osivina na tipkama

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
lemic46
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 17 Nov 2013, 04:35

osivina na tipkama

Post od lemic46 »

Pitanje za sve majstore šta je razlika od dve osovine i jedne pošto imam harmonika puno sa sve osovine a imam i sa jednom.Sa dve osovina imam tvrdi,mekani,brzi i spori a i sa jednom osovinom imam tvrdi,mekani,brzi i spori klavijatura
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: osivina na tipkama

Post od Koca »

E pa to si dobro primetio, i po meni je bitnije kako su dirke nastelovane: dubina, tvrdoca i najvaznije je trenje prilikom pritiska tj , sta sve tu dirku koci, cesa dok ide gore dole. Skoro sam na mojoj troglasnoj Weltmeister Steli tako podesio klavijaturu da je ona i meka i brzo vraca ma ispala je perfektno, a smeo sam glavu dati da je to nemoguce a i retko ko takve jeftine harmonike i steluje jer su za pocetnike.
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: osivina na tipkama

Post od Bata_Amater »

Ja ne znam da li broj osovina utice uopste na to kakva je klavijatura po mekoci. Imas harmoniku sa dve osovine, jedna drzi bele druga crne tipke (bar je tako na klavirnoj) a sto se konstruckije klavijature tice, ja sam vidjao one koje su skroz od drveta (neki stariji tipovi harmonika, nrp Da Vinci, i one kod kojih osvina prolazi kroz mesingani dodatak na tipki (Guerrini nrp). Koje su to mane i prednosti, negde sam citao da su drvene tipke besumnije ali zato mogu da zaglavljuju ako se harmonika dugo drzi/svira u vlaznijem klimatu, dok su ove druge (sipka prolazi kroz mesingani nastavak na tipki) trajnije ali bucnije.

Tvrdoca tipki zavisi od jacine opruge na tipkama, osovina nema stim puno veze, kao ni broj istih.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: osivina na tipkama

Post od Koca »

Mala ispravka. Guerrini (Superiori) nemaju mesingane dodatke za osovinu vec osovine idu kroz drvo. To da drvo steze osovine je tacno jer zivi i upija vlagu i to usporava nekada po koju dirku. U nekim slucajevima se jedva izvuku osovine koliko je to stegnuto.
lemic46
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 17 Nov 2013, 04:35

Re: osivina na tipkama

Post od lemic46 »

Nemojte se sta naljuti ja sam to pita jer vidim da sada svi pitaju kad gledaju harmoniku Jel ima duplu osovinu.Nezanima ih Jel mekana i brza i Jel harmonika ima dobar glas samo da ima duplu osovinu.Nerazumijem ???
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: osivina na tipkama

Post od Koca »

Kako nerazumes? Ako neko zna da ima 1 osovinu pitace te dali ima 2 i reci da ta sa jednom nista ne valja, nego samo one sa 2 pa moraju ti negde spustiti cenu :lol: :pozdrav:
Secam se da je pre neku godinu gosopodin Petrovic pisao da je Hohner Gola sa jednom osovinom vrh vrhova klavijatura, nisam je nikada svirao ali mu verujem jer imam Atlantic 4 i znam kakva je klavijatura, kao na sintisajzeru.
Imao sam Guerrini trojku proletos sa klavijaturaom na 2 osovine na koju ubijes ruku, osovine sam jedva uspeo da izvucem pogotovo sto je neki "strucnjak" nabio osovine skoro do kraja da nemas zasta uhvatiti i ako uhvatis trebas zvati nekog iz teretane za pomoc. Nas dvojica smo ih jedva izvukli kako bi je nastelovao i vratio.
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: osivina na tipkama

Post od Bata_Amater »

Koco, Ja ima Guerrini President Oro sad dve osovine i "metalne' tipke, a imao sam ranije i onu Da Vinci (made in USA) sa jednom osovinom i drvenim tipkama. Stvarno jeste ponekad problem izvuci sipku, ja sam se dobro opeko kad sam sipku nabio previse napred, na jedvite jade je izvukoh posle :-)
Odgovori