Fabričko ozvučenje harmonika

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Jaric_T_Zivadin

Fabričko ozvučenje harmonika

Post od Jaric_T_Zivadin »

Pozdrav svima!

Preneki dan nađem aluminijumski lim sa tri paralelno vezane kapisle koji sam još pre nekoliko godina skinuo sa dekle od dallape.
Saznao sam da su to piezoelektrični (kristalni) mikrofoni. Jako su osetljivi, ali im zato i izobličenje nije strano... Ljudi su pre i svirali na tome. Neki kažu da im je bilo ok, s tim da su visoki tonovi bili više izraženi i da kabina nije imala "toplinu". A par ljudi mi je reklo da im je na kutijama izlazio telefonski zvuk.

Pokušavao sam da saznam nešto više o tome na guglu, ali prosto nema informacija.
Da se razumemo, ne nosim se s idejom da koristim te mikrofone za bilo šta sem da ih eto, imam. Na kraju krajeva, to je i preterano staro da bi sluzilo za bilo šta sem za eksponat. Samo zelim da saznam nesto više o tome i udovoljim mojoj radoznalosti.

Zašto nema nikakve oznake na mikrofonima? S obzirom da mi je harmonika bila 65-to godište, valjda je to valjalo nečemu za ono vreme? Nelogično mi je da su napravili dobru harmoniku, a stavili joj loše mikrofone pod deklu.
Ima li netko uopšte predstavu čije su mikrofone ugrađivali u fabrici i koje su im oznake?
Lično dopada mi se takav koncept ozvučenja harmonike, ali zašto ga nisu dalje razvijali ni dallape ni guerrini? Piezo mikrofoni su dosta osetljivi na spoljasnje uticaje. Zašto su koristili njih kada su tada imali neke dobre dinamicke?

Puno pitanja... Al setiću se valjda još nekog. :D

Nađoh i ovaj snimak sa Mirkom gde je koristio to ozvučenje. -Ovo njegovo čudo je radilo bolje nego neke kondenzatorske bubice danas. :)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LpsT1nfFOmU[/youtube]
mamula
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 16 Jun 2011, 07:57

Re: Fabričko ozvučenje harmonika

Post od mamula »

Kako razvlači meh ko da ima rupu fi 100 na njemu! Ovdje je jos svirao dobro.
Odgovori