 »

Ako hoćeš sve kombinacije koje imaš sada sa sopranom da zameniš tako da budu kombinacije sa klarinetom, onda se mora od mehanizma registara (klizača) pa do kućica registara (koje su na parosu) zameniti mesta polugama tako da se ona poluga što vodi od mehanizma do polugice koja otvara sopran postavi na klarinet, a ova poluga od klizača do klarineta, postavi na polugicu koja otvara sopran, znači zamena mesta te dve poluge, (one žice što vode od registara do kućice na patosu) al to ti ipak treba odraditi neko stručan, jer se uglavnom moraju praviti druge "žice" i dobro podesiti da se registri pravilno otvaraju i zatvaraju, al na taj način recimo nećeš više imati onaj oštri bandoneon sa bassonom i sopranom, nego, sa bassonom i klarinetom. A ima i druga kombinacija da ti majstor prepravi kombinaciju registara, po tvojoj želji, al to onda moraš lično sa majstorom da vidiš šta hoćeš, kakav raspored itd. Eto nadam se da sam makar malo bio od pomoći. :pozdrav:
mahe
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 30 Jun 2012, 13:43

Re: 2+2, a 3+1

Post od mahe »

Eh hvala ti prijatelju. I ja sam sumnjao u te zice i to al mi nije jasno sto je neko to prepravljo da ima sopran a ne clarinet. Pozzz :)
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: 2+2, a 3+1

Post od Koca »

Ja bih se slozio sa drugim predlogom koji je dao Dugmetarac pa recimo umesto pikolo postavis klarinet, bandon ne bih dirao jer je lepsi sa sopranom i jedino da pogledas obou ako je sopran+pikolo da preradis kao klarinet +pikolo. Harmonijum je meni opet lepsi sa sopranom jer je mnogo jaci.
Odgovori