tonovi

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
sabahudin
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 24 Nov 2016, 09:59

tonovi

Post od sabahudin »

zdravo,imam harmoniku proizvodjaca KRATT,petoglasna kabinka.problem je sto par tonova uopšte nesvira niti se čuje da pušta zrak i prilikom razvlacenja i prilikom uvlacenja.mislim na osnovnom registru kao i na još par(nadam se da sam se dobro izrazio).nesviram profesionalno ,za svoju dušu ali ovo mi predstavlja problem.nadam se da cu dobiti neko pojašnjenje o ovome :zbunjen:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: tonovi

Post od petar3petar »

Pozdrav.
Moguće je više razloga za ovakve simptome.
Jedan zazlog može biti, ako su ventili plastićni, da se ventil zalijepio za aluminijsku osnovu tona i ne propušta zrak pa pero ne može zatitrati.
Drugi razlog može biti da je pero puklo ili samo napuklo i ostalo je u pukotini u kojoj titra.
Moguće je da se je odlijepila i kožica sa klapne i ostala zalijepljena na podnici te ne pušta zrak....
Treba otvoriti harmoniku i ustanoviti kvar.
sabahudin
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 24 Nov 2016, 09:59

Re: tonovi

Post od sabahudin »

petar3petar,hvala na savjetima,usudio sam sa danas da malo zavirim u harmoniku.rastavio sam je i ustanovio da sam ostao bez 4 tona(pukla perca) i jos sam neke tonove morao malo razraditi iz nekog razloga nisu svirali p a sam lagano perca malo dirkao.uglavnom sad sve funkcionise sem ta 4 tona, ali samo na prvom registru kako se on vec zove sa jednom tačkicom (i na drugim s kojim se kombinuje) ,da se izrazim tako.zadovoljan sam uglavnom ali cu posjetiti nekog majstora da mi rijesi ,,sad za sad,, ove tonove.
Odgovori