bas sistemi harmonike?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

bas sistemi harmonike?

Post od mladen-marija1 »

pozdrav svima,cesto pratim teme koje se ticu harmonika,zanima me to i relaksira,u strucnim raspravama na forumima sam naisao na pojmove c-bas sistem,prerada na a-bas sistem,molio bi ako netko moze bar malo da mi pojasni sta to znaci,zanima me,a ne znam :zbunjen:
edo harmonikas
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 04 Okt 2011, 02:24
Lokacija: St. Louis, MO USA

Re: bas sistemi harmonike?

Post od edo harmonikas »

Mislim da se radi o tome koja je najdublja nota u basu. Tj. C-bas sistem kako ga ti nazivas je u stvari najdublja nota u basu je C nota (kao sto je kod vecine Scandalli Super VI, Hohner Gola) i mnogih drugih harmonika iz perida 50-60 tih godina.
Prerada na a-sistem je u stvari proces zamjene tri tona u basu tako da nije vise C najdublji nego dodajemo H, B i A tonove koji su dublji od C a skidamo iste tonove koji su za oktavu visi.(Guerrini je najcesce imao duboki A)
U danasnje vrijeme mnoge harmonike se rade sa dubokim G (Siwa & Figlli)
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: bas sistemi harmonike?

Post od mladen-marija1 »

zahvaljujem na objasnjenju,planiram da kupim jednu staru scandalli super 6 iz 1961 god,a vidjao sam na you tubu takve harmonike,preradjene sa C na A bas sistem,zato me je to i zanimalo :pozdrav:
Odgovori