Majstori za servis harmonike

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Jaric_T_Zivadin

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Jaric_T_Zivadin »

Sajt uopste nije los. Dobro je sto se neko setio da ga postavi.
Sto se tice tonova po meni Bajic je to mnogo bolje objasnio i mislim da su njegove dodatne informacije oko tonova veoma bitne.
Generalno nije los sajt da se covek informise. Ja licno nisam saznao na tom sajtu nesto posebno sto vec nisam znao... Takodje koliko se secam nisam ni video da je sto se dihtacije tice napisao gde npr stoje faseni kada se steluju klapne, a to je jako logicna i bitna stvar za taj posao... -Hocu da kazem da uvek treba skrenuti ljudima paznju da se ne ponesu da je to "to". I tu je napisano ono uopsteno. I to sve tako jeste, ALI... -Uvek ima ono ali. -Zato su pravi majstori ucili zanat, pa polagali majstorski ispit. ;)
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Bata_Amater »

Zivadine, ovo bas nisam razumeo "nisam ni video da je sto se dihtacije tice napisao gde npr stoje faseni kada se steluju klapne"
Kako to mislis gde su faseni. Pa faseni su sve vreme u harmonici, nisam ni otvarao meh dok sam stelovao klapne/ventile. Ako mozes pojasni, posto nisam razumo na pravi nacin.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Majstori za servis harmonike

Post od alibaba40 »

Momci moji dragi sve je to lijepo ali jako tesko i stresno i puno zivaca.Ukratko: Posjedujem Guerrini profesional 1 , dugmetara,problem kod ovih harmonika je to sto pucaju poluge taman na onom dijelu gdje su savijene tako da nema sanse niti zalijepiti, nitovati ili bilo sta drugo.Slao sam majstorima rijese jedan problem ispadne drugi, niko mi se ne usudi promijeniti cijelu tastaturu,pa sam bio prinudjen da sam odradim neke stvari.Imam hvala Bogu stvarno spretne ruke i kisu alata
,odradio sam posao sto se tice poluga koje su popucale ali puno vremena i truda i savjeta od majstora koje poznajem.I opet imam strah kad ce da mi pukne sledeca i opet jovo na novo,vjerujte zgadila mi se.Zato kazem neke manje kvarove ajde moze ali neki veci zahvat ne bi preporucio nikom ko ne barata sa Harmonkama.Pozdrav svima. :svirac:
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Bata_Amater »

Alibaba, i ja sam imao slican problem, srecom ne sa polugama nego sa klapnama/ventilima. Zbog loseg lepka koji ne stvrdnjava i koji je stavljenu u jednu seriju Guerrinija i Scandalija iz 2000-2001, lepak je vremenom probijao kroz kozicu ventila i pravio tipke lepoljivim. Ja prvo menjao filceve/kozice kako se pojavi problem, dok mi nije dosadilo da to radim (i ako je bilo u proseku 2-3 komada godisnje) a onda mi dojadilo i promenio sve (u USA majstori za ovo uzimaju 300-500 doloresa). Naravno, morao sam da napravim neke alate, nasao metode koje su mi olaksale posao podesavanja dihtovanja. Uradio sam posao za mnogo krace vremena nego sto sam ocekivao.
Naravno, ko se plasi da rasturi harmoniku i misli da nece moci da sve vrati na mesto, bolje i da ne dira. Ne savetujem nikome da samoinicijativno proba da stimuje harmoniku, to se ne uci tako lako iz knjiga, ako bi to da radite, nadjite neku staru harmoniku o probajte da stimujete, tj vezbajte dok ne budete bili sigurni da znate sta radite.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Majstori za servis harmonike

Post od petar3petar »

Poštovanje.
Samo da dam svoj prolog diskusiji.
Što se tiće zanata za popravak harmonika, toga nema ni u italiji u Castelfidardu koji je svijetski centar za proizvodnju harmonika i svega oko harmonika.
Sve uglavnom morate sami a tko kreće u akciju nek se dobro naoruža strpljenjem i nabrusi živce.
Ako tu negdje popusti, ništa od zanata.
Sve ostalo je sporedna stvar.
Jaric_T_Zivadin

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Jaric_T_Zivadin »

Bata_Amater napisao:Zivadine, ovo bas nisam razumeo "nisam ni video da je sto se dihtacije tice napisao gde npr stoje faseni kada se steluju klapne"
Kako to mislis gde su faseni. Pa faseni su sve vreme u harmonici, nisam ni otvarao meh dok sam stelovao klapne/ventile. Ako mozes pojasni, posto nisam razumo na pravi nacin.
Pretpostavljam da nisi dirao kabinske klapne ili ti harmonika nema kabinu? Da bi dosao do kabinskih klapni moras da izvadis fasene i otvoris kabinu. Ali kad se dihtuje harmonika moras da vratis fasene, Jer ako odradis klapne bez fasena i kad ih potom vratis na mesto, patos se malo pomeri i pomere se klapne. Cak se negde i klavijatura malo spusti....

Alibaba znam tvoju muku. Svirao sam pre desetak godina profesional 1 i nije moglo da se sastavi mesec dana a da ne pukne neka dirka. Kad skines deklu, to je vise bilo iskrpljenih dirki nego celih. Probusena po sredini dirka i sve pucaju tu gde je oslabljen aluminijum. Uzasna harmonika i totalno nepouzdana! Puca dirka i na drugim harmonikama, ali ova kao da je pravljena namerno tako! Drugarski ti savetujem da ako si u prilici skupis neki novac, prodas to i da kupis nesto sto mozes da sviras ko covek a ne da se mucis.
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Bata_Amater »

Zivadine, harmonika je kabinska (Guerrini President Oro)... prvi put cujem da se ovo radi, ne razumem kakve veze imaju faseni sa dihtovanje klapni na patosu sa spoljasnje strane. Nije mi nikada problem da otvorim harmoniku i izvadim fasene ali ovako nesto prvi put u zivotu cujem da se radi.
Ajd da se ponovim posto nisi bas sve razumeo: zamenio sam sve klapne/ventile/pads, zovi ih kako hoces, svih 82 (pod dve na svakoj tipki, jedna van jedna u kabini). Za stelovanje dihtovanja, znaci vracanje nazad dirki, podesavanje zazora u kabini za svaku dirku, poravnanje visine dirki posle toga (da napomenem da ne racunam vreme skidanja starih pads sa drveta, brusenje i lepljenje novih filceva sa kozicama, vracanje nazad na aliminijumske rods i voskiranje, sto oduzme malo vise vremena) mi je trebalo ukupno nekih 4-5 sati rada kumulativno (znaci svih 41 dirki).
Ako te interesuje kako sam stelovao dihtovanje, to je posebna prica, uglavnom covek koji to radi profesionalno mi je reako da mu je za prvo harmoniku sa kabinom trebalo bar 20 sati, ja sam to, koristeci svoju metodu, koju je taj majstor licno odobrio, uradio za mnogo krace vreme.

Kao sto rekoh, nema potrebe za prodajom harmonike, savrseno stimuje, nije puno ni svirana, celuloid se sjaji ko da je iz fabrike izasla, jedina mana joj su joj bile lepljive tipke tu i tamo, sad je to sredjeno.
Pozz
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Bata_Amater »

Ah da, zaboravio sam: Faseni nikada, ali nikada ne treba zatezati toliko da pomere patos, to je talno pogresno, patos je aluminijsku, aliminijm je mekan i slabo elastican metal, zatezanje fasena toliko da pomere i deformisu patos i razdihtuju harmoniku je NO NO, na stranu sto jes time da upropastis i kozni dihtung ispod fasena, pa ces i to moradi da menjas. Znaci nezno na srafovima, uportrebi "majstorski" osecaj kad treba da stanes da napravis VELIKI kurslus sa harmonikom.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Koca »

Bato, da li je tvoja harmonika klavirna Guerrini? Jaric T Zivadin prica o Profesional 1 dugmetari i na dugmetari mnogi ili mozda svi skidaju kabinu, jer je komplikovanije, ja na klavirkama ne skidam kabinu, osim jedan put. Ali ako si ceo posao zavrsio za 5 sati onda menjaj ime u Bata profesionalac. :pozdrav: :harmonikas:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Koca »

Ako ne skinem kabinu skidam fasene i ako znam pricu da se ne vade ali po mom metodu obavezno moram da ih povadim, kako bi iskontrolisao polozaj klapni i dihtovanje. Ja volim kompletno da skinem klavijaturu ne samo radi klapni nego i svega ostaloga, cesljeva, dubine, dvrdoce, prohodnosti, razlokanosti, stezanja osovine od strane drvenih dirki i ako na sve vodis racuna ode jako puno vremena, ali dobijes automatski jos bolji ton, bas tako.
Odgovori