Nazivi registara weltmeister s5

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
miki83
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Nazivi registara weltmeister s5

Post od miki83 »

U pitanju je harmonika weltmeister s5. Pročitao sam vaš post vezan za nazive registara, međutim neke jednostavno nisam pronašao. One koje sam uspio pronaći sam na slici i označio. Ukoliko neko zna nazive ostalih, molio bih da mi pomogne.

Slika

Pošto je ova harmonika dvokabinska, zanima me koji od osnovnih registara su smješteni u kabini. Na osnovu broja tačkica master registra, vidi se da je u pitanju petoglasna harmonika (2 fasena su u kabinskom prostoru, dok su preostala 3 u vankabinskom).
[align=justify]Pomoću četiri registra (PICCOLO, BASSOON, CLARINET, ne znam kako se zove četvrti), moguće je svaki fasen uključiti ponaosob. Kako na ovaj način provjeriti da je s petim fasenom sve u redu odnosno da su svi glasovi 5. fasena ispravni. Da li je jedini način da se to provjeri otvaranje harmonike?
Lijep pozdrav.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Nazivi registara weltmeister s5

Post od micha56 »

Ajd prvo pogledaj obe teme na ovom forumu:

viewtopic.php?f=2&t=26 i
viewtopic.php?f=2&t=232

Cisto da se ne ponavljamo.

Pozzz.
miki83
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Nazivi registara weltmeister s5

Post od miki83 »

Već sam gledao, za one nazive za koje sam siguran sam i napisao, za one za koje nisam pitam za pomoć.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Nazivi registara weltmeister s5

Post od micha56 »

miki83 napisao:Već sam gledao, za one nazive za koje sam siguran sam i napisao, za one za koje nisam pitam za pomoć.
Dobro.
Ako su dva glasa u kabini, onda su to obicno BASSON i CLARINET.
Glasovi koji nisu u kabini su PICCOLO i SOPRAN. Nije mi poznat naziv tog petog glasa, ali posmatrajuci oznake na registrima tvoje harmonike - vidi se da tog petog glasa i nema izdvojenog kao posebni registar. Izdvojeni su samo ovi 4, vec pomenuti, glasovi (Bassoon, clarinet, sopran i piccolo).

Dakle, ono sto nisi obelezio, sa leva na desno po mom misljenju je:
prvi - MUSETE (imitation) with piccolo,
drugi - VIOLIN 1 (sa tim petim glasom i klarinetom),
treci - SOPRAN i
sesti - VIOLIN 2 (clarinet + sopran)

Pozzz.
miki83
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Nazivi registara weltmeister s5

Post od miki83 »

Zahvaljujem se na odgovoru. Samo ako je treći registar SOPRAN, onda je:

drugi - VIOLIN 1 (sa sopranom i klarinetom)
šesti - VIOLIN 2 (sa sopranom i petim glasom)

jer valjda položaj tačkice na registru govori koji je glas "uključen"

Još jednom se zahvaljujem.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Nazivi registara weltmeister s5

Post od micha56 »

Ma meni nikako nije jasno - kako prave harmonike bez naziva registara (samo tackice), a na kraju krajeva, mozda i nije ni vazno kako se zove registar - jedino je bitno da ima onakvu boju tona, koja nama odgovara za izvodjenje odredjenog dela melodije u datom trenutku. Da li je to mussete, bassoon, piccolo ili neki drugi po nazivu - ma nije vazno.

Pozzz.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Nazivi registara weltmeister s5

Post od Bata Kanda 73 »

apsolutno se slazem da nije toliko bitan naziv.vazno je da zapamtis gde je koji registar,sto ce ti biti bitno kada sviras a koji je naziv to ti netreba toliko,bitna je "boja" registra.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Nazivi registara weltmeister s5

Post od micha56 »

Ma da.
Dok sviras, nikad ne vidis naziv registra - samo pamtis na kom je mestu taj registar i u zavisnosti, koja ti boja treba, ukljucujes registar.
Milion puta sam ukljucio registar toliko mahinalno i ne gledajuci prema registrima, da mi se cini da je to isto kao neka dirka na klavijaturi, a ne registar.
Prema tome - mozda je potrebno u pocetku, narocito kod nekog ucenja sviranja, pa "dobijes zadatak" da ukljucis Bassoon - ti tada ne znas gde je on, pa moras da naucis da je npr. prvi odozgo i da ima mek i dubok tonalitet. Posle - nije uopste vazan naziv registra, vazna je njegova boja i mesto na kome se nalazi.

A mozda gresim, ali cini mi se da ogromna vecina harmonikasa i ne koristi sve ili vecinu registara - svi se prilagode na nekoliko njih (mozda 4 - 5) i skoro iskljucivo koristi samo njih u zavisnosti od dinamike i potrebe u datom momentu. Ostali su "neiskorisceni". Najcesce se koriste Master, Bassoon, Organ, Clarinet i Violin, mozda Bandoneon i to je to.

Pozzz.
Poslednja izmena od micha56 u 27 Dec 2010, 22:56, izmenjeno 2 puta ukupno.
miki83
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Nazivi registara weltmeister s5

Post od miki83 »

Slažem se s vama ali ovo je čisto neka radoznalost i naravno muzička obrazovanost. Jer ono glavno je izoštriti sluh i samim tim znati kad koji registar upotrebiti, s druge strane dobro je biti i teoretski potkovan.

Ima na stotine slučajeva gdje najbolji harmonikaši uopšte nisu znali da čitaju note, a opet bili u samom vrhu. Sve je to rezultat talenta i naravno velikog truda. Ja sam nekako uvijek pristalica toga da teorija i praksa daju najbolje rezultate.

I da, što se tiče ove harmonike danas sam pronašao da je onaj 5. glas zapravo SOPRAN 2, tako da ova harmonika od osnovnih glasova ima (SOPRAN 1, SOPRAN2, CLARINET, PICCOLO, BASSOON). Ostali su kombinacija ovih.

Lijep pozdrav.
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Nazivi registara weltmeister s5

Post od dane servis »

Ova harmonika je izvanredna,po meni je tonski najbolja od weltmeistera,a to cu vam objasniti zasto.U startu,je petoglasna sto daje u kombinaciji tonova velike prednosti,medjutim ona ima drugi sopran za tremolo koji se nemoze posebno ukljuciti vec ide u kombinacije,i njen je stim previsok fabricki ,jer je namenjena za francusko trziste i nije za nase muzicko podneblje.Ja sam radio takvu harmoniku i skinuo sam stim drugog soprana-tremolo,tako da sam ga ostavio za jedan Hz vislji u odnosu na ostale tonove.Mislim da je generalni stim bio 440Hz a ja sam tremolo digao samo na 441Hz,i dobio sam fenomenalan zvuk kakav retko koja harmonika ima.Dirke ima odlicne,jedina zamerka je bas mehanizam prilicno plitak,neznam zasto su tako uradili,ali i to moze da se sredi.
Odgovori