harmonike sa tremolom i duplim tremolom?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

harmonike sa tremolom i duplim tremolom?

Post od mladen-marija1 »

pozdrav cijenjenim clanovima ovog foruma,ljudi mi traze ove harmonike,sa tremolom i duplim tremolom,a ja se pravim kao da znam o cem pricaju,volio bi ako neko moze da mi pojasni,sta to u stvari predstavlja,unapred se zahvaljujem :svirac:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: harmonike sa tremolom i duplim tremolom?

Post od petar3petar »

Sve to skupa opisati je vrlo opsežno a čitatelj na kraju to možda i ne shvati.
Najbolje je to objasniti u živo odnosno na pojedinom primjerku harmonike.

S kojim od harmonika raspolažete da Vam se kaže da li je ista sa duplim tremolom ili nije?

Možda Vi baratate pojmom švebung, koji dolazi iz njemačkog govornog područja, ili violin. Izraz tremolo koriste talijani.

Možda je najbolje to slikovito objasniti oznakama, točkicama, na registrima.
Harmonika koja u srednjem redu ima dvije točkice je harmonika sa tremolom, bez obzira da li je troglasna ili 4. glasna, kabinska ili bez kabine.
Jedna točkica označuje osnovni ton a druga isti takav ton čije pero titra neznatno više ili niže, pa daje vibraciju kada titraju zajedno. Perca su jednake veličine.
Neke harmonike u srednjem redu imaju tri točkice koje označavaju tri pera jednake veličine. To su četveroglasne harmonike bez pikola ili 5. glasne harmonike.
Za takve se kaže da imaju dupli tremolo, odnosno dupli švebung. Čuo sam i izraz dupli violin.
Jedno pero titra na osnovnoj frekvenciji, drugo na odgovarajućoj nešto višoj a treće na odgovarajučoj malo nižoj frekvenciji.
Takva kombinacija daje jaču vibraciju a time i bogatiji odnosno jači tremolo. Takve kombinacije se koriste za alpsku muziku(valceri, polke ...) zatim francusku koja ima još izražajniji, jači tremolo, talijansku a znam da to vole i mađari....
Ponekad se kod 5. glasnih harmonika napravi takova kombinacija da jedan ton, najčešće onaj koji bi trebao titrati niže, bude iste frekvencije kao i osnovni ton. U tom se slučaju na reg. mehanici napravi takva kombinacija da se dobije i "tupi" i "oštri" klarinet.
Treći ton tada obićno titra na nešto višoj frekvenciji. Tremolo tada nije bogat, glasnoča je veća ali se dobiju dva tona različite boje koji titraju istom frekvencijom.
Takvu kombinaciju sam radio na jednoj 5. glasnoj dalapi.

Potrudio sam se da budem što jasniji no da li mi je uspjelo, ne znam.
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: harmonike sa tremolom i duplim tremolom?

Post od mladen-marija1 »

hvala puno na objasnjenju,otprilike sam shvatio sustinu,sad bar znam o cemu se radi,takve harmonike mi uglavnom traze ljudi iz slovenije,a volim dosta slusati i svirati slovensku muziku za promjenu,prija mi,lijep pozdrav :pozdrav:
Odgovori